Az akác legfőbb károsítója a „hordják”!
Örömmel vegyes aggodalommal jelentem, beindult a tűzifa szezon! Elkezdtük az akác tarvágásokat, és kétpercenként csörög a telefon, hogy mikor lesz már fa?!
Jelenleg Üllő községhatárban dolgozunk, ahol egy 18 éves akácost vágunk tarra (az akác vágáskora 30-35 év). De ne szaladjunk ennyire előre, nézzük az erdő történetét.
Az erdő telepítés útján keletkezett 1997-ben. Ez azt jelenti, hogy előtte a területen nem volt erdő, az szántó művelési ágú volt. A tulajdonosa egy nyugdíjba vonult erdőmérnök kolléganő.
Az erdőt azóta lopják, hogy elérte az „eltüzelni érdemes” méretet. Többször értek tetten fatolvajokat. A legutóbbi csapat egy közelítő utat is készített az erdőbe, hogy kisteherautóval be tudjon menni a fáért. Őket az arra járó vadász el is kapta, így a rendőrség el tudta kobozni tőlük a motorfűrészt. Azóta az eszköz visszakerült a tulajdonosához, de felelősségre vonás még nem történt. Nagy valószínűséggel nem is fog, mondván, az ellopott fának kicsi az értéke.
A tulajdonos úgy döntött hát, hogy inkább kér egy engedélyt a hatóságtól, hogy ha már ő ültette el, ő gondozta és ápolta az erdőt, ne másé legyen a fa. Ez szerencsés eset, mert a hatóság engedélyezte. De nem egy olyan területtel találkoztunk, ahol a tulajdonos évekig kénytelen volt nézni, hogyan lopják el a saját erdejét, amíg neki nem engedélyezik a fák kivágását.
Készíthetünk statisztikát arról, hogy az állami erdészeteknek mennyi bevétele, kiadása van, de közben erdőrészletek tűnnek el úgy, hogy nincs felelős. Úgy, hogy ha meglátunk egy fatolvajt inkább elfordítjuk a fejünket, mert félünk, hogy megint vasvillával fognak ránk támadni! Úgy, hogy az ellopott fát a hátsó udvarban feldolgozva árulják jóval a piaci ár alatt. A lakosságot nem érdekli, hogy azért drágább a fa, mert fizetnünk kell a dolgozók utáni járulékokat. Őket csak az érdekli, hogy minél olcsóbban juthassanak hozzá, és ez érthető is.
Erdőtörvény: „61. § (2) Tilos az erdő látogatójának - a munkavégzésre jogosultakon kívül - motorfűrészt, 500 g-nál nagyobb fejtömegű fejszét, 30 cm-nél nagyobb vágólap hosszúságú kézifűrészt magánál tartani a közforgalom előtt meg nem nyitott erdei utakon és az erdőben.” Tele vagyunk olyan törvényekkel, amelyeket nem lehet betartatni.
Közben generációk nőnek fel úgy, hogy következmény nélkül veszik el más tulajdonát…
Így vágjuk ki az akácot 18 éves korában, mikor még 17 évig vastagodhatott volna. Mit ültessünk a helyére? Ismét akácot? Akkor megint lopni fogják. Bízzunk, hogy mire eléri azt a kort, addigra változik valami? Vagy ültessünk helyette nyárfát? Azt nem lopják. Még! Ez egy megoldás lehet (ha a termőhelyi tényezők engedik), azonban akác sarjaztatás helyett nyárfát ültetni 10-szer annyiba kerül.
Az alábbi képen látható egy akácos és egy nyaras. Mindkét erdő 20 éves, csak az akácfák javát már ellopták:
Kiczkó Mónika
Kövesd a Kiczkó – alföldi magánerdő Facebook oldalt minden nap! >>>
Alföldi magánerdő blog >>>