Majdnem 800 ezer forint volt az erdők hektáronkénti átlagára 2017-ben
Tavaly egy hektár termőföld országos átlagára 1,437 millió forint volt, 12 százalékkal nőtt a 2017-es átlagárhoz képest - derült ki az Agrotax Kft. által készített kiadványból.
Az MTI-hez eljuttatott Agrotax iránytű szerint az ország legdrágább területei ismét a Budapest közigazgatásához tartozó földek voltak, ahol 3,1 millió forint a föld hektáronkénti átlagára.
A régiók közül a legmagasabb átlagár, hektáronként 1,757 millió forinttal a Dél-Alföldön alakult ki, a legolcsóbb régió Észak-Magyarország volt, ahol a vevők a termőföld hektárjáért átlagosan 1,117 millió forintot fizettek.
A szántó átlagos hektáronkénti ára tavaly 1,551 millió forint volt, 10 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Az ország összes régiójában 1 millió forint felett alakultak a hektáronkénti átlagárak. A legmagasabb árak, hektáronként 1,847 millió forint, továbbra is a Dél-Alföldön voltak, a legolcsóbban Észak-Magyarországon lehet szántót venni, az átlagár ott 1,148 millió forint volt hektáronként. A Budapest körzetébe tartozó szántók voltak a legdrágábbak 2018-ban, 2 millió forint felett forogtak.
A gyep hektáronkénti átlagára tavaly 1,217 millió forint volt, az erdők országos átlagára 788 ezer forintot tett ki hektáronként, a 0,5 hektárt meghaladó gyümölcsösök 2,075 millió forintos átlagáron cseréltek gazdát, a fél hektárnál nagyobb szőlőkért hektáronként átlagosan 2,958 millió forintot fizettek a vevők.
Az Agrotax Kft. szerint a birtokméret optimalizáció miatt további emelkedés valószínűsíthető a termőföldárakban, ennek éves mértéke 10 százalék körül alakulhat 2019-ben is. A keresleti viszonyokat befolyásolhatja egy esetleges - hitelintézetek által nyújtott - kifejezetten termőföld vásárlásra szóló finanszírozási konstrukció. Várhatóan az ősszel kerülhet a parlament elé az a javaslatcsomag, amely az osztatlan közös tulajdon megszüntetését célozza, illetve megakadályoznák a területek további elaprózódását, ugyanakkor a területalapú támogatást is meghatározó uniós költségvetés elfogadása 2020 elejére tehető.
A digitális termőföld-értékeléssel foglalkozó Agrotax a közleményben emlékeztet, hogy egy új törvényi szabályozásnak köszönhetően a piaci árba beépülhet a föld jövedelemtermelő képessége, amellyel kiküszöbölhetővé válik az extrém piaci árazás.