Módosult a kártalanítási eljárásrend az afrikai sertéspestis mentesítési tervében
Az állománygyérítés során kilőtt vaddisznók feldolgozásának ösztönzése érdekében módosította az afrikai sertéspestis (ASP) mentesítési tervhez kapcsolódó kártalanítási eljárásrendet az országos főállatorvos. Emellett a Nébih honlapján elérhetővé vált a közepes kockázatú területen vadászók számára a kilőtt, de nem mintázott vaddisznók azonosító lapja az elszámolás megkönnyítésére.
A 2020 márciusában kiadott ASP mentesítési terv hatására jelentősen megnőtt a vadászok aktivitása, mind a hullakeresés, mind a diagnosztikai kilövés terén. Ezzel megvalósult egy, a hatóság által régóta szorgalmazott, rendkívül fontos eredmény, mivel az aktív állománygyérítés elengedhetetlen az ASP járvány terjedésének lassítása és a betegség felszámolása szempontjából.
A diagnosztikai célból kilőtt vaddisznók esetében az állategészségügyi szakemberek elsődleges célja eddig is a vadfeldolgozóknak történő zavartalan értékesítés biztosítása volt. A mentesítési terv jelenlegi módosítása most még inkább azt támogatja, hogy a közepes és magas kockázatú területeken elejtett állatokat az ártalmatlanítás helyett feldolgozzák. Az új előírás szerint a vadászok a továbbiakban jogosulttá válnak a kártalanítási összeg és az átvételi ár különbözetére, amennyiben vadfeldolgozónak értékesítik a diagnosztikai célból lőtt vaddisznókat. Hasonló kompenzálás illeti meg ezentúl a fertőzött területeken a vaddisznóállományt kötelezően felszámoló vadfarmok üzemeltetőit is.
Még egy fontos változás lépett életbe a közepes kockázatú területeken, ahol nem kötelező minden kilőtt vaddisznót megmintázni. A Nébih – az új mentesítési terv mellett – elérhetővé tette honlapján (
https://portal.nebih.gov.hu/asp-mentesitesi-terv) a közepes kockázatú területeken kilőtt vaddisznók esetében alkalmazandó azonosító lapot. A jövőben ezen dokumentum lesz az elszámolás alapja azoknál a vaddisznóknál, amelyeknél nem történt mintavétel. Ezáltal az eljárás egyszerűbbé, egyúttal átláthatóbbá is válik.