Piroska napja
Ismét erdőtűz pusztított a KEFAG Zrt. területén. Az erdőgazdaság tájékoztatása szerint a tűzzel érintett terület nagysága megközelítőleg 18 hektár, melynek jelentős része természetvédelmi értéket képviselő pannon homoki gyep, pannon borókás-nyáras, tisztás, valamint terméketlen terület.
A hosszabb csapadékmentes időszakok, a forró időjárási viszonyok következtében az erdei avar- és tűlevélréteg teljesen kiszárad. Ennek eredményeként egyetlen felelőtlenül eldobott cigarettacsikk és a tűzgyújtási tilalom (fokozott tűzveszély) kihirdetése ellenére a kijelölt tűzrakóhelyek használata is elegendő ahhoz, hogy komoly természeti katasztrófát idézzenek elő. Ez elsősorban erdei- és feketefenyves, valamint idősebb lombos állományokban fordul elő. Az erdőkben és az egyéb vegetációban keletkező tüzek oka az esetek túlnyomó többségében tehát emberi tevékenységre vezethető vissza, így a megelőzéséhez a megfelelő magatartási szabályok betartására van szükség.
2024. 07. 29-én késő délután vegetációtűz keletkezett a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. vagyonkezelési területén, Kunadacs határában. A vegetációtűz az Észak-Kiskunsági Erdészet kezelésében lévő Kunadacs 26-os és 27-es erdőtagokat érintette. A tűzoltás jelenlegi stádiumában a tűzzel érintett terület nagysága megközelítőleg 18 hektár, melynek jelentős része természetvédelmi értéket képviselő pannon homoki gyep, pannon borókás-nyáras, tisztás, valamint terméketlen terület. A koronatűz, amely 5 hektárra terjedt ki, zömében 43-55 év közötti erdei- és feketefenyveseket, valamint akácosokat érintett. A hatóságoknak köszönhetően a tüzet sikerült megfékezni még aznap éjjel, de a kiújulást megelőző beavatkozások és az oltási utómunkálatok még jelenleg is folyamatban vannak. A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a kecskeméti és a solti hivatásos, illetve a szabadszállási önkormányzati és önkéntes tűzoltók több vízsugárral oltották a lángokat. A tűz oltásához különféle munkagépek is érkeztek.
Az állami erdészeti cégcsoport a társadalom javára végzi a rábízott felelős és közcélú feladatot, miszerint fenntartja a magyar erdőket, biztosítja az ország nemzetstratégiai jelentőségű zöldvagyonának sokszázmilliárd forint értékű szolgáltatásait, amelyek egyformán megilletnek miden magyar embert. Ezt a feladatot azonban csak úgy tudjuk fenntarthatóan és szakszerűen elvégezni, ha a természetjárók és velük együtt minden ember partner ebben, eleget tesz az aktuális rendelkezéseknek, illetve betartja a rá vonatkozó tilalmakat.