Rezervátumokból származó rönkök jutottak be a Holzindustrie Schweighofer gyárába
Több mint egymillió megtekintést gyűjtött be az a Facebookon tavaly év végén közzétett felvétel, mely arra kényszerítette az osztrák Holzindustrie Schweighofer társaság vezetőségét, hogy reagáljon rá – közölte a România Curată portál.
A
hatperces kisfilm egy előző év februárjában indult ankét eredménye, melyet az Agent Green szervezet vezetője, Gabriel Păun készített, és azt örökíti meg, amint egy rönkfával megrakott teherautó a Retyezát Nemzeti Parkból hivatalos dokumentumok nélkül jutott el az osztrák fafeldolgozó szászsebesi gyárába. Ennek következtében a cég képviselői találkozóra hívták Bécsbe Gabriel Păunt. A találkozó kapcsán elmondta, a társaság azt ígérte, közösen keresnek megoldást arra, hogy a faanyag útja nyomon követhető legyen, ugyanakkor lehetetlenné váljon, hogy rezervátumokból származó rönk bejusson gyáraikba.
Az Agent Green környezetvédelmi non profit szervezet közel egy évig követte a Retyezátban zajló illegális kitermelést, pedig a környezetvédelmi területen tilos bármilyen fa kivágása. Meglepetésükre, a kivágott rönkök az osztrák konszern gyárában kerültek feldolgozásra, bár a társaság 2014 nyarán azt ígérte, kiszűrik a rezervátumokból kitermelt fát.
Gabriel Păun feltérképezte a Retyezát Nemzeti Park törvénytelen vágások érintette területeit, figyelte a rönkökkel megrakodott autókat, feljegyezte a rendszámokat, a 112-es segélyhívón ellenőrizte a szállítmányok legalitását, majd célállomásukig követte őket. Így jutott el a jelentős üzleti forgalmat bonyolító osztrák fafeldolgozó gyárához.
Păun aggasztónak tartja, hogy az osztrák gyár nem elégszik meg a Romsilvától felvásárolt tetemes mennyiségű fával, hanem átveszi a törvényellenesen kitermelt rönkök egy részét is, beleértve a természetvédelmi területekről begyűjtötteket. A méretre vágott faanyag vagy brikett formájában értékesített nyersanyag minimális profitot hoz Romániának – írta a România Curată.
(Demeter Virág Katalin - Háromszék)