Keresési találatok erre a cimkére: apadék

Az erdőtüzek hatására rekordot döntött a globális szén-dioxid szint

A 2024-es erdőtüzek és az éghajlati tényezők hatására rekordot döntött a globális CO2-szint, súlyosbítva a klímaválságot és a globális felmelegedést.

Tovább >>>

Szerdán nyit az AGROmashEXPO - erdészeti gépekkel is várnak!

Írjátok fel a naptárba: 2025. január 22. és 25. között rendezik meg az AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállítást, melyen ahogy már megszokhattátok, erdészeti gépeket is felvonultatnak majd. Nézzük, mely cégek azok, akik biztosan bemutatják gépeiket hazánk legnagyobb agrárrendezvényén.

Tovább >>>

A sárgahasú unka az év kétéltűje 2025-ben

A sárgahasú unka lett az év kétéltűje 2025-ben – tájékoztatta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Tovább >>>

Lemondott a horvát mezőgazdasági, erdészeti miniszter

Lemondott Josip Dabro horvát mezőgazdasági, erdészeti és halászati miniszter, miután a sajtóban videófelvétel jelent meg arról, hogy pisztollyal több lövést ad le egy mozgó autóból - írta a videót nyilvánosságra hozó Jutarnji List című napilap szombaton.

Tovább >>>

5900 éves fenyők olvadtak ki a jég alól a Sziklás-hegységben

5900 éves fák bukkantak elő az olvadó jég alól a Sziklás-hegységben. A New Scientist hétfői cikke szerint az ősi fák felfedezését az emberi tevékenység által okozott globális felmelegedés tette lehetővé, ami több ezer év után kiszabadította őket a jég fogságából.

Tovább >>>

Idén az ötödik üteme kezdődik a Településfásítási Programnak

A Országfásítási Program részeként 2020-ban meghirdetett Településfásítási Programnak idén az ötödik üteme kezdődik. 2025-ben újabb tízezer sorfát igényelhetnek a 10 ezer fő alatti települések zöldítéséhez az önkormányzatok. Tavasszal és ősszel 5000-5000 darab fa áll az igénylők rendelkezésére, akik a mai naptól regisztrálhatnak a program honlapján – jelentette be Zambó Péter.

Tovább >>>

Hajdú-Bihar vármegyében ismét megjelent a madárinfluenza

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Hajdú-Bihar vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett tömőlúd állomány felszámolása befejeződött, a járványügyi nyomozás folyamatban van. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a madárinfluenzától jelenleg mentes területeken sem lazulhat a járványvédelmi fegyelem.

Tovább >>>

Kísérlet: őshonos fafajok déli származású magjából nevelnek erdőt

Az Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács közös szlovák-magyar INTERREG projekt keretében innovatív megoldást alkalmaz az erdők klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásának megsegítésére. Őshonos fafajok déli származású, vagyis a jövőben várható klímához már adaptálódott magjából újdonságnak számító modern technológiával burkolt gyökérzetű facsemetéket nevelnek, és országszerte több helyszínen kísérletet indítanak növekedésük nyomonkövetésére.

Tovább >>>

VIDEÓ: Új kihívásokat hozott a klímaváltozás az erdészeti csemetetermesztésben

Új kihívásokat, ugyanakkor új piaci lehetőségeket is hozott a klímaváltozás az erdészeti csemetetermesztésben. A Zalaerdő Zrt. 54 éve folytatja ezt a tevékenységét Bajcsán, ahol 61 hektáron, szezononként mintegy 10 millió csemetét állítanak elő.

Tovább >>>

Egyre jelentősebb az örökerdőkben termelt faanyag aránya a Pilisi Parkerdő területén

A Pilisi Parkerdő Budapest és tágabb környezetének több mint 60 ezer hektáros állami tulajdonú erdőterületét, azaz zöldvagyonát kezeli. Ezek az erdők biztosítják mintegy 3 millió ember számára a jó levegőt, a szél és zaj elleni védelmet, a mindennapi természetközeli sportolási és rekreációs lehetőségeket, miközben szintén ezek az erdők alkotják Budapest és agglomerációjának klímavédelmi zöld infrastruktúráját. A Pilisi Parkerdő szakmai tevékenysége sokrétű, felelőssége jelentős: nem csupán az erdők, hanem emberek és közösségek jóléte múlik rajta. Az alábbiakban 2024 legfontosabb feladatait, eredményeit tekintjük át. 

Tovább >>>

17 éve nem volt ennyi erdőtűz a brazil esőerdőben

Az Amazonas-esőerdő brazil részén tavaly annyi tűz keletkezett, amire az elmúlt 17 évben nem volt példa, írja a Phys.org. Az Országos Űrkutatási Intézet (INPE) adatai szerint 2024-ben 140 328 tűzeset volt, ez 42 százalékkal több, mint a 2023-ban regisztrált 98 634 eset, és a legtöbb 2007 óta, amikor 186 463 erdőtüzet észleltek.

Tovább >>>

VIDEÓ: aflatoxinveszély a vadtakarmányozásban

Megkezdődött az intenzív vadetetés időszaka a Zalaerdő Zrt. Bánokszentgyörgyi Erdészeténél. A szakemberek változatos módon takarmányozzák a vaddisznókat, szarvasokat, a rendszeresen kihordott élelem mellett pedig automata vadetetőket is alkalmaznak.

Tovább >>>

Fontos határidő a vadkár elleni védekezésben!

2024. május 17-e előtt 5 évnél régebben engedélyezett, tartós telepítésű kerítések fennmaradását 2024. december 31. napjáig kell a vadászati hatóságnál kezdeményezni. Ezzel kapcsolatosan, a tartós telepítésű kerítések engedélyezéséhez oszt meg néhány hasznos, gyakorlati információt a NAK.

Tovább >>>

Kedvelt csalási módszer az erdőgazdaság nevében eladott tűzifa - Újabb kihágókat fogtak el

Ezúttal a soproni székhelyű Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. nevében kínáltak tűzifát csalók eladásra. Egy vásárló azonban felvette a kapcsolatot az érintett erdőgazdasággal, így a tűzifacsalás kapcsán tett bejelentés alapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei azonnal megkezdték a hatósági intézkedést. 

Tovább >>>

Talajmegőrzés erdősítéssel?

A világ élelmiszer ellátásának 95%-át talajaink biztosítják, miközben a Föld szilárd részének mindössze 11 %-a termőföld, azaz elsősorban élelmiszertermelésre, legeltetésre használt, nem erdőnek minősülő terület. Az EU átlag közel 30 %, de hazánkban ez az érték 60% feletti. A talajok védelmének egyik szükséges feltétele az erdők fennmaradása és fejlődése, amely a Pilisi Parkerdő Zrt. egyik szakmai küldetése.  Az idei Talaj Világnapja alkalmából a Pilisi Parkerdő azt foglalja össze, hol és hogyan lehet új erdőket létrehozni. 

Tovább >>>

1. / 374. oldal > >>