Gallyfát már 4500 forintért lehet gyűjteni Nagymágocson
Egy köbméter gallyfát már 4500 forintért is lehet venni Nagymágocson. Igaz, ezért keményen meg kell dolgozni. Aki nem sajnálja az idejét, és kellő erővel is bír, most olcsón beszerezheti a jövő évi tűzrevaló egy részét az erdészettől.
Török Ferenc nagymágocsi, Magyar Attila pedig Derekegyházon él. A két férfi jó barát és munkatárs is. Most két hét szabadságot vettek ki, hogy botfát gyűjtsenek.
– Több éve vagyunk kapcsolatban az erdőgazdasággal. Ha van olcsóbb fára lehetőség, miért ne élnénk vele? Megéri – mondta Török Ferenc.
Naponta körülbelül 5-6 órát dolgozunk – tette hozzá Magyar Attila. – Reményeink szerint a két hét alatt fejenként 2-2 traktorpótkocsinyi fát gyűjtünk össze. Jó az idő, jó levegőn vagyunk, a társaság is remek, úgyhogy nem sajnáljuk, hogy erre megy el a szabadságunk egy része.
Tarvágás zajlik ugyanis Nagymágocs közelében az erdőben, Ótompahát alatt. Madárfüttyöt itt már alig hallani, de egy jókedvű favágó énekét messzire viszi a szél. A civilek a hivatásos favágók utáni területet tisztítják. A botfákat szedik össze és aprítják, ami jó áron lesz az övék.
[caption id="attachment_26184" align="aligncenter" width="600"]
Török Ferenc és Magyar Attila már a következő télre készül. Fotó: Kovács Erika[/caption]
– Ez a gazdasági célú erdőrész most érte el a vágáskort. Itt 45 éves kőrisfák, szürke nyárfák és 30-32 év körüli akácok vannak, illetve voltak – mondta Vízhányó László, a Dalerd Zrt. Csongrád megyei erdészeti igazgatója.
– Az erdőgazdaság az ipari fákat hasznosítja. A vékony darabokat pedig tűzifaként értékesítjük. Igaz, hogy a fűtőértékük kisebb, hiszen a fatest kevesebb, a kéreg pedig nagy, de úgy gondolom, jó kiegészítés a téli tűzrevalóhoz. A kemény kőrisből 1 köbméter 4440 forint, az akácból pedig 5080 forint.
A fagyűjtésre előre be kellett jelentkezni. Erről a lehetőségről a gazdasági célú erdők közelében élők mindig tudnak. Nagymágocs határában most mintegy 25-30 család dolgozik. Az engedéllyel rendelkezők átlagosan 300-500 négyzetméter területet kaptak, amit az erdész jelölt ki. A botfagyűjtőknek be kell tartaniuk a biztonsági előírásokat. A fát össze kell darabolniuk, majd kupacokba rakniuk, hogy a térfogatuk mérhető legyen. A vékony gallyakat pedig, ha nem viszik haza, el kell égetniük.
– Ez jó az erdőgazdaságnak, hiszen kitisztítják az erdőt. Jó azoknak is, akik dolgoznak, mert olcsóbban jutnak tüzelőhöz. Az erdő megújul, főleg sarjazásból nőnek majd a kis fák. Négy-öt év múlva már sarjerdő válik belőlük – tudtuk meg Vízhányó Lászlótól.
(dehir.hu)