Keresési találatok erre a cimkére: apadék

Hajdú-Bihar vármegyében ismét megjelent a madárinfluenza

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Hajdú-Bihar vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett tömőlúd állomány felszámolása befejeződött, a járványügyi nyomozás folyamatban van. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a madárinfluenzától jelenleg mentes területeken sem lazulhat a járványvédelmi fegyelem.

Tovább >>>

Kísérlet: őshonos fafajok déli származású magjából nevelnek erdőt

Az Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács közös szlovák-magyar INTERREG projekt keretében innovatív megoldást alkalmaz az erdők klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásának megsegítésére. Őshonos fafajok déli származású, vagyis a jövőben várható klímához már adaptálódott magjából újdonságnak számító modern technológiával burkolt gyökérzetű facsemetéket nevelnek, és országszerte több helyszínen kísérletet indítanak növekedésük nyomonkövetésére.

Tovább >>>

VIDEÓ: Új kihívásokat hozott a klímaváltozás az erdészeti csemetetermesztésben

Új kihívásokat, ugyanakkor új piaci lehetőségeket is hozott a klímaváltozás az erdészeti csemetetermesztésben. A Zalaerdő Zrt. 54 éve folytatja ezt a tevékenységét Bajcsán, ahol 61 hektáron, szezononként mintegy 10 millió csemetét állítanak elő.

Tovább >>>

Egyre jelentősebb az örökerdőkben termelt faanyag aránya a Pilisi Parkerdő területén

A Pilisi Parkerdő Budapest és tágabb környezetének több mint 60 ezer hektáros állami tulajdonú erdőterületét, azaz zöldvagyonát kezeli. Ezek az erdők biztosítják mintegy 3 millió ember számára a jó levegőt, a szél és zaj elleni védelmet, a mindennapi természetközeli sportolási és rekreációs lehetőségeket, miközben szintén ezek az erdők alkotják Budapest és agglomerációjának klímavédelmi zöld infrastruktúráját. A Pilisi Parkerdő szakmai tevékenysége sokrétű, felelőssége jelentős: nem csupán az erdők, hanem emberek és közösségek jóléte múlik rajta. Az alábbiakban 2024 legfontosabb feladatait, eredményeit tekintjük át. 

Tovább >>>

17 éve nem volt ennyi erdőtűz a brazil esőerdőben

Az Amazonas-esőerdő brazil részén tavaly annyi tűz keletkezett, amire az elmúlt 17 évben nem volt példa, írja a Phys.org. Az Országos Űrkutatási Intézet (INPE) adatai szerint 2024-ben 140 328 tűzeset volt, ez 42 százalékkal több, mint a 2023-ban regisztrált 98 634 eset, és a legtöbb 2007 óta, amikor 186 463 erdőtüzet észleltek.

Tovább >>>

VIDEÓ: aflatoxinveszély a vadtakarmányozásban

Megkezdődött az intenzív vadetetés időszaka a Zalaerdő Zrt. Bánokszentgyörgyi Erdészeténél. A szakemberek változatos módon takarmányozzák a vaddisznókat, szarvasokat, a rendszeresen kihordott élelem mellett pedig automata vadetetőket is alkalmaznak.

Tovább >>>

Fontos határidő a vadkár elleni védekezésben!

2024. május 17-e előtt 5 évnél régebben engedélyezett, tartós telepítésű kerítések fennmaradását 2024. december 31. napjáig kell a vadászati hatóságnál kezdeményezni. Ezzel kapcsolatosan, a tartós telepítésű kerítések engedélyezéséhez oszt meg néhány hasznos, gyakorlati információt a NAK.

Tovább >>>

Kedvelt csalási módszer az erdőgazdaság nevében eladott tűzifa - Újabb kihágókat fogtak el

Ezúttal a soproni székhelyű Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. nevében kínáltak tűzifát csalók eladásra. Egy vásárló azonban felvette a kapcsolatot az érintett erdőgazdasággal, így a tűzifacsalás kapcsán tett bejelentés alapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei azonnal megkezdték a hatósági intézkedést. 

Tovább >>>

Talajmegőrzés erdősítéssel?

A világ élelmiszer ellátásának 95%-át talajaink biztosítják, miközben a Föld szilárd részének mindössze 11 %-a termőföld, azaz elsősorban élelmiszertermelésre, legeltetésre használt, nem erdőnek minősülő terület. Az EU átlag közel 30 %, de hazánkban ez az érték 60% feletti. A talajok védelmének egyik szükséges feltétele az erdők fennmaradása és fejlődése, amely a Pilisi Parkerdő Zrt. egyik szakmai küldetése.  Az idei Talaj Világnapja alkalmából a Pilisi Parkerdő azt foglalja össze, hol és hogyan lehet új erdőket létrehozni. 

Tovább >>>

Adománygyűjtés rászoruló erdész családok részére

Az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően az Országos Erdészeti Egyesület idén is karácsonyi segélyszállítmányt tervez indítani a Kárpátaljai Helyi Csoport és az ott élő, rászoruló erdész családok részére. A helyi beszámolók alapján minden eddiginél aktuálisabb, fontosabb a segítség.

Tovább >>>

Kiterjedt területeket erdősítettek Székelyudvarhely közelében

Többhektáros területen ültettek tölgy, kőris és hegyi juhar facsemetéket a Bükkfatetőn, illetve a Szarkakő aljában - írja a székelyhon.ro.

Tovább >>>

Törökországi „klímaanalóg” erdőkből hoznak szaporítóanyagot hazánkba

Török-magyar erdészeti együttműködés keretében nagyterületű kísérlet kezdődik az állami erdészeti társaságoknál az erdők klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásának megsegítésére – jelentette be Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár.

Tovább >>>

Fellépnek a fatolvajok ellen

A lajosmizsei rendőrök november közepén akciót hajtottak végre a polgárőrökkel, a lajosmizsei és a kerekegyházi közterület-felügyelőkkel, az Aranyhomok Vadásztársaság és a Kiskunsági Erdészeti és Faipari (KEFAG) Zrt. munkatársaival, amelynek célja a falopás megelőzése és az áldozattá válás megakadályozása volt.

Tovább >>>

Kihirdették az év fáját

Az Országos Erdészeti Egyesület mozgalma 1996 óta minden évben megválasztja az év fafaját. Az Év Fája szavazás célja az adott őshonos fafajjal kapcsolatos figyelemfelhívás, ismeretterjesztés az erdész szakemberek és a szélesebb nagyközönség számára egyaránt. 2025-re a megtisztelő címet a szavazatok alapján a korai juhar (Acer platanoides) nyerte.

Tovább >>>

Fenyőfavásár viszonteladók részére a Zalaerdőnél

A Zalaerdő Zrt. nagy tételben árusít karácsonyfát a nagykanizsai Erdészet Bajcsai Csemetekertjében.

Tovább >>>

<< < 2. / 375. oldal > >>