Keresési találatok erre a cimkére: apadék

A sárgahasú unka az év kétéltűje 2025-ben

A sárgahasú unka lett az év kétéltűje 2025-ben – tájékoztatta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Tovább >>>

Lemondott a horvát mezőgazdasági, erdészeti miniszter

Lemondott Josip Dabro horvát mezőgazdasági, erdészeti és halászati miniszter, miután a sajtóban videófelvétel jelent meg arról, hogy pisztollyal több lövést ad le egy mozgó autóból - írta a videót nyilvánosságra hozó Jutarnji List című napilap szombaton.

Tovább >>>

5900 éves fenyők olvadtak ki a jég alól a Sziklás-hegységben

5900 éves fák bukkantak elő az olvadó jég alól a Sziklás-hegységben. A New Scientist hétfői cikke szerint az ősi fák felfedezését az emberi tevékenység által okozott globális felmelegedés tette lehetővé, ami több ezer év után kiszabadította őket a jég fogságából.

Tovább >>>

Idén az ötödik üteme kezdődik a Településfásítási Programnak

A Országfásítási Program részeként 2020-ban meghirdetett Településfásítási Programnak idén az ötödik üteme kezdődik. 2025-ben újabb tízezer sorfát igényelhetnek a 10 ezer fő alatti települések zöldítéséhez az önkormányzatok. Tavasszal és ősszel 5000-5000 darab fa áll az igénylők rendelkezésére, akik a mai naptól regisztrálhatnak a program honlapján – jelentette be Zambó Péter.

Tovább >>>

Hajdú-Bihar vármegyében ismét megjelent a madárinfluenza

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Hajdú-Bihar vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett tömőlúd állomány felszámolása befejeződött, a járványügyi nyomozás folyamatban van. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a madárinfluenzától jelenleg mentes területeken sem lazulhat a járványvédelmi fegyelem.

Tovább >>>

Kísérlet: őshonos fafajok déli származású magjából nevelnek erdőt

Az Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács közös szlovák-magyar INTERREG projekt keretében innovatív megoldást alkalmaz az erdők klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásának megsegítésére. Őshonos fafajok déli származású, vagyis a jövőben várható klímához már adaptálódott magjából újdonságnak számító modern technológiával burkolt gyökérzetű facsemetéket nevelnek, és országszerte több helyszínen kísérletet indítanak növekedésük nyomonkövetésére.

Tovább >>>

VIDEÓ: Új kihívásokat hozott a klímaváltozás az erdészeti csemetetermesztésben

Új kihívásokat, ugyanakkor új piaci lehetőségeket is hozott a klímaváltozás az erdészeti csemetetermesztésben. A Zalaerdő Zrt. 54 éve folytatja ezt a tevékenységét Bajcsán, ahol 61 hektáron, szezononként mintegy 10 millió csemetét állítanak elő.

Tovább >>>

Egyre jelentősebb az örökerdőkben termelt faanyag aránya a Pilisi Parkerdő területén

A Pilisi Parkerdő Budapest és tágabb környezetének több mint 60 ezer hektáros állami tulajdonú erdőterületét, azaz zöldvagyonát kezeli. Ezek az erdők biztosítják mintegy 3 millió ember számára a jó levegőt, a szél és zaj elleni védelmet, a mindennapi természetközeli sportolási és rekreációs lehetőségeket, miközben szintén ezek az erdők alkotják Budapest és agglomerációjának klímavédelmi zöld infrastruktúráját. A Pilisi Parkerdő szakmai tevékenysége sokrétű, felelőssége jelentős: nem csupán az erdők, hanem emberek és közösségek jóléte múlik rajta. Az alábbiakban 2024 legfontosabb feladatait, eredményeit tekintjük át. 

Tovább >>>

17 éve nem volt ennyi erdőtűz a brazil esőerdőben

Az Amazonas-esőerdő brazil részén tavaly annyi tűz keletkezett, amire az elmúlt 17 évben nem volt példa, írja a Phys.org. Az Országos Űrkutatási Intézet (INPE) adatai szerint 2024-ben 140 328 tűzeset volt, ez 42 százalékkal több, mint a 2023-ban regisztrált 98 634 eset, és a legtöbb 2007 óta, amikor 186 463 erdőtüzet észleltek.

Tovább >>>

VIDEÓ: aflatoxinveszély a vadtakarmányozásban

Megkezdődött az intenzív vadetetés időszaka a Zalaerdő Zrt. Bánokszentgyörgyi Erdészeténél. A szakemberek változatos módon takarmányozzák a vaddisznókat, szarvasokat, a rendszeresen kihordott élelem mellett pedig automata vadetetőket is alkalmaznak.

Tovább >>>

Fontos határidő a vadkár elleni védekezésben!

2024. május 17-e előtt 5 évnél régebben engedélyezett, tartós telepítésű kerítések fennmaradását 2024. december 31. napjáig kell a vadászati hatóságnál kezdeményezni. Ezzel kapcsolatosan, a tartós telepítésű kerítések engedélyezéséhez oszt meg néhány hasznos, gyakorlati információt a NAK.

Tovább >>>

Kedvelt csalási módszer az erdőgazdaság nevében eladott tűzifa - Újabb kihágókat fogtak el

Ezúttal a soproni székhelyű Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. nevében kínáltak tűzifát csalók eladásra. Egy vásárló azonban felvette a kapcsolatot az érintett erdőgazdasággal, így a tűzifacsalás kapcsán tett bejelentés alapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei azonnal megkezdték a hatósági intézkedést. 

Tovább >>>

Talajmegőrzés erdősítéssel?

A világ élelmiszer ellátásának 95%-át talajaink biztosítják, miközben a Föld szilárd részének mindössze 11 %-a termőföld, azaz elsősorban élelmiszertermelésre, legeltetésre használt, nem erdőnek minősülő terület. Az EU átlag közel 30 %, de hazánkban ez az érték 60% feletti. A talajok védelmének egyik szükséges feltétele az erdők fennmaradása és fejlődése, amely a Pilisi Parkerdő Zrt. egyik szakmai küldetése.  Az idei Talaj Világnapja alkalmából a Pilisi Parkerdő azt foglalja össze, hol és hogyan lehet új erdőket létrehozni. 

Tovább >>>

Adománygyűjtés rászoruló erdész családok részére

Az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően az Országos Erdészeti Egyesület idén is karácsonyi segélyszállítmányt tervez indítani a Kárpátaljai Helyi Csoport és az ott élő, rászoruló erdész családok részére. A helyi beszámolók alapján minden eddiginél aktuálisabb, fontosabb a segítség.

Tovább >>>

Kiterjedt területeket erdősítettek Székelyudvarhely közelében

Többhektáros területen ültettek tölgy, kőris és hegyi juhar facsemetéket a Bükkfatetőn, illetve a Szarkakő aljában - írja a székelyhon.ro.

Tovább >>>

<< < 2. / 375. oldal > >>