Erdészeti gépbemutató a MEGOSZ nagyrendezvényén - Valtra, STIHL, Seppi, Palfinger (+VIDEÓ, Képek)
A MEGOSZ október 5-i szakmai találkozóján nem csak az erdészeti támogatások, és a hengeresfa ültetvények álltak a középpontban, hanem az erdészeti gépek is. Gyakorlatban Valtra traktorokat, Seppi erdészeti zúzót, Palfinger-Epsilon erdészeti darut és STIHL motorfűrészeket láthattak a magánerdősök. Most bemutatjuk őket!
KÉPGALÉRIA A MEGOSZ NAGYRENDEZVÉNYRŐL >>>
A MEGOSZ 2013-as kecskeméti nagyrendezvényéről már a helyszínről is tudósított az Erdő-Mező Online, amelyet IDE kattintva olvashat el! Most az erdészeti gépeket vesszük górcső alá!
Mezőgazdaságtól az erdőgazdálkodásig
A rendezvény házigazdája a Valkon 2007. Kft. volt, így a kecskeméti cég erdészeti gépei nélkül nem is lett volna teljes a szakmai nap. Kecskeméti Sándor, a Valkon Kft. ügyvezetője megnyitó köszöntőjében méltatta a MEGOSZ nagyrendezvényét. Kifejtette; nem sok olyan szervezet van az országban, amelyik évről-évre ehhez hasonló szakmai napot tud tartani.
A Valkon Kft. gépeit később Jócsák Attila, a cég erőgépkereskedelmi vezetője mutatta be - előbb elméletben, majd a gyakorlatban is. A kecskeméti vállalkozás nem csak erdészeti gépek forgalmazásával foglalkozik. A Valtra traktorok mellett olyan mezőgazdasági márkákat találunk náluk, mint a Krone, amely kifejezetten szálastakarmány-betakarításra gyárt gépeket. De említhetnénk az angol Simba talajművelő eszközöket, vagy a Regent és a Gaspardo mezőgazdasági gépeket.
Az erőgépek tekintetében eddig csak a Valtra név fonódott össze a Valkon Kft.-vel, 2013 szeptemberétől azonban a Challenger márka hivatalos magyarországi importőre is a kecskeméti cég lett – közölte előadásában Jócsák Attila.
Valtra traktor – erdőben született
Ami az erdőgazdálkodást illeti, a Valkon Kft. széles termékpalettával várja az érdeklődőket. A már többször emlegetett Valtrát „az erdő szülte”, a finnországi gyárban külön hangsúlyt fektetnek az erőgépek erdészeti kivitelére. Opcióban választható ugyanis erdészeti fülke, Jake segédalváz, Twin Trac hátrameneti kormányzás és természetesen erdészeti gumírozás is. Jócsák Attila kifejtette; erdészeti Valtra traktoraikat egyedi igényeknek megfelelően tudják felszerelni, ez pedig nagy előnyt jelent a legtöbb erőgépgyártóval szemben.
A Valtra traktoroknak jelenleg négy szériája elérhető. Az A széria 74-től 98 lóerő teljesítményig érhető el, és erdészeti köpenyezés választható hozzá. Az N széria egy teljesen új fejlesztésű traktorcsalád, amely 88 lóerőtől 150 lóerő teljesítménykategóriáig kapható. Erdészeti köpenyezés ebben az esetben is kérhető valamennyi N szériás traktorra, az N101-141-es modellek esetén azonban a már említett Twin Trac hátrameneti kormányzás, erdészeti fülke, haspáncélozás, acél üzemanyagtank és segédváz is kérhető - utóbbi daru alkalmazáshoz. Az N széria erdészetekben univerzális traktor, amelyet főként telepítések sorművelésére, szállításra, zúzásra, rakodási munkára ajánl a Valkon Kft.
Ugyancsak minden erdészeti opció kérhető a Valtra T szériás traktorainak többségére, amelyek 133 lóerőtől 210 lóerőig érhetők el. A T szériás erőgépeket öt sebességváltó és hidraulika kialakítási lehetőséggel kínálják; Classic, HiTech, Advance, Versu és Direkt. A sorból mindössze a Classic az egyetlen, amihez nem rendelhető erdészeti kiegészítő.
A Valtra traktorai közül a legerősebb erőgépek az S szériába tartoznak – 270 lóerőtől 370 lóerőig találunk itt gépeket, amelyek esetében a Twin Trac kormányzás és az erdészeti köpenyezés is választható opció.
A gyakorlati gépbemutatón két T szériás Valtra traktort láthatott az erdőgazdálkodókból álló szakmai közönség. Ezeket a gépeket a gyakorlatban is erdészeti munkákra használják – az egyik például a ladánybenei Gledícia Kft. tulajdonában működik.
Kesla kiközelítő pótkocsi és Seppi erdészeti zúzó
A Valtra mellett a Kesla és a Seppi a Valkon Kft. két legfontosabb erdészeti gépcsaládja. A Kesla Patu erdészeti daruk és kiközelítő pótkocsik világszerte ismertek, a termékek mögött mintegy 40 éves gyártói tapasztalat nyújt garanciát a megbízható, kiváló működésre. A gyakorlati bemutatón Kesla erdészeti gépeket nem láthattak az erdőgazdálkodók, a Seppi egyik erdészeti zúzóját azonban a gyakorlatban is bemutatták.
Az olasz gyárat még 1939-ben Max Seppi alapította, a vállalkozás napjainkban is a család tulajdonában van, és 1970 óta kizárólag szárzúzókat és erdészeti zúzógépeket gyártanak.
A MEGOSZ nagyrendezvényen egy 100-142 lóerő-igényű Seppi M Midiforst 250 DT erdészeti zúzót mutattak be az érdeklődőknek munka közben. A szemléltetett géppel 30 centiméteres átmérőig zúzható fa. A Seppi 1980-ban mutatta be első erdészeti rotorral szerelt zúzóját, és azóta is folyamatos fejlesztésekkel törekednek arra, hogy a legkorszerűbb gépeket hozzák létre.
Jócsák Attila előadásában két másik termékkört is megemlített, amelyet erdészeti vonalon is fontosnak tartott. Az egyik ilyen a Rotor tuskófúró-család volt, míg a másik a PÖMA, amely kifejezetten útépítésre, útkarbantartásra gyárt gépeket.
Először látták élőben az új Palfinger-Epsilon erdészeti darut
A gyakorlati bemutatót egy Valtra traktorra szerelt erdészeti daru bemutatásával kezdték meg. A Kuhn Rakodógép Kft. által kifejlesztett gépet a nagyközönség már láthatta az innoLignum Sopron erdészeti kiállításon, ám ott még nem volt készen. Mint azt az Erdő-Mező Online megtudta, a MEGOSZ nagyrendezvény előtt két nappal tudták működőképessé varázsolni a Palfinger-Epsilon daru prototípusát.
Az eszköz előnye, hogy kiváló minőség mellett traktor-letalpalós kivitelben érhető el, amelyre komoly igény mutatkozott a hazai erdőkben. A hiánypótlásra azonban 2013-ig kellett várni. Az új daru akár felső ülésből, akár a traktor kabinjából, vagy akár rádió-távvezérléssel könnyen kezelhető, ha nincs rá szükség, akkor lecsatolható a traktorról, ha pedig viszonylag nagyok a távolságok, akkor könnyen szállítható.
Az erdészeti daru perceken keresztül bizonyította, hogy praktikus társa lehet bármely magyar erdőgazdálkodónak - a tesztelése azonban még folyik. Viszont a közeljövőben szélesebb körben is be fogják mutatni az érdeklődőknek!
Addig pedig ajánljuk részletes cikkünket az új PALFINGER-EPSILON erdészeti daruról >>>
STIHL fűrészek minden mennyiségben
Komoly termékpalettával készült a STIHL a MEGOSZ nagyrendezvényére. Az újdonságok mellett a már jól bevált termékeket is bemutatták az érdeklődőknek. Az egyik friss fejlesztés a STIHL MS 150 TC, amely a legkönnyebb egykezes motorfűrész a világon; üresen mindössze 2,6 kilogrammot nyom.
A másik újdonság a STIHL MS 261, amely a jól ismert és igen népszerű MS 260 széria új generációja. Ez egy nagyon sokoldalú benzines motorfűrész a középső teljesítmény-osztályból. Takarékos, környezetkímélő üzemeltetésű, alacsony vibrációjú. Univerzálisan használható a nevelővágásokban, a gazdaságokban és a tűzifa darabolás terén is.
Ugyancsak újításnak számít a STIHL gépek esetében az M-TRONIC elektronikus motorvezérlés, amely valamennyi üzemállapotban szabályozza a gyújtási időt és az üzemanyag-adagolást, a hőmérséklettől és más paraméterektől függően.
A STIHL bemutatóján szerepet kaptak a szegélynyírók és fűkaszák valamint az akkumulátoros eszközök és a munkaruházat is.
(Gribek Dániel – Erdő-Mező Online – www.erdo-mezo.hu)
-
Cimkék:
erdőgazdálkodás, erdész, Gemenc, hullajtott agancs, chip, vadvédelem, akác, Sefag Zrt., fegyver, krumpli, Horváth Dénes, Farmer-Expo, Viking, Ponsse, Vieremä, kamion, VadászExpo, CONT-ECO Kerítéstechnikai és Kereskedelmi Kft., Hunduna Bt.