Meglepő - Az anyaországból érkeznek a karácsonyfának szánt fenyők Erdélybe
Fenyődömping nem volt ugyan tegnap a sepsiszentgyörgyi központi piacon, a zöldséges-gyümölcsös asztalok mellett azonban két árusnál azonban katonás rendben sorakozott új gazdára várva több tucat örökzöld. S bár van, miből válogatni, a karácsonyi ünnep dísze mégis hiánycikk, a tegnap kínált fák mindegyike magyarországi ültetvényekről származik, hazait még elvétve sem találtunk.
Szikrázó napsütésben kerülgették a formás, tömött fákat az érdeklődök, vásárló is akadt, bár többen sokallták az ezüstfenyők árát. A legolcsóbb, illatos örökzöldért 50–60 lejt kértek, a fákat tartó állványokon logó árcímkén felső határként 400 lejt jelöltek meg a gelencei kereskedők, de ebből 250 lejig engedtek. Mint mondták, több éve foglalkoznak fenyőárusítással, de első ízben idén szembesültek azzal, hogy nem tudnak helyi örökzöldet beszerezni.
Milyen fa ez, hol vannak a mi fenyőink? Nem hoznak Ozsdoláról, Gelencéről, innen-onnan? – kérdezgette kitartóan egy középkorú férfi. Nem engedélyezték az idevalósi fák kivágását – hangzott a válasz. Csak lopni szabad – kontrázott egy másik érdeklődő. A kereskedő azonban leszögezte, nincs helyi fenyő, nem vághattak, s aki kapott is hasonlót, az talán csak a szomszédos megyéből szerezhetett be néhányat – vélekedett. Portékájukat magyarországi ültetvényről hozatták – mint mondta, nagyon nem éri meg, de ha egy kicsi jövedelem is marad, foglalkozni kell vele.
Ezüst és normand típusú fákat kínált ötven, kétszáz lejért a szemközti asztalnál egy fiatalember, aki immár negyedik éve forgalmaz anyaországi ültetvényről származó karácsonyfát.
S hogy miért éri meg inkább azt árusítani? Ezek szép fák, termelőtől származnak, kivágják, és ültetik helyette a következőt, hivatalosan, számlával vásároljuk – érvelt. – Nálunk, ha kivágják az erdőt, ki telepít újat helyette? – vetette fel. A jó kedélyű kereskedőnek vásárlója is akadt beszélgetés közben, s alkudni is lehetett, „elvégre a piacon vagyunk” – jegyezte meg mosolyogva. A központi piac parkolójával szemben, egy kis bolt előtt vágott karácsonyfák mellett cserepes is kapható, utóbbiak közül a legkisebbet 90, a legnagyobb méretűt 130 lejért ajánlották tegnap, a mögöttük sorakozók ára 120–200 lej volt. S ha ilyen árak mellett fenyőfára nem is futná a karácsonyi családi költségvetésből, csokornyi örökzöldet azért vásárolhatunk, tegnap három lejért kínálták az illatos gallyakat a virágárusok asztalán.
Keveset vágtak, keveset árulnak
A megyében az állami erdészetek – Kovásznán, Kommandón és Bereckben – 650 fenyő kivágására kaptak engedélyt, a karácsonyfák ára 24–37 lej között változik. Ezeket leginkább viszonteladók vásárolják meg. A zágoni magánerdészetnek saját erdeje nincs, szolgáltatás formájában egyetlen igénylő erdőtulajdonosnak engedélyeztették jelentéktelen mennyiségű karácsonyfa kivágását – mondta el Bessenyei István mérnök, a magánerdészet vezetője.
Orbaiszéken amúgy szinte lehetetlen hivatalosan vásárolni karácsonyfát. A kovásznai piacon évek óta nem árulnak fenyőt, a falvakban hiába is kínálnák a karácsonyfát, az ott lakók jól bevett szokás szerint „megoldják” ezt a kérdést. Ami sok esetben rosszul sül el. A megyében eddig közel száz illetéktelenül kivágott fenyőt koboztak el, a karácsonyfával kapcsolatos bűntényekért kilenc bűnvádi eljárást indítottak, négyet-négyet lopásért, illetve jogtalan kivágásért, egyet orgazdaságért. (Bokor Gábor)
(Demeter Virág Katalin - Háromszék)