Elkészült a klímaváltozással kapcsolatos adatbázis tervezete - Erdészek számára is hasznos lesz
A klímaváltozásra való felkészülést célzó mezőgazdasági adatbázis tervezete elkészült, az adatok feltöltése és a modellek futtatása folyamatban van. A Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszerbe (NATéR) tagozódó, a magyar mezőgazdaság állapotát felmérő AGRATéR projekt az Európai Gazdasági Térség (EGT) Alapok támogatásával valósul meg idén decemberig.
A NATéR a klímaváltozásra való felkészülést segítő adatbázis és térinformatikai rendszer, melynek alapjait 2013-2016 között fejlesztik EGT-támogatással. A rendszer üzemeltetését a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet (MFGI) látja el. A készülő adatbázisba illeszkednek az agrárszektort felmérő AGRATéR információi, amelyek – csakúgy, mint a NATéR egésze –, a döntéshozók, a kutatók, az államigazgatás, az önkormányzatok, valamint az agráriummal foglalkozó szakemberek (
erdészek, növénynemesítők, termelők) számára is hasznos tervezési eszközök lehetnek. Ugyanakkor, a 2016-tól elérhető adatbázis a széles nyilvánosság számára is információt nyújt majd a várható változásokról, illetve ezek hatásairól.
– Kutatóink a szántóföldi mezőgazdaság, a gyep- és az erdőgazdálkodás területéről szerzett adatokat rendszerezik, a munka célja pedig a jövőtervezés – mondta dr. Fodor Nándor. A Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont (MTA ATK) osztályvezetője hozzátette: az adatbázis azért is fontos, mert segítségével csökkenthető az élelmiszertermelés kockázata, ami fontos eleme az éhínség elleni küzdelemnek. A szakember szerint, az évtizedek óta gyűjtött adatok rendszerezésével például a gazda előre láthatja, hogy a következő évben gomba- vagy szárazságtűrő kukoricafajtát vessen-e.
A félszáz kutatót foglalkoztató, 2015. május és december között készülő AGRATéR projektet az MTA ATK koordinálja, s az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI), a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Erdészeti Tudományos Intézete (NAIK ERTI) és az MTA Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézete (MTA ÖK ÖBI) valósítja meg, 182.798,28 euró összegből.
A projekt izlandi, liechtensteini és norvégiai támogatásból valósul meg.
Az
AGRATéR projekt célja a Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer (NATéR) kiterjesztése az agrárszektor legfőbb ellátó és szabályozó ökoszisztéma szolgáltatásait biztosító szántóföldi művelésre, erdőgazdálkodásra és gyepgazdálkodásra, azért, hogy információkat tudjon szolgáltatni az éghajlatváltozás várható hatásairól, egyes alrendszerek és területek sérülékenységéről és ellenálló képességéről. Ennek keretében a projekt konkrét céljai:
1. Éghajlat-érzékenységi és várható hatásra vonatkozó, az ökoszisztéma szolgáltatások koncepciójába és az érzékenységi elemzés módszertani keretrendszerébe illeszkedő, új információforrásokra alapozott, önálló és összetett indikátorok kidolgozása a mezőgazdasági szektor kiemelt elemeire (elsősorban szántóföldi kultúrák, erdők és gyepek).
2. A klímaváltozásnak a mezőgazdasági szektort érintő hatásainak felmérése valamint a NATéR keretrendszeréhez igazodó, annak térbeli és tematikus struktúrához illeszkedő új adatrétegek (várható hatás és alkalmazkodóképességi indikátorok) előállítása.
3. A mezőgazdasági szektor (elsősorban szántóföldi kultúrák, erdők és gyepek) klímaváltozással szembeni sérülékenységét értékelő operatív és rugalmas elemzési módszertan kialakítása, illetve továbbfejlesztése a már meglévő és a gyakorlatban bevált értékelő modellek alkalmazásával.
(MTA Agrártudományi Kutatóközpont)