Illegális fakitermelés - Több százezer köbméternyi fa tűnik el a hazai erdőkből
Komoly gondot jelent az illegális fakitermelés hazánkban, az erdőkből évente több százezer köbméternyi faanyag tűnik el. Mindez nemcsak gazdasági kárt jelent, de környezetvédelmi szempontból is aggályos jelenség. Javulást az idén bevezetett nyomonkövetési rendszertől vár a hatóság.
Az Erdő-Mező korábbi cikkei az EUTR rendszerről >>>
Óvatos becslések szerint is mintegy 300-500 ezer köbméterre tehető az illegális fakitermelés mértéke az országban, az erdészeti hatóság ugyanakkor tavaly csupán 15,6 ezer köbméternyi falopásról tud hivatalosan – derült ki a Magyarország erdőállományáról szóló miniszteri tájékoztatóból. A Kormány.hu-ra felkerült dokumentum szerint a regisztrált falopások 90 százaléka magántulajdonban lévő erdőkben történt, az esetek 32 százalékát a gazdálkodók nélküli területen derítette fel a hatóság.
Az illegális fakitermelés világszintű probléma, és amellett, hogy komolyan veszélyezteti az erdők egészségi állapotát, a biológiai sokféleséget, súlyos gazdasági hátrányt okoz a tisztességes kereskedők és a vásárlók számára egyaránt. Az Európai Unió ezért külön cselekvési tervet dolgozott ki annak érdekében, hogy az illegális fakitermelésből származó faanyagok, valamint az ezekből készült termékek ne kerülhessenek piaci forgalomba. A nyomonkövethetőség biztosítása érdekében szigorú szabályozást vezettek be.
Hazánkban az év első felében két lépcsőben lépett életbe az új rendelet. A kereskedőknek tudniuk kell azonosítani, hogy kitől vásárolták a fát és kinek értékesítették, az erre vonatkozó információkat pedig öt évre visszamenőleg meg kell őrizniük. Július elsejétől már csak egy megfelelően kitöltött nyomtatvány birtokában lehet az erdőkben kitermelni és szállítani a faanyagot. További fontos változás, hogy a tűzifa-értékesítés esetén a szállítójegy mellett vásárlói tájékoztatót kell adniuk a kereskedőknek.
Az érintett piaci szereplőket a hatóság nyilvántartásba veszi és technikai azonosítószámot is kapnak. Az ellenőrzések hatékonysága érdekében a kockázatelemzési rendszert összekötik a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal, valamint a rendőrséggel. A Nébih szeptember végén indított célellenőrzést a tűzifa-kereskedelem területén. Az eddigi vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a vállalkozásoknál gyakran hiányzott az új típusú szállítójegy, vagy ha megvolt is, hibásan töltötték ki.
(Magyar Idők)