A székelyföldi erdőtulajdonosokat még nem érdekli az erdősítési program
Úgy tűnik, hiába hosszabbították meg a határidőt, egyelőre nem tapasztalható élénk érdeklődés a mezőgazdasági területek erdősítéséről szóló program iránt a székelyföldi megyékben, főként amiatt, hogy a támogatásigénylési dokumentáció összeállítása rendkívül bonyodalmas, a gazdákat elriasztják az adminisztrációs teendők.
Az Első erdősítés nevű kiírás célja új erdők telepítésének elősegítése, állami támogatást nyújtva az ültetéshez, gondozáshoz, valamint abban az esetben, ha az új erdőket mezőgazdaságra alkalmas területre telepítenék, az emiatt kieső bevételt is pótolnák valamelyest. A kezdeti 6000 eurós hektáronként támogatást követően az erdősített terület gondozására évente 2700 eurót kaphat a területtulajdonos. Ezt mindaddig folyósítják számára, amíg a csemeték felnőtt erdővé fejlődnek, ami akác esetében húsz évbe is beletelhet – tájékoztatott Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
A felnőtt erdő tulajdonosa területalapú támogatást is kaphat a kiesett jövedelem pótlásaként. A tavaly indult programban a támogatásigénylések benyújtásának határidejét a hónap elején március 31-éig meghosszabbították. A kiírás előnyben részesít tizennégy megyét, amelyek nem rendelkeznek számottevő erdős területtel. A kérések rendszerében a legtöbb pontot Călăraşi (20-at), Teleorman, Constanţa, Ialomiţa, valamint Brăila (19-et) megyei támogatásigénylők kaphatják, míg a 14. régióbeli, Ilfov megyei igénylők csak 10 pontot. A déli megyék beerdősítése fontos, ugyanis egy-egy erdősáv létesítése megakadályozná nagyobb területek kiszáradását, továbbá hófúvások idején hófogókként is hasznosak. Szakemberek szerint Udvarhely környékén csupán a Cekend-tetőn található olyan rossz minőségű, nehezen megművelhető mezőgazdasági terület, amellyel pályázni lehetne.
Haschi András, a kéréseket fogadó megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője arról számolt be, hogy bár több gazda érdeklődött náluk a programról, a követelményekről értesülve legtöbben letettek szándékukról. Ő úgy véli, hogy a különböző dokumentumokat, engedélyeket, valamint technikai adatokat is tartalmazó igénylés összeállításához egy pályázatíró céghez kellene folyamodni. „Végignézve a feltételeken, egy székelyföldi gazdának nagyon kevés az esélye, hogy sikeres igénylést nyújtson be" – fogalmazott. Mindezek ellenére senkit nem akar lebeszélni a támogatásigénylésről, csupán a nehézségekre kívánja felhívni a figyelmet.
(MTI)