Gerendási vaddisznó túr Burgenlandban
A gerendási megyei vaddisznótenyészet 2007 óta neveli a magyar erdők mogorva vadfaját és az idei évtől már teljes kapacitással működik.
A tavalyi esztendőben pusztító hatalmas aszály és az azt követő drasztikus takarmányár-növekedés minden állattenyésztő vállalkozás számára komoly gondot okozott. Nem kivétel ez alól a gerendási vadfarm sem, ráadásul a válság okozta általános piacvesztés miatt sok tenyésztő húzta le a képzeletbeli rolót. Ebben a helyzetben a gerendásiak viszont növelik az állatlétszámot, ezáltal a termelést.
– A 2007-es induláskor döntöttünk a telep méretéről, s mivel csak 20 vaddisznó volt az induló állatlétszám, évekig tartott, mire a kizárólag saját szaporulatból korosított és a megkívánt tulajdonságokkal rendelkező egyedek szelekciója utáni kocalétszám elérte a hatvanat. Ha az ember egy ilyen vállalkozásba kezd, akkor hosszú távra kell terveznie és a pillanatnyilag kedvezőtlenre fordult körülményeken is kénytelen úrrá lenni – nyilatkozta a vállalkozás vezetője, Farkas László.
– Nálunk a kezdetek óta az a cél, hogy minden megszületett malacot felneveljünk. Ez a vaddisznótenyészetek jelenlegi legnagyobb kihívása. Ezért az egész tartástechnológia ennek a fő szempontnak megfelelően lett kidolgozva.
S hogy ez mit is jelent a mindennapokban? Mitől másabb a gerendási farm?
– A legfontosabb, hogy a kocák (néhány család kivételével) egyedi fiaztatóban ellenek és ott is tartózkodnak a malacokkal a választás napjáig. Így nem csak az anyaállat egyedi teljesítményét tudjuk nyomon követni, hanem a malacok etetését, itatását, az állategészségügyi kezeléseket külön-külön meghatározhatjuk, ami sokkal gyorsabb és eredményesebb ebben a formában. Véleményem szerint ennek és, a kiépített állategészségügyi kezelőfolyosónak köszönhető, hogy erre az évre reális cél a minimum 350 leválasztott malac.
A szakember elmondta, nincsenek értékesítési gondjaik. Ez annak is köszönhető, hogy az állomány fajspecifikus tulajdonságokat mutató, tiszta vérű és nem keresztezett egyedekből áll. Állategészségügyi szempontból a telep az úgynevezett „négyesmentes” kategóriába sorolt, azaz a négy legfontosabb sertésbetegségtől hatóságilag mentes.
Az idei kocamalacokat októberben, decemberben elszállítják, míg a kanmalacok 3 éves korukig maradnak a telepen.
– Ebben a korban már piacképesre nő az agyaruk és nem célszerű őket tovább tartani a tenyészetben. Eddig a burgenlandi vadászkertek voltak a fő vásárlók, de spanyol, román és ukrán érdeklődők is jártak már telepszemlén nálunk.
(beol.hu)