Olvasói levél - Mezőőri beszámoló kettős falopásról (+Képek)
Az Erdő-Mező rendszeres olvasói, a Kiskunlacházi Mezei Őrszolgálat tagjai újabb akcióban vettek részt január végén, amiről portálunknak is beszámolnak. Ezúttal szerencsésebb véget ért a nap, mint amiről legutóbbi olvasói levelükben számoltak be.
A Kiskunlacházi Mezei Őrszolgálat előző olvasói levele >>>
Mezőőri beszámoló kettős falopásról
Kiskunlacházi Mezei Őrszolgálatunk január 28-án, 11 órakor lakossági bejelentést kapott, miszerint a kiskunlacházi „Hegyeki-akácos” erdőbe – Kiskunlacháza külterületének északi határa – egy lovas kocsi hajtott be, két fővel. Tekintettel arra, hogy a fenti területen gyakori falopásokat tapasztaltunk mostanában, ez az információ fontos volt. A mezőőri járőr 3 fővel, 2 gépkocsival haladéktalanul a helyszínre indult.
A megadott helyszínre érkezve szembe találtuk magunkat egy lovas kocsival, amely az erdei úton nagy sebességgel haladt felénk. Meglátva a mezőőri gépkocsit azonnal beváltott az erdőbe és vágtába fogott.
Az egyik mezőőr kiugrott a gépkocsiból és utánuk szaladt, többször rájuk kiabálva, hogy álljanak meg. Nem engedelmeskedtek, hanem egyre beljebb mentek a fák közé. Ekkor a mezőőri terepjáróval bekerítő manővert hajtottunk végre, elvágtuk az útjukat, így sikerült őket megállásra bírni.
A lovaskocsin két fiatal férfi ült, és nagjából 1000 kg akácfa volt felpakolva rá. A két férfit eljárás alá vontuk. Eközben az erdő távolabbi részén egy másik lovaskocsira lettünk figyelmesek. A terepjáróval egy mezőőr azonnal utánuk ment, míg az előzőleg elfogott két fővel két mezőőr a helyszínen maradt.
A második lovaskocsival szintén két elkövető volt. Az erdőben fekvő, korábban kivágott, kidőlt akácfákat és gallyaikat rakodták fel. Mintegy 2 mázsa lehetett már fent a kocsin. Őket is eljárás alá vontuk.
A személyeket és a járműveiket átvizsgáltuk. Az első csoportnál nem volt sem fűrész, sem balta. Elmondásuk szerint a régebben kivágott, kidőlt akácokat szedték össze. Tekintettel arra, hogy esetükben nem volt megállapítható az erdei fakivágás ténye, nem állt fenn bűncselekmény. A második csoport által felrakodott fákat megvizsgálva látszott, hogy azokat nem most vágták ki, így ők sem követtek el bűncselekményt. Ám náluk 2 db 30 cm-nél hosszabb keretes fűrészt és 1 db 2 kg-os baltát találtunk. Az erdőtörvény értelmében ez önmagában is szabálysértésnek számít.
Úgy határoztunk, hogy a két ügyet tulajdon elleni szabálysértésnek minősítjük, és úgy döntöttünk, hogy a 2012. évi II. törvény, 177.§ (1) bekezdés a.) pontjában meghatározott és megvalósult lopásra való tekintettel, a (4) bekezdés értelmében kiszabott helyszíni bírsággal sújtjuk az elkövetőket. Az első csoport tagjai fejenként 30 000 Ft, míg a második alakulat tagjai fejenként 20 000 Ft helyszíni bírságot kaptak.
A bírság kiszabásakor mérlegelésre került az okozott kár mértéke és az intézkedéskor tanúsított magatartásuk. Ennek értelmében kiállítottunk 4 darab helyszíni bírság szelvényt és csekket, melyeket az elkövetők aláírtak és átvettek.
Az elkövetőknél semmiféle okmány, irat nem volt, így a helyszínre rendőrjárőrt kértünk, amely rövidesen megérkezett. Ellenőrizte az elkövetők által bemondott adatokat, amelyek megfeleltek a valóságnak.
Az intézkedés végén a mezőőrök a lovaskocsikról a fát lepakoltatták. Az erdő tulajdonosának képviselőjét telefonon sikerült elérni, és értesíteni a történtekről. Rövidesen meg is érkeztek, és elszállították a megmentett faanyagot.
A szabálysértésekért kiszabott helyszíni bírság véleményünk és tapasztalataink szerint alkalmas az ilyen jellegű cselekmények visszaszorítására. A kiszabott összeg befizetésére 30 napja van az elkövetőnek. Amennyiben ez nem történik meg, az illetékes Járási Hivatal kezdeményezi a bíróságon a helyszíni bírság elzárásra változtatását. 5000 Ft helyszíni bírság egy napi szabálysértési elzárásnak, illetve hat óra közérdekű munkának felel meg, melyre a munkaügyi központnál lehet jelentkezni, a 30 napot követő 3 munkanapon belül.
Pfeifer Rikárd
Mezőőri Szolgálat vezető
(Erdő-Mező Online - www.erdo-mezo.hu)