Visszaadni a vadászat méltóságát – Székelyföldi Vadásztalálkozó negyedszer
Kitüntetések első alkalommal történő átnyújtása, Szent Hubertus-mise és kenyéráldás, a vadászat értékeit, jelentőségét hangsúlyozó beszédek is megfértek a szombaton Árkoson megszervezett negyedik Székelyföldi Vadásztalálkozón, mely trófeakiállítással, vásárral és naiv festészeti tárlattal, illetve az elengedhetetlen szarvasbőgésversennyel várta az érdeklődőket.
Kapcsolódó cikk:
Szombaton találkoznak a székelyföldi vadászok – Erdő-Mező Interjú
A Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes védnökségét élvező rendezvényen nem volt hiány a vadászat területén meghatározó jelenlevőkből, mások mellett a Nemzetközi Vadvédelmi Tanács két jeles képviselője, Dieter Schramm tiszteletbeli elnök, valamint Marghescu Tamás főtitkár is Árkosra érkezett az RMDSZ több politikusával egyetemben. Házigazdaként Máthé Árpád, Árkos község polgármestere üdvözölte a Szentkereszty-kastély tövében a székelyföldiek mellett a Kárpát-medence több országából összesereglett vendégeket, érdeklődőket.
Az elöljárót Semjén Zsolt követte. Beszédét a vadászat kulturális presztízsének, hagyományértékének és társadalmi hasznának ecsetelésére építette. „A kommunizmus amortizálta a vadászat értékét, ennek a kultúrának a lepusztulása kihat a mai napig, míg azelőtt elfogadott volt nemcsak az arisztokrácia, de az egész társadalom körében. A súlyos örökség indokolttá teszi, hogy különbséget tegyünk a puskás ember és az igaz vadász között” – fogalmazott. Semjén Zsolt érdemrendekkel felszerelkezve érkezett. Dieter Schramm az Áder János, Magyarország köztársasági elnöke által adományozott Magyar Érdemrend lovagkeresztjét vette át. Sárkány Árpád, a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Kiállítás megálmodója a magyar földművelésügyi minisztérium, az Országos Magyar Vadászkamara, az Országos Magyar Vadászati Védegylet és a Nimród vadászújság által adományozott Magyar Természeti Vadászati Örökség érdemkeresztjét kapta meg.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a számok embereként szólt a vadászokhoz, többek között arra is kitérve, hogy csak Székelyföldön 112 vadászterület létezik, amelyeknek 65 százaléka magántulajdon. Háromszéken 20, Hargita megyében 22 és Maros megyében 30 olyan vadásztársaság működik, amelyet magánerdő- és földtulajdonosok, helyi vadászok alapítottak.
A Szabó Lajos kanonok-plébános által celebrált Szent Hubertus-misét követően, amely keretében kenyéráldás is helyet kapott, a szervező Vadon Egyesület ügyvezető igazgatója, Demeter János Tamás Sándorral, valamint Sztakics Évával, Sepsiszentgyörgy alpolgármesterével közösen nyújtotta át az első alkalommal adományozott Székelyföldi Vadász Érdemrendeket. A bronz-, ezüst- és aranyfokozatok mellett Semjén Zsolt, Dieter Schramm és Sárkány Árpád az érdemrend gyémántfokozatát vehette át.
A vadászat dicséretét a továbbiakban Kelemen Attila, az RMDSZ parlamenti képviselője, Dieter Schramm, valamint Marghescu Tamás folytatta. Utóbbi vehemensen lépett fel World Wildlife Fund egyik jelentése ellen, amelyben az áll, hogy az élőhelyek eltűnéséért, valamint a klímaváltozásért a vadászat a felelős.
A színpadi megmozdulásokkal párhuzamosan már javában zajlott a főzőverseny, amelyre tizenhat vadásztársaság csapata nevezett be. A versenyben végül a kézdialmási Fux Nyíres Vadász és Sporthorgász Egyesület csapata bizonyult a legjobbnak vaddisznópörköltjével.
Az eddigi találkozóktól eltérően idén szarvasbőgőverseny is bekerült a programba, ez Székelyföldön is premiernek számít. Végül csak négyen mérték össze tudásukat három versenyszámban. A megmérettetésbe beszállóknak sorrendben a kereső, a teheneire ügyelő, illetve a harcra hívó bika hangját kellett megszólaltatniuk.
A rendezvényt Hampel Katalin Stílus és tradíció címet viselő, Pitti Katalin Liszt Ferenc-díjas operaénekes, érdemes művész közreműködésével zajló divatbemutatója zárta, a több száz érdeklődő ugyanakkor az Istálló Galériában Kun Edit festőművész tárlatát vehette szemügyre. Kétségtelen viszont, hogy a legtöbb érdeklődőt a kastély előtti sátorban kiállított vadászati trófeák vonzották.
(Nagy D. István - Háromszék)