Veterán motorfűrészek - A kezdetek...
Az Erdő-Mező már korábban is kiemelt témaként kezelte a veterán motorfűrészeket, most pedig egy új blogot is indítunk az öreg gépekről. Először egy kis történelmi bevezetőt állítottunk össze, de folyamatosan bemutatjuk majd a régmúlt láncfűrészeit és azok hazai gyűjtőit is.
Az első motorfűrészek az 1800-as évek végén, és az 1900-as évek elején tűntek fel. Ám az első jelek már a 18 században jelentkeztek a ma oly népszerű eszköz kapcsán. Két skót orvos, John Aitken és James Jeffray találmánya a csontok elfűrészelésére lett kifejlesztve - ezt nevezhetjük a láncfűrész elődjének.
A Wikipedia szerint a 19. század végén a láncfűrész motoros változatai is megjelentek. Az 1920-as években a német Festo cég már a fa darablására alkalmas eszközként gyártott láncfűrészt.
Valahol itt lép be a képbe az a cég, amely ma is meghatározó a fakitermelés területén. 1926-ban ugyanis Andreas Stihl elkészítette az első elektromotoros daraboló láncfűrészt. A 2,2 kW teljesítményű gép súlya 48 kilogramm volt. A kétemberes eszközt fatelepi használatra szánta feltalálója.
[caption id="attachment_15363" align="aligncenter" width="500"]
A STIHL Typ A fadöntőgép (stihl.hu)[/caption]
1926-ban aztán Andreas Stihl bemutathatta a "Typ A" fadöntőgépet. Ekkor tudta az első fűrészt benzinmotorral ellátni. Ez még szintén kétemberes fűrész volt 46 kg-os súllyal és hat lóerővel. Néhány évvel később, 1930-ban bemutatták az első hordozható Stihl gépet, és innen fejlesztések, újítások sora következett. 1950-ben például megszületett a BL egyemberes benzines motorfűrész, amely már "csak" 16 kilogramm volt, és akár már döntéshez is lehetett használni.
[caption id="attachment_15362" align="aligncenter" width="500"]
STIHL BL egyemberes benzines motorfűrész (stihl.hu)[/caption]
Mindeközben 1959-ben megjelent a piacon az a cég, amely napjainkban is komoly konkurenciának számít. A Husqvarna ugyanis ekkor dobta piacra első fűrészét. A Husqvarna 90-es modell a legendás svéd tervező, Sixten Sason munkája volt, aki a motorkerékpár kipufogó technológiát alkalmazta a korabeli láncfűrészeknél alacsonyabb zajszint elérése érdekében.
[caption id="attachment_15361" align="aligncenter" width="600"]
Husqvarna 90[/caption]
A gépek aztán egyre könnyebbek, egyre fejlettebbek lettek, és évtizedek alatt eljutottak a mai szintre. Ezt a folyamatot is megpróbáljuk majd bemutatni Veterán motorfűrészek blogunkban.
Amennyiben Önnek is vannak régi láncfűrészei, fakitermelő eszközei, és szívesen bemutatná azokat, írjon nekünk az erdo-mezo@erdo-mezo.hu címre!
Források:
http://hu.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1ncf%C5%B1r%C3%A9sz
http://www.stihl.hu/tortenelem.aspx#raster
http://www.husqvarna.com/hu/support/about-husqvarna/four-centuries-of-husqvarna/
(Erdő-Mező Online - Veterán motorfűrészek blog)