A klímavédelem és az erdőgazdálkodás összefüggéseiről tárgyaltak az erdészeti ágazat képviselői
Az Európai Bizottság kérdőíves felmérést végez az erdészeti ágazatot is érintő fontos uniós szakpolitikákról és jogszabályokról. Az Agrárminisztérium, az erdészeti kutatás és az erdészeti szakmai szervezetek képviselői szakmai konzultációt tartottak a kérdőívekben felvetett kérdésekről, és az ágazat előtt álló kihívásokról.
Ahogy arról
korábbi cikkünkben tájékoztatást adtunk, az Európai Bizottság egy sor, az erdészeti ágazatot is érintő szakpolitikai kérdésben kérdőíves felmérés formájában uniós szintű társadalmi egyeztetést folytat.
Egyebek mellett a kérdőívekben feltett kérdések összetettségére tekintettel az erdészeti ágazat jelentősebb közszereplői szakmai körben nyilvános, online konzultációsorozatot tartanak az érintett szakpolitikákról.
Az első rendezvényre
2021. január 28-án került sor, amelyen a jelenlévők a
klímavédelem és az erdőgazdálkodás sokrétű összefüggéseiről egyeztették az álláspontjaikat. A központi igazgatás, a kutatás és a gazdálkodás képviselői körében lezajlott egyeztetés segíthet a kérdőívek kitöltésében, de emellett fontos támpontokat adhat az ágazatra váró kihívások kezelésében is.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a kapcsolódó kérdőívek kitöltésére már csak néhány nap áll rendelkezésre. A véleménynyilvánítás a környezettudatos állampolgárok, illetve a környezetvédelmi szervezetek mellett a hazai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók elemi érdeke is.
Az érintett kérdőívek elérhetősége:
- Földhasználat, földhasználat-változás és erdőgazdálkodás – az uniós szabályok felülvizsgálata (LULUCF)
A konzultáció az érdekelt felektől a földhasználatról, földhasználat-változtatásról és az erdőgazdálkodásról szóló uniós rendelet (LULUCF-rendelet) felülvizsgálatával kapcsolatban vár észrevételeket, információkat. E rendelet azt a célt szolgálja, hogy az ágazat szereplői nagyobb mértékben csökkentsék kibocsátásaikat, valamint fenntartsák és fokozzák a szén-dioxid kivonását a légkörből.
A kérdőív közvetlenül innen érhető el, magyar nyelven is.
Kitöltési lehetőség: 2021. február 5-ig
- Nemzeti kibocsátáscsökkentési célok (közös kötelezettségvállalási rendelet) – felülvizsgálat a 2030-ra vonatkozó éghajlat-politikai célterv alapján
A konzultáció az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/842 számú rendeletét érinti, amely kötelező, éves szinten teljesítendő kibocsátáscsökkentési célokat határoz meg mindegyik uniós országra vonatkozóan a 2021 és 2030 közötti időszakra.
A kérdőív közvetlenül innen érhető el, magyar nyelven is.
Kitöltési lehetőség: 2021. február 5-ig
- A megújuló energiára vonatkozó uniós szabályok – felülvizsgálat
A 3. konzultáció célja pedig a megújulóenergia-irányelv felülvizsgálatára vonatkozóan az érdekelt felek véleményének begyűjtése. E felülvizsgálat értékelni fogja azt, hogy a megújuló energiára vonatkozó uniós szabályok ((EU) 2018/2001 irányelv) milyen mértékben járulhatnak hozzá a magasabb szintű uniós éghajlat-politikai törekvésekhez és fel fogja tárni, hogy miként lehetne felgyorsítani az integráltabb energiarendszerre való átállást az integrált energiarendszerről szóló stratégiában és a hidrogénstratégiában foglaltak szerint.
A kérdőív közvetlenül innen érhető el, magyar nyelven is.
Kitöltési lehetőség: 2021. február 9-ig
A konzultációsorozat következő rendezvényei:
A biodiverzitás védelme és az erdőgazdálkodás összefüggései az uniós politikában
A rendezvény időpontja: 2021. február 16. 10.00 óra
A biológiai sokféleség, mely a létezésünk egyik alapfeltétele, példátlan ütemben csökken körülöttünk. A 2030-ig tartó időszakra szóló uniós Biodiverzitás Stratégia ezt a trendet kívánja megfordítani: célja a biológiai sokféleség és az ökoszisztéma szolgáltatások csökkenésének megállítása, ezek mielőbbi helyreállítása az EU-ban, illetve a globális biodiverzitás csökkenés megakadályozása. A stratégia értékelése számba veszi annak hatékonyságát, eredményességét, relevanciáját, koherenciáját és az EU hozzáadott értékét is.
Az Európai Unió Erdészeti Stratégiája
A rendezvény időpontja: 2021. március 16. 10.00 óra
A Green Deal keretében a Bizottság új uniós erdőstratégiát jelentett be, amely a biológiai sokféleséggel kapcsolatos uniós stratégiára épül, a teljes erdőciklusra kiterjed, és hangsúlyt fektet az erdei területek társadalmi és gazdasági előnyeire. A stratégia célja az erdők megfelelő állapotának biztosítása. Gondoskodni hivatott arról, hogy az európai erdők egészségesek és megújulásra képesek legyenek, továbbá hozzájáruljanak a biológiai sokféleséghez, az EU éghajlati céljainak megvalósításához, az érintett ágazatokban dolgozók megélhetésének biztosításához és a biomassza alapú gazdasághoz. Az erdők védelmére, helyreállítására és a fenntartható erdőgazdálkodásra összpontosít.
Ezek a rendezvények ugyancsak kiemelten fontos, az erdészeti ágazatot aktuálisan érintő szakpolitikákról szólnak majd.
Ahogy említettük, a rendezvények szakmai körben nyilvánosak! A rendezvényekről, és a jelentkezés módjáról bővebben a bevezetőben hivatkozott cikkünkben adtunk tájékoztatást.
(NAK/ Szalai Károly)