Megnőtt az érdeklődés a tűzifa iránt - Sokan nem az új típusú szállítójegyet állítják ki
Hirtelen köszöntött be a hideg, a tüzépeknél, erdészeteknél megnőtt az érdeklődés a tűzifa iránt. Nem árt tudni, hogy új típusú szállítójegyet állítanak ki vásárláskor, és ezt szállítás közben is kérheti az ellenőr.
Több tűzifa-kereskedésnél is érdeklődtünk a megyében, mekkora a kereslet a tüzelni való fára, illetve már az új szállítólevelet állítják-e ki, amelyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai is megfelelőnek tartanak. A legtöbb helyen az eladók elmondták, nem értik a sajtóban eddig megjelent híreket, hiszen ők eddig is mindig szállítólevéllel adták ki az árut. Több helyen ezen nem is változtattak.
Azért találkoztunk olyan értékesítővel is, például Baján, ahol már az újfajta szállítólevelet használnak, vagyis a Nébih előírásainak igyekeznek megfelelni. A Nébih sajtóosztályán elmondták, célellenőrzést indítottak a tűzifa-kereskedelem területén. Az elmúlt hetek vizsgálatai alapján a leggyakoribb probléma az új típusú szállítójegy hiánya, valamint annak hibás kitöltése. A hatóság felhívja a faanyag kereskedelemben érintett vállalkozások figyelmét, hogy fatermékeknél is törvényi előírás a nyomon követhetőség biztosítása. Ennek egyik fontos kelléke a szállítójegy, amit a megfelelő kitöltés mellett nyilvántartásban is rögzíteni kell.
A nyilvántartásokat 5 évig kell megőrizniük a kereskedőknek. Fontos tudni, hogy a fatermék nyomon követhetőségét nemcsak szállításkor, hanem a telephelyeken való tárolás idején is biztosítani kell. Ennek hiányában az ellenőröknek azt kell vélelmezniük, hogy a fatermék illegális kitermelésből származik. A hatóság együttműködésre törekszik a faanyag kereskedelmi lánc azon szereplőivel, akiknél az ellenőrök az új jogszabályi előírások betartása iránti igyekezetet tapasztalják.
A kötelezettségek nyilvánvalóan szándékos megszegése esetén azonban – ahogy eddig, úgy a jövőben is – a hivatal a rendelkezésére álló legszigorúbb eszközöket fogja alkalmazni. A NÉBIH szeptember elejétől indult ellenőrzéssorozata során is a fokozatosság elve mentén jár el, és a jogsértés súlyával arányos intézkedéseket hoz. Ennek megfelelően szállítójegy nélküli szállítás esetén szabálysértési eljárást kezdeményeznek a hatóság szakemberei, kisebb jogszabálysértéseknél pedig figyelmeztetésben részesítik a kereskedőket. A tűzifa kereskedők fokozott ellenőrzése év végéig tart.
Az adóhivatal is ellenőriz
A rendelkezésére álló adatok szerint az elmúlt egy évben közel 14 ezer tűzifa-szállítmány érkezett hazánkba, összesen mintegy 3 milliárd forint értékben. A behozatal döntően Romániához köthető, de a forgalom Szlovákia felől is jelentős. A NAV valamennyi értékesítési irányban tapasztalt visszaéléseket. Azokban az esetekben, ahol a fuvart bejelentették az EKÁER-be, a tisztességtelen kereskedők jellemzően a súlyadatokkal manipuláltak vagy nem kockázatosnak minősülő termék feltüntetésével próbáltak kibújni a kockázati biztosíték megfizetése alól. Az EKÁER-szám hiányát pedig jellemzően azzal magyarázták, hogy a tűzifát nem továbbértékesítésre szánták. Ennek bizonyítása érdekében például gyakran iktattak be magánszemélyt az értékesítési láncolatba, holott az áru valójában valamelyik Tüzép-telepre került.
Nem mindegy, milyen a fa
Ha már a tüzépekkel úgyis beszéltünk a szállítójegy miatt, mindjárt az árakat is megkérdeztük. Az akác köbmétere, felaprítva 27 ezer forint. Szil és tölgyfát csak a hónap második felében kapnak majd, mondta a bajai eladó, az általunk megkérdezett szekszárdi tüzépen pedig jelenleg nem volt még tűzifa. Az sem mindegy, milyen fát vásárol az ember. A frissen kivágott fa nedvességtartalma ugyanis közel kétszerese is lehet az optimális mértékig kiszáradt tűzifáénak, ezért nem szabad pusztán súly alapján tüzelőt venni, mert akkor szinte biztos, hogy átrázzák a vásárlót. A fa víztartalma a száradás során akár 12 százalékra is csökkenhet. Ha biztosra akarunk menni, akkor térfogat alapján vegyünk tűzifát. Ezen kívül még nem árt, ha tudjuk, hogy egy köbméter, ömlesztve feltöltött, kályhakész tűzifa sorban felpakolva a fáskamrában már legfeljebb csak 0,8 köbmétert foglal el. A kalodás fa köbméterenkénti súlya bükk és tölgy esetében 700 kilogramm, a gyertyán ennél mintegy fél mázsával több, az akác pedig 550 kilogrammot nyom.
Lopott volt az olcsó tűzifa
Várdombi olvasónk arról számolt be, mivel a férjével együtt idős, beteges emberek, megörültek annak, amikor egyik nap két fiatalember felajánlotta, hogy viszonylag olcsó áron, 10 ezer forintért köbméterét, akácfát hoznak, konyhakész módon felaprítva. A pénzt szállítás után adták csak oda, úgy gondolták, így nem lehet őket átverni. Pár nap múlva azonban kiderült, lopott volt a „holmi”, amit el is vettek tőlük. Az ilyen és hasonló eseteket szeretné kiiktatni az adóhivatal, amikor kiemelten vizsgálja – felhasználva az EKÁER adatait is – a tűzifa útját.
(teol.hu)