Szeptember 5-én és 6-án tartott nagyszabású erdészeti gépbemutatót a Mátyás Kft. a Somogy megyei Ropolypuszta közelében. A rendezvénysorozat első napján az állami erdőgazdaságok képviselői valamint az Országos Erdészeti Egyesület tagjai gyakorlati körülmények között a sok csapadék miatt csak korlátozottan tekinthették meg az erdészeti gépeket, kedden azonban mintegy 120 magánerdő-gazdálkodó és fakitermelő vállalkozó már jobb körülmények között látogathatott el a SEFAG Zrt. területére.
KÉPGALÉRIA A MÁTYÁS KFT. ERDÉSZETI GÉPBEMUTATÓJÁRÓL >>>
A megjelenteket elsőként Spingár Péter, az erdészeti gépbemutató számára helyet biztosító SEFAG Zrt. erdőgazdálkodási osztályvezetője köszöntötte, majd Pintér Ottó, a SEFAG Zrt. Zselici Erdészetének igazgatója csatlakozott az előtte szólóhoz.
Káldy József, a rendezvényt szervező Mátyás Kft. műszaki vezetője röviden bemutatta az erdészeti céget.„A Mátyás Kft. több lábon áll, foglalkozunk többek között erdőgazdálkodással, fakitermeléssel, faanyag-szállítással, faapríték-előállítással, tűzifa értékesítéssel, és számos egyéb szolgáltatással is. Ügyvezetőnk, Mátyás Csaba egy motorfűrésszel kezdte a szakmát, ám már akkor az volt az álma, hogy ilyen gépeket mutathasson be Önöknek” - fogalmazott némi humorral fűszerezve a szakember, aki hozzátette: fontosnak tartják, hogy az erdészeti gépbemutató során gyakorlati oldalról lehessen megismerni az eszközöket, hiszen azokat a fakitermelők szemszögéből tudják bemutatni.
[caption id="attachment_40334" align="aligncenter" width="601"] Káldy József, Mátyás Csaba, Pintér Ottó és Spingár Péter[/caption]
Mátyás Csaba, a Mátyás Kft. ügyvezetője szintén ezt hangsúlyozta a bemutató elején. „Mi más szemszögből fogjuk megmutatni ezeket a gépeket, mint egy gépkereskedő, gépforgalmazó, hiszen mi használjuk is az eszközök többségét. Azt fogom elmondani, hogy mi hogyan dolgozunk velük, nekünk mi a tapasztalatunk” - fogalmazott a rendezvény megnyitóján.
Az erdészeti gépbemutató az alapoktól kezdődött, így elsőként a Pannonia Kft. Di Camillo tartályait ismerhették meg a résztvevők. A forgalmazó különböző méretekben tud mobil üzemanyagtartályokat ajánlani - méghozzá a pick-upoktól a traktorokig, egyéb erdészeti gépekig. Ráadásul a berendezések mindegyike mérőműszerekkel van ellátva, így a tulajdonos pontos adatokat gyűjthet be a fogyasztásról még akkor is, ha munka közben nem tartózkodik a helyszínen. Ráadásul a modern, mobil üzemanyagtartályok mellett szólnak a környezetvédelmi szempontok is.
[caption id="attachment_40335" align="aligncenter" width="600"] A Pannonia Kft. Di Camillo tartálya[/caption]
A második bemutatkozó vállalkozás a Com-Oil Kft. volt, amellyel Mátyás Csaba már régen jó kapcsolatban van, gépeikhez a kenőanyagot tőlük vásárolja. „Ők az egyik legjobb partnerünk” - fogalmazott az ügyvezető, aki hangsúlyozta, hogy a szintén bonyhádi vállalkozástól mindig a gépgyártóval leegyeztetett kenőanyagot tudja beszerezni.
A Mátyás Kft. három éve faapríték-előállítással is foglalkozik, amely során több erőgépet is kipróbáltak már. A különösen kemény munkához végül a Case IH Magnum 340 traktor mellett tették le a voksukat. „Stabil, megbízható gép, kiválóan tartja a kardánfordulatot, és erdészeti kivitel is kérhető haspáncéllal, a fülkét megóvó kerettel és fordítható üléssel is a hátsó kormányzáshoz”.
Mátyás Csaba immáron 30 éve dolgozik LKT-val, az erdészeti gépbemutató idején azonban nem a régi típusok népszerűségére hívta fel a figyelmet - bár nagy látványosság volt, mikor délután a legújabb és egy évtizedek óta használt vonszológép került egymás mellé összehasonlítás céljából. „Az LKT 3 éve újult meg, amely főként a hajtásláncot és a motort érintette. Erősebb lett az alváz is, de súlyban és méretben csak minimális a különbség, a jól bevált jellemzőkön a gyártó nem változtatott. Ilyen például a pajzs vagy a csörlő, amely a típus egyik nagy erőssége” - mutatta be a sárga erdészeti vonszolót Mátyás Csaba. A bemutatott LKT 82-t Palfinger-Epsilon erdészeti daruval szerelték, és az új LKT-ra jellemző JCB motorral kapható.
[caption id="attachment_40333" align="aligncenter" width="600"] LKT 82 erdészeti vonszoló[/caption]
„800-1000 darab LKT dolgozik ma hazánkban. A 81-es típus leggyengébb pontja a 80 LE teljesítmény és a váltó volt. Ezeken most változtatott a gyártó, az erdészeti gép egy fokozatmentes váltót kapott. Mindezek mellett 30-50 méteres hatósugár mellett távirányítóval is kezelhető a vonszoló. A 82-es típusnál egyébként a tolólapra egy csipeszt is felszereltek, ezzel magasabban és pontosabban lehet máglyázni” - mondta el tapasztalatait Mátyás Csaba.
[caption id="attachment_39671" align="aligncenter" width="600"] A múlt és a jelen - A régi és az új LKT 81 erdészeti vonszoló[/caption]
A Rottne forwardereket szintén két típus képviselte a Somogy megyei erdészeti gépbemutató alkalmával. Mátyás Csaba elsőként az F13 típusú gépen mutatta be a megerősített darut és a szintén megerősített alvázat. Szintén egyedi a Rottne forwarderekben, hogy a hátsó kerekek is kormányozhatóak, azáltal a kiközelítés közben a gép hátsó része rakott állapotban sem sodródik oldalra, a jármű könnyebben fordul, és az egész alváz emiatt kevésbé feszül. „8-10 tonnás rakománynál ez nagyon nagy segítség tud lenni, ráadásul fordulásnál 15 fokot is jelenthet a hátsó kerekek kormányzása” - magyarázta a fakitermelő vállalkozó.
[caption id="attachment_40346" align="aligncenter" width="599"] Rottne F13 forwarder[/caption]
A Rottne Euro IV-es motorral szerelt, amely megfelel a legmodernebb emissziós kritériumoknak is. A gépet összességében a svéd precizitás jellemzi, a motortér átgondolt és rendezett, a fülke 10 tonna teherbírású, tehát akár egy borulás esetén is védelmet tud nyújtani. Mátyás Csaba kiemelte: a belső kezelőfelület össze van kötve egy a darurotátoron található mérleggel, amely nagyon hasznos tud lenni, ha például egyből kamiont rakodunk, a rendszer ugyanis összeadja a faanyag súlyát, és el is menti azt.
[caption id="attachment_40348" align="aligncenter" width="599"] A Rottne F13 forwarder motortere[/caption]
A Rottne F15 egy 14 tonnás forwarder, amely szintén erősített alvázzal van ellátva. Az erdészeti gép egy boogie-val is rendelkezik, amely árkok, meredek helyszínek esetében nagy segítséget jelent. A fülke kényelméről a négy hidraulikus rugó gondoskodik. Mátyás Csaba kiemelte: szintén egyedi a Rottne forwarderek esetében a tempomat, amely egy nagyobb közelítési távolság esetén tartani tudja a motorfordulatot, sokkal kiegyensúlyozottabb menetelést biztosítva. Ez az üzembiztonság és a fogyasztás szempontjából sem elhanyagolható. A Rottne F15 forwarder szintén erősített daruval szerelt.
[caption id="attachment_40337" align="aligncenter" width="600"] Rottne F15 boogie-val[/caption]
Szintén régóta dolgozik a Mátyás Kft. a Welte erdészeti gépeivel, így ezek sem maradhattak ki a somogyi rendezvényről. Elsőként a 140 M típus került górcső alá. „A darun kívül, ami egy Palfinger-Epsilon erdészeti daru, minden egyedi a gépen: a kétdobos csörlő, a szorítózsámoly, a rakoncázat. Ráadásul a csörlő távirányítóval is kezelhető. Ez a speciális erdészeti gép minden extrém munkára kiváló. Teljesítményre ugyan kisebb, mint egy forwarder, de ha gödörből, meredek területről kell kicsörlőzni a faanyagot, és egyből daruzni, akkor nagyon hasznos tud lenni” - mondta el tapasztalatait Mátyás Csaba, akinek cége felújító vágásokban használja a Welte gépeit.
[caption id="attachment_40349" align="aligncenter" width="600"] Welte 140 M erdészeti gép[/caption]
A Welte 130 rövid, mindössze 2,70 cm széles, rendkívül fordulékony, a hátsó kerekei tandemlánccal összekapcsolhatók. A gépen található erdészeti daru 2,5-3 tonna emelőkapacitással rendelkezik. „Ennek a típusnak az esetében is elmondhatom, hogy minden funkcióját távirányítóval lehet kezelni, irányítani” - hívta fel a figyelmet Mátyás Csaba.
[caption id="attachment_40338" align="aligncenter" width="601"] Welte 130 erdészeti gép[/caption]
A rendezvényen a Kapsen vaslovat is bemutatták az érdeklődőknek, amellyel - nevéből is adódóan - a lovak munkáját lehet pótolni. A termék népszerű, hiszen mindeddig 140 darabot adtak el belőle Csehországban, Szlovákiában, Fehéroroszországban, Lengyelországban, Franciaországban, Romániában, Svájcban és Svédországban.
[caption id="attachment_40340" align="aligncenter" width="600"] Kapsen vasló[/caption]
A rendezvény végén Miroslav Klásek ügyvezető igazgató révén bemutatkozott a Reparoservis s.r.o. cseh vállalkozás is, amely az LKT, Rottne, Kapsen erdészeti gépek forgalmazását végzi Csehországban és Szlovákiában, de céljuk, hogy a magyar piacon is megjelenjenek. „A fő termékünk az 1950 óta erdészeti gépekkel foglalkozó svéd gyártó gépei, a Rottne harvesterek és forwarderek, amelyekből évente 150-200 darab készül" - fogalmazott Miroslav Klásek, aki gépészmérnökként 1995 óta foglalkozik erdészeti gépekkel. A cseh szakember elárulta, hogy a Rottne hosszú ideje dolgozik egy hatékony harvester fejen, amely kemény lombosfa kitermelésére is jól, hatékonyan használható, a fejlesztést pedig várhatóan év végéig be is mutatják terepi viszonyok között.
[caption id="attachment_40350" align="aligncenter" width="450"] Balra Miroslav Klásek ügyvezető igazgató (Reparoservis s.r.o.)[/caption]
A Reparoservis az LKT, a Rottne mellett több más terméket is forgalmaz. Ilyenek például a Bruks aprítógépek, a korábban már említett Kapsen vasló, vagy a MALWA és TERRI kisméretű forwarderek.
[caption id="attachment_40345" align="aligncenter" width="599"] Távirányító az LKT erdészeti vonszolóhoz[/caption]
A Somogy megyei rendezvényen megjelent az LKT gyár ügyvezetője, Peter Psenak is, aki hangsúlyozta, hogy cégük gazdag történetének nagyon fontos része a magyar piac. Hozzátette: az új gépek sokat fejlődtek. Ezt bemutatva a rendezvény végén a megjelent erdőgazdálkodók, erdészek és fakitermelők egymás mellett is megtekinthették a múlt és a jelen LKT erdészeti vonszolóját.
[caption id="attachment_40351" align="aligncenter" width="600"] Balra: Peter Psenak, az LKT s.r.o. ügyvezetője[/caption]
(Gribek Dániel - Erdő-Mező Online - www.erdo-mezo.hu)