Kecskefűz, fehér nyár, lisztes berkenye? – Szavazzon, melyik legyen az év fája 2021-ben!
Az Országos Erdészeti Egyesület és az Év Fája Kuratórium 2013 óta minden évben, így idén már nyolcadik alkalommal teszi lehetővé, hogy az egyesület által működtetett weboldalon, az Év fája tematikus honlapon keresztül szavazzanak a következő év fafajára az erdész szakemberek és minden érdeklődő, akit érdekel az erdők és a fák világa.
A hazai fafajokra figyelmet felhívó mozgalom a most induló Év fája szavazással a 2021-es esztendő fafaját választja meg a szavazásban résztvevők segítségével.
2020. október 28-a és november 22-e között, csaknem egy hónapon át lehet az alább részletezett fafajokból választani.
A szavazásra azÉv fája honlapon nyílik lehetőség minden egyéni felhasználó részére egyszeri alkalommal. Ugyanezen a felületen tekinthető meg a szavazás naprakész állása is.
Kecskefűz (Salix caprea)
A húsvéti barkát részben ez a faj szolgáltatja, fatermetű egyedei azonban ritkaságszámba mennek, mivel évszázadokon keresztül gyomfának tekintették, s ma is igyekeznek felverődő egyedeit visszaszorítani. Egyetlen fűzfajunk, amely többletvíz nélkül él.
SZAVAZOK>>>
[caption id="attachment_22430" align="aligncenter" width="576"]
Fotó: OEE, Korda Márton[/caption]
Fehér nyár (Populus alba)
Az alföldi területek tájkép-meghatározó fafaja, tág tűrőképessége folytán többféle élőhelyen megjelenik. Kiváló gyökérsarj-képzése következtében a változó klímában és a kiszárított termőhelyeken is helyben megtartható.
SZAVAZOK>>>
[caption id="attachment_22431" align="aligncenter" width="550"]
Fotó: OEE, Korda Márton[/caption]
Lisztes berkenye (Sorbus aria)
Középhegységeink sziklás termőhelyeinek ritka vadgyümölcs faja, amely nagy alakváltozatosságot mutat, és gyakran kereszteződik más berkenyékkel. Virágait sok rovar látogatja, termését a madarak fogyasztják. Erdőgazdasági jelentősége nincs, ezért visszaszorulóban van.
SZAVAZOK>>>
[caption id="attachment_22432" align="aligncenter" width="556"]
Fotó: OEE, Korda Márton[/caption]
(OEE)