Ferenc napja
A tengerparti Xilokasztro város közelében, Athéntól mintegy 120 kilométerre nyugatra fekvő hegyvidéki területen vasárnap felcsapó és az erős szél miatt gyorsan terjedő lángok visszaszorítására több száz tűzoltót vezényeltek a helyszínre, és kilenc repülőgépet vetettek be - írta az MTI.
Tovább >>>Az idei év őszén is folytatódik a rókák veszettség elleni immunizálása, valamint ezzel párhuzamosan az ebzárlat és a legeltetési tilalom bevezetése sem marad el az érintett térségekben. A repülőgépes vakcinázás 2024. október 5-től veszi kezdetét Magyarország déli és keleti vármegyéiben.
Tovább >>>Korábban az egész országot érintő kánikula miatt a hatóságok Magyarország teljes területén tűzgyújtási tilalmat rendeltek el. Azonban 2024. szeptember 11-től Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben visszavonják a tűzgyújtási tilalmat. A többi vármegyében és Budapesten továbbra is tűzveszélyes időszak van érvényben.
Tovább >>>Alacsony aljnövényzet, vegetáció, illetve bozótos kapott lángra mintegy száz hektáron csütörtök délben Csönge külterületén - hívja fel a figyelmet a katasztrófavédelem.
Tovább >>>A klímaváltozás miatt kétszer-háromszor gyakoribbak lesznek az erdőtüzek. Az utóbbi egy évben Kanada, Görögország és Brazília erdőtüzei egyértelműen a globális felmelegedés számlájára írhatóak - állapították meg a State of Wildfires jelentés készítői. Tavaly 3,9 millió négyzetkilométer égett le világszerte, ez Magyarország területének 42-szerese.
Tovább >>>Alig pár évig növekedhetett a Gyulaj Zrt. területén az a méhlegelő-erdő, mely a napokban vélhetőleg egy eldobott, égő cigarettacsikk miatt teljesen leégett.
Tovább >>>Visszatért Magyarországra az Észak-Macedón erdőtüzek oltásában közreműködő tűzoltócsapat vasárnap este - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF).
Tovább >>>Magyar ökológusok is részt vettek annak a tanulmánynak az elkészítésében, amely kimutatta, hogy az európai őserdők, öreg erdők szénmegkötése sokkal nagyobb, mint korábban gondolták. Európa erdői akár évi 309 megatonna szén-dioxidot is meg tudnának kötni, ha hagynák azokat visszavadulni.
Tovább >>>1200 méter magas hegységbe érkezett a 46 emberből és 13 járműből álló magyar tűzoltócsapat. A magyar tűzoltók a lángoltás mellett főképp az erdőben egy védelmi sáv kialakítását végzik. Láncfűrészekkel és kéziszerszámokkal egy sávban kivágják a fákat, hogy a tűz ne tudjon átterjedni Breznica házaira és tanyáira.
Tovább >>>Augusztus 7-én és 8-án ismét megrendezik a Szentlőrinci Mezőgépnapok eseményt, melynek fókuszában a megszokott módon a mező- és agrárgazdasági gépek bemutatása fog állni.
Tovább >>>A FAO friss kiadványa szerint az éghajlatváltozás növeli a világ erdeinek érzékenységét az olyan stresszhatásokkal szemben, mint az erdőtüzek és a kártevők. A publikációban felhívják a figyelmet az innováció fontosságára, mely segítségével hatékonyabban lehetne fenntartható erdőgazdálkodást végezni.
Tovább >>>Magyarország volt az egyik első ország Európában, ahol az aranysakál az 1980-as éveket követően ismét megjelent. Ennek ellenére a toportyán vagy nádi farkas néven is ismert ragadozót a magyar Vöröskönyv szerzői 1989-ben kihaltnak tekintették, mivel az utolsó ismert és hivatalosan bejelentett egyedet még 1942-ben lőtték. A szakértők véleményét a sakálok gyors visszatérésükkel hamar megcáfolták, és az 1990-es évek közepe óta terjedése nagymértékben felgyorsult. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatói a kilencvenes évek elejétől folyamatosan figyelemmel kísérik a faj rohamos térhódítását, egészen napjainkig.
Tovább >>>Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.
Tovább >>>Öt eső nélküli hét után a hétvégén számos erdőtűz alakult ki Görögországban; csak szombaton 72 mezőgazdasági területen kialakult tűzesetet jelentettek, többnyire Krétán és az ország középső részén.
Tovább >>>A fokozott tűzkockázat miatt 2024. március 31-től tűzgyújtási tilalom lép életbe Hajdú-Bihar vármegye teljes területén. Az intézkedést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) rendelte el a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság javaslatára.
Tovább >>>