2025. október 29. szerda,
Nárcisz napja
Nárcisz napja
Az erdei iskola fejlesztések célja, hogy a fiatalabb generáció számára bemutassa a határ menti térség különleges természeti értékeit, és a Léva és Salgótarján térségében élő lakosság érdeklődését felkeltse a helyi különlegességekre. „Addig hajlíts engemet anyuka, amíg én Jancsika vagyok, mert ha én már János leszek, akkor már nem hajlok” – tartja egy szlovák közmondás, amely tökéletesen szemlélteti, hogy a környezeti nevelést a fiataloknál kell elkezdeni, hiszen ők még formálhatók.
Méltatlanul kihasználatlan Salgótarján térsége
Kiss László, az Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kapcsolat nem új a két állami erdőgazdaság között, hiszen az elmúlt években három eredményes határon átnyúló projektjük volt, többek között a történelmi parkok felújítását célzó együttműködés. A legutóbb benyújtott négy pályázatukból kettő lett eredményes, a környezeti nevelés fejlesztését célzó projekt vezető partnere a LESY SR.
A megnyert forrásból erdei iskolát hoznak létre Léván, és nagyjából 500 négyzetméternyi fedett területtel bővül a Somoskői Kirándulóközpont is, ahol szintén erdei iskola nyílik. Így már 40-50 fő elhelyezésére is alkalmas lesz az így is népszerű turisztikai létesítmény. Minderre több mint 715 ezer eurót fordíthat az állami erdőgazdaság, amiből 107 ezer euró az állami támogatás, a fennmaradó összeget pedig a pályázatban nyerték el.
"Salgótarján térségében tudatosan kerestük a helyszínt, ahol közjóléti létesítményeket tudunk létrehozni. Ezekből egy vadaspark és a kirándulóközpont valósult meg a két vár közelében" - fogalmazott Kiss László. A vezérigazgató elmondta, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően a jövőben még több foglalkozást tudnak majd tartani a fiatalok számára. Hangsúlyozta: ez a létesítmény hozzájárul ahhoz, hogy ismertebb legyen a térség, jobban megismerjék természeti szépségét és kulturális értékeit, hiszen a környék véleménye szerint turisztikai szempontból méltatlanul kihasználatlan a Mátra és a Börzsöny között.
Kiss László a sajtótájékoztatón beszámolt az Ipoly Erdő Zrt. területén már megvalósított és most zajló közjóléti beruházásokról is. Megkezdődött például a börzsönyi erdei vasutak felújításának tervezése, de komoly részt vállaltak a Vándortáborok szervezésében is, emellett kerékpáros túrakörök kialakítása zajlik az állami erdőgazdaságnál. Kiss László hozzátette: mindent elkövetnek azért, hogy Salgótarján térsége is be tudjon csatlakozni a különböző hálózatokba, például a kerékpáros turizmus kapcsán is.
„Szeretnénk az erdőt bevinni a városba, hogy az iskolákból, óvodákból egynapos vagy néhány órás foglalkozásokra is fogadhassuk a fiatalokat, amely során bemutathatjuk a környékbeli erdőket és az erdészek munkáját. Bízunk abban, hogy az így megszerzett információk birtokában a gyerekek máshogyan fognak kirándulni, más szemmel néznek majd a természeti környezetre, és ezt a szülőknek is átadják” – fogalmazott a felvidéki szakember.
Hozzátette: „a magyar erdészek nagyon sikeresek a környezeti nevelés terén, és mi is szeretnénk erre az útra lépni”. A LESY SR a fejlesztésekre 614 ezer eurót nyert el a pályázatban, ami mellé 36 ezer euró állami támogatást és 72 ezer euró saját hozzájárulást használnak fel.
Dr. Szabó Sándor Nógrád megyei kormánymegbízott elmondta, ő maga is Salgótarján környékén nőtt fel, és az itteni értékek adták az életének legszebb élményeit. Örömét fejezte ki, hogy a projektben a két állami erdészet közösen vesz részt, hiszen "a természet, beleértve a medvét, a farkast, a hiúzt sosem ismerte a határokat, és ez így jó".
A pályázat elemeit végül Pintér Zoltán projektmenedzser mutatta be részletesen.
A somoskői és a lévai látványterveket az Erdeiprogramok.hu oldalunkon IDE kattintva tekintheti meg!
(Gribek Dániel - Erdő-Mező Online - Fotók: Rákóczi Ágnes)
„Lesníci pre zvýšenie environmentálneho povedomia verejnosti “ „Erdészek a környezeti nevelésért” (SKHU/1601/1.1/009)