Jelentős kárt okozott az erdőkben a múlt heti vihar Gyergyó környékén
Bár még zajlik a kárfelmérés, de már tudni lehet, hogy igen jelentős mennyiségű fát döntött ki a múlt csütörtöki szélvihar a gyergyói térség erdeiben. Hatalmas volt a pusztítás a bélbori, a maroshévízi erdőkben, de a szél megtépázta az orotvai és a güdüci erdőket is. A Székelyhon portál összeállítása.
„Orotván kedden kezdjük a leltározást, de már most tudni lehet, hogy 1500-2000 köbméternyi fát döntött ki a szél mintegy 20 hektáron. A széldöntés nagyrészt közbirtokossági területeket érintett. Siralmas az állapot. Rengeteg a tőből kicsavart és a derékba tört fa" – nyilatkozta a szekelyhon.ro portálnak Gál-Pál László erdész. Hozzátette: „a fiatal erdő fáit tizedelte meg a vihar, többségüket derékba törte a szél a Nagyág-dülőben, a Halaság-oldalban pedig, a közbirtokossági erdőrészen öreg fákat döntött ki. Kőfolyásos ez a domboldal, az újratelepítéstől nem várható el jó eredmény. Nagyon nehezen él meg ilyen helyen a csemete, a mag sokkal jobban alkalmazkodik a környezethez. Ezért is lenne jó, ha minél hamarabb ki lehetne termelni a széldöntött famennyiséget".
[caption id="attachment_47380" align="aligncenter" width="600"]
Számos fiatal fát döntött ki, vagy tört derékba a vihar az orotvai erdőkben • Fotó: Gál-Pál László[/caption]
„Az idén jó magtermése van a fáknak, egyetlen esélyünk, hogy magról újra felújul az erdőrész" – mondta Gál-Pál László.
Nagyobb károk Hargita megye északi részén
A Gyergyói Magánerdészet ügykezelésében lévő erdőkben mintegy 10 ezer köbméternyire becsülik azt a famennyiséget, amit a csütörtöki vihar döntött ki. Jelenleg még zajlik az adatok gyűjtése, de azt már tudni lehet, hogy a kár jelentős része a maroshévízi, borszéki és bélbori zónákban keletkezett, Szárhegyen mintegy 3000-4000 köbméternyi a kidöntött famennyiség.
„Jelentős ez a mennyiség, de ha ahhoz viszonyítjuk, hogy 2015-ben, 2016-ban mekkora volt a kár, ez most nem annyira számottevő. Akkor millió köbméternyi volt a kidöntött famennyiség” – mondta el szekelyhon.hu portálnak Melles Előd, a Gyergyói Magánerdészet vezetője.
[caption id="attachment_47378" align="aligncenter" width="600"]
Fotó: Gál-Pál László[/caption]
A szakember arról is tájékoztatott, hogy a károk feltérképezése, a kidöntött faanyag felértékelése után az országos erdészeti hatóság jóváhagyása kell ahhoz, hogy az elszállítható legyen, és később értékesíteni lehessen. Az értékesítés, mint hasonló helyzetekben általában, nyílt árveréseken fog történni. A folyamat ezzel még nem ér véget, a vonatkozó szabályok szerint ugyanis a károsult erdőrészek újratelepítését is el kell végezni – ez legtöbb két éven belül kell megtörténjen. „Szigorú szabályozás vonatkozik erre. A tulajdonos köteles befizetni az értékesített fa árának 25 százalékát, amely összegből az erdészet el kell végezze az újratelepítést” – mondta el Melles Elődtől
[caption id="attachment_47379" align="aligncenter" width="599"]
Fotó: Gál-Pál László[/caption]
Kisebb károk a településeken
Gyergyószentmiklós adminisztratív területén nem okozott különösebb károkat a vihar, mindössze egy-két, szél által kidöntött fáról van tudomása a városi katasztrófavédelmnek. A polgármesteri hivatalhoz sem érkezett kárjelentés – tudtuk meg a városházán. Ezzel szemben Borszéken és Bélborban adódtak kellemetlenségei a lakóknak csütörtökön. Az Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének tájékoztatása szerint mindkét településen megszűnt az áramszolgáltatás; Borszéken 910, Bélborban 106 fogyasztó maradt villanyáram nélkül. A gyergyószentmiklósi és maroshévízi hivatásos tűzoltóknak is akadt munkájuk a jelzett napon. A Salamás községhez tartozó Hodoson 3 villanyoszlop dőlt a megyei útra, ezeket távolították el, Orotván, a Ditrói Önkéntes Tűzoltóalakulat tagjaival közösen faágaktól szabadították meg az úttestet, Borszéken pedig villanyvezeték esett az egyik lakóházra, ezt távolították el a tűzoltók.
(szekelyhon.ro)