Koronavírus - Minden hazai méhész szabadon gyakorolhatja tevékenységét - lakhely-elhagyási korlátozások esetén is

Teljesen felesleges aggódniuk a méhészeknek és álhíreket terjeszteni az esetleges teljes körű méhészeti munkák korlátozásával kapcsolatban, indokolt esetben a lakhely-elhagyási tilalom idején is lehet munkába járni, a tavaszi méhcsalád átvizsgálás, a méhcsaládok bővítése, az etetés és vándorlás, mind-mind ebbe a körbe tartozik - tájékoztatott az Országos Magyar Méhészeti Egyesület. Közleményük alább.
Koronavírus - Minden hazai méhész szabadon gyakorolhatja tevékenységét - lakhely-elhagyási korlátozások esetén is

Koronavírus-helyzet

Március 19-én „munka-reggelit” tartott Dr. Nagy István agrárminiszter és Bross Péter OMME elnök. A megbeszélésen sok fontos aktualitás került szóba. A legfontosabb, a koronavírus járvány okozta méhészeti ágazatot érintő problémák átbeszélése volt. A helyzet nem napról-napra, hanem szinte óráról-órára változik, és mivel még nő a fertőzöttek száma, a változás súlyosbodást jelent. Nem tudni mi lesz, és mikor lesz a kormány következő korlátozó intézkedés-csomagja, de még azt sem, hogy egyáltalán lesz-e. Ezért a jelenlegi helyzetből kell kiindulni: minden hazai méhész szabadon gyakorolhatja a méhészkedést, semmilyen ez irányú korlátozás nincs érvényben. Egyes országokban már lakhely elhagyási tilalom van érvényben, de munkába járásra indokolt esetben van lehetőség. A tavaszi méhcsalád átvizsgálás, a méhcsaládok bővítése, az etetés és vándorlás, mind-mind ebbe a körbe tartozik – ezért teljesen felesleges aggódniuk a méhészeknek és álhíreket terjeszteni az esetleges teljes körű méhészeti munkák korlátozásával kapcsolatban. Ebben a végtelen kritikus helyzetben az álhírek terjesztése, a felesleges pánik-keltés a lehető legnagyobb károkozás, amit tehetünk! A méhészek azon kívül, hogy élő-állatot látnak el, élelmiszert is termelnek, ezért sem kérdés szabad mozgásuk a lakhelyük és a méhesük között. Vándorláskor még fokozottabban tartsa be mindenki az idevonatkozó jogszabályokat és feltétlen mindenki hordja magánál a vándorlás engedélyezésére vonatkozó állategészségügyi igazolást. Akik nem vándorolnak, elővigyázatosságból keressék elő és tegyék a gépjárműveikbe a méhtartást februárig kötelezően megtett bejelentés során kapott önkormányzati igazolást. Természetesen az esetlegesen vagy igazoltan fertőző méhészeket az élő állatok gondozásának feladata sem menti fel a kötelezően betartandó korlátozások alól, így érdemes előre átgondolni a szükséges lépéseket a méhészek részéről is! mehesz Szó esett a termelői, helyi piacok bezárásáról, mely nyilván rendkívül nehéz helyzetbe hozza a méhészeti terméküket közvetlenül értékesítő méhészeket. Sajnos a Kormány (így miniszter úr, mint kormánytag sem) nem tud mit kezdeni az önkormányzati működtetésű piacok sorsával kapcsolatban. Javasolni azt lehet azoknak az önkormányzatoknak, akik még gondolkodnak a helyi piac bezárásán, hogy az továbbra is maradjon nyitva, de működésük csak élelmiszer árusítására szorítkozzon, az árusokat egymástól néhány méterre helyezzék el és fokozott higiéniai előírásokat vezessenek be (pl. kesztyűben, maszkban történő árusítás). Egyesületünk kérésére az Agrárminisztérium (AM) szakemberei megvitatják a Nemzeti Program egyes jogcímei kérelmei határidejének később időpontra történő eltolását. Egyesületünk írásban is beadta néhány nappal ezelőtt az ezzel kapcsolatos szakmai anyagát, aminek gyakorlati megvalósulásáról az AM és a Magyar Államkincstár (MÁK) illetékesei a mai napon is folyamatosan egyeztettek. Amint konkrétumot megtudunk, azonnal értesítjük a méhésztársakat, de addig is mindenki tartsa magát a jelenlegi határidőkhöz (gyógyszer-cukor támogatás beadási határideje április 6., de a szaktanácsadók már március 29-e után nem biztos, hogy tudnak fogadni kérelmeket – azaz 10 nap maradt!) Sok más, a jelenlegi kritikus helyzetben szinte „eltörpülő” problémáról, feladatokról is szó esett – azokról majd akkor válik fontossá tudósítani, ha befejeződik a koronavírus okozta rendkívüli helyzet! Reméljük minél előbb! Addig is higgadtságot és csak a méhesbe történő otthon-elhagyást kérünk minden felelős magyar méhésztől! (Országos Magyar Méhészeti Egyesület)