EKÁER: Lábon álló erdő kitermelése utáni elszállításhoz kapcsolódik-e bejelentési kötelezettség?
Lábon álló erdő, vagy kaszáló értékesítése során nem történik szállítás, a terméket az új tulajdonos tetszés szerinti időben termeli ki és szállítja el a területről, amire nincs az eladónak sem ráhatása, sem információja. Közúti fuvarozás nélküli ügylet esetén nincs EKÁER kötelezettség. A faanyag kitermelés utáni fuvarozása már az új tulajdonos érdekkörében felmerülő tevékenység, ezért - ha az egyéb körülmények miatt a fuvarozási tevékenység EKÁER-köteles - őt terheli a bejelentés.
Ilyen és ehhez hasonló, kérdez-felelek módon összeállított információkat lehet találni a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara új aloldalán, amit éppen azért hoztak létre, hogy a termelők számára segítséget nyújtsanak az új szabályok megismerésében, betartásában. A számos gyakran ismételt kérdés mellett több hasznos információ is található a
www.ekaer.nak.hu weboldalon.
Megmutatunk még néhány népszerű kérdést:
Mivel, vagy hogyan kell igazolni, hogy a fuvarozott termék saját áru?
Az Adózás rendjéről szóló törvény (Art.) 88. § (6a) bekezdése szerint az adóhatóság nyilatkozattételre szólíthatja fel a feladót, a címzettet, az átvevőt, és a fuvarozást végzőt. Nincs azonban akadálya annak, hogy már a fuvarozás megkezdésekor rendelkezésre álljon a fuvarozott termék saját áru mivoltátigazoló írásbeli nyilatkozat. Ezt tartalmazhatja a szállítólevél is, amihez csatolhatóak egyéb rendelkezésre álló dokumentumok (pl. készletkivételi jegy, raktári bizonylatok, tárolási ív, stb).
Forrás: NAK EKÁER Tanácsadó szakértője
Hogyan kell igazolni, hogy saját termék mozgatása történik tárolási helyre?
Belföldi forgalomban saját áru mozgatása, saját telephelyek közötti árumozgatás nem EKÁER-köteles, de akivel bértárolási szerződésünk van (és a mi termékünket tárolja a raktárában) az is saját telephelynek minősül-e? Ha igen, igazolni kell-e? Ha igen, akkor hogyan, illetve fel kell-e tüntetni valahol / valahogy a „saját termék” jelzőt?
Mivel a bértároló a szolgáltatását az ő tulajdonában, üzemeltetésében vagy kezelésében levő telephelyén nyújtja, ez a szolgáltatást igénybevevő szempontjából nem minősíthető saját telephelynek. Az Art. 22/E. § c) pont kimondja, hogy a belföldi forgalomban a – nem végfelhasználó részére történő - első adóköteles termékértékesítés tartozik a bejelentési kötelezettség hatálya alá. Ezért a tárolóhelyre történő saját termék, áru beszállítást és onnan kiszállítást nem kell bejelenteni, feltéve, hogy nem jár az első adóköteles értékesítéssel együtt. Ellenőrzés szempontjából a dokumentáció része lehet a szállítólevél, számla, de igazolhatja a szállítás célját a címzett, az átvevő, a feladó és fuvarozó (szóbeli és/vagy írásbeli) nyilatkozata is.
Mennyi lehet a súlyeltérés a szállításnál, ha a felrakodás helyén nincs lehetőség mérésre, vagy a mérés pontatlan?
Mennyi lehet a súlyeltérés pl. tej, vagy savó szállításnál, ha a felrakodás helyén nincs lehetőség pontos mérésre, és mondjuk a savó külföldről érkezik?
A bejelentés (EKÁER-szám) lezárásáig (ami az EU másik tagállamából történő behozatal esetén a címzett, az átvevő által történik a terméket szállító gépjármű kirakodási, átvételi címre érkezésekor, vagy legkésőbb az azt követő munkanapon) lehetőség van a mennyiségi adat módosítására. Nincs olyan jogszabályhely, amely a mennyiségi eltérést szabályozná.
A bejelentésben történő módosításokat az Art. 11. melléklet I. 4. pont szerint dokumentálni és indokolni szükséges. Ebben az esetben például a mérlegelés eredményét tartalmazó beraktározási bizonylat, átvételi jegy, stb. lehet megfelelő dokumentum.
Mit jelent pontosan a kockázatos termékek fogalma?
Az EKÁER rendszerben a termékek kockázatos jellegét az általános forgalmi adó megfizetése szempontjából kell figyelembe venni. A kockázatos termékeket két csoportba sorolja az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működésével összefüggésben a kockázatos termékek meghatározásáról szóló 51/2014. (XII. 31.) NGM rendelet. Az 1. számú melléklet felsorolja a kockázatos élelmiszereket, míg a 2. számú melléklet az egyéb kockázatos termékeket tartalmazza mindkét esetben a vámtarifaszámok szerint.
(Erdő-Mező Online - www.erdo-mezo.hu)