Jó tanács jövőbeli erdészeknek álláskereséshez - 1. rész: Milyen a jó önéletrajz?
Mi leszel, ha nagy leszel? Kisgyerekként számtalanszor halljuk ezt a kérdést. Hát mi lennék? Erdész! Az erdészet egy gyönyörű szakma, kinn a természetben, a fák között… Ezek a sztereotípiák. De hogyan lesz erdész az ember?
Lehetőség van középfokú végzettséggel erdésztechnikus szakmát szerezni, vagy diplomával erdőmérnökként elhelyezkedni. Sajnos, manapság a technikusok több mint fele pályaelhagyó. Az a tapasztalat, hogy nagyon nehéz állást találni. Az állami erdészetekbe „születni kell, és sok helyen elvárás a saját autó”, hallottam számtalanszor álláskeresőktől. A magánerdészetek pedig kevés szakemberrel dolgoznak.
A cégünknél jelenleg csak két erdész dolgozik. Így úgy gondoltuk, hogy szükségünk lenne egy erdésztechnikusra, aki főleg az erdőművelési munkák felügyeletében, irányításában lehetne a segítségünkre. Ezért nagyjából 1 hónapja meghirdettünk egy állást, amelyre viszonylag sokan jelentkeztek. Úgy gondolom sikerült rengeteg tapasztalatot szereznem, amelyek hasznosak lehetnek a jövőbeli erdészeknek álláskereséshez.
Telefonos egyeztetés után mindenkitől kértünk egy önéletrajzot e-mailben. Már maga az e-mail is fontos benyomást kelt. A tárgy mezőbe feltétlenül szerepeljen, hogy önéletrajz és a betölteni kívánt munkakör megnevezése.
Természetesen fontos a megszólítás (Tisztelt X.Y.!), befejezésként az elköszönés (Köszönettel:, Üdvözlettel:, Jó szerencsét!, Üdv az erdésznek!) és a legvégül a nevünk is. Nekem ez evidensnek tűnt, de a tapasztalat azt mutatja, hogy nem mindenkinek. Az e-mail szövege lehet tömör, lényegre törő. Pl. Mellékletben csatoltam a telefonos egyeztetésünk alapján, az önéletrajzomat. Fontos, hogy tényleg csatoljuk a fájlt!
Úgy gondolom egy jól megfogalmazott önéletrajz már fél siker. A lényeg, hogy legyen benne olyan tartalom, amelyet megjegyez az olvasó, ami felkelti az érdeklődést. Pl. én beleírnám, hogy az édesapám erdész vállalkozó, abból máris látszik, hogy valószínűleg nem idegen a motorfűrész és a gépek, és nem utolsó sorban fontos a család. Egy-két plusz információval fel lehet dobni az egész önéletrajz hangulatát.
2004-2009 Kossuth Lajos Gimnázium – érettségi bizonyítvány.
2009-2014 Nyugat-magyarországi Egyetem – erdőmérnök diploma.
Vagy
2004-től 2009-ig a ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium nyelvi előkészítő osztályába jártam, ahol az érettségi bizonyítvány megszerzése mellett angol, német és francia nyelveket tanultam.
2009-ben felvételt nyertem a Nyugat-magyarországi Egyetem erdőmérnöki karára, ahol 2014 júniusában megszereztem a diplomámat. A diplomamunkám elkészítése során Energetikai faültetvények hozamát vizsgáltam.
Azonban nem szabad túlzásokba sem esni. Az önéletrajz ne legyen hosszabb 2 oldalnál.
Nyugodtan használjuk fel az álláshirdetést, és ne egy sablon önéletrajzot küldjünk, hanem cégre szabottat. Ha munkavezetőt keresnek, akkor írjuk bele, hogy szívesen dolgozunk csapatban és könnyen megtaláljuk a közös hangot az emberekkel.
Úgy gondolom, hogy az önéletrajz olvasása után 70-80 %-ban már eldől, hogy ki nyerheti el az állást.
A következő részben az állásinterjúról írok majd!
Kiczkó Mónika
Kövesd a Kiczkó – alföldi magánerdő Facebook oldalt minden nap! >>>
Alföldi magánerdő blog >>>