Drónhasználat: új lehetőségek az erdőgazdálkodásban
Az erdőgazdálkodási tevékenység során számos esetben felmerülhet a drónok használatának igénye. A Vérteserdő Zrt. szervezésében elméleti előadások, majd terepi bemutató keretében az FX3 Drone Kft. szakemberei ismertették a legfontosabb jogszabályi előírásokat és a drónokban rejlő felhasználási lehetőségeket Pusztavámon.
Mivel viszonylag „fiatal” tudományágról van szó, ezért tartotta szükségesnek a társaság az erdészeti szakemberek szemléletének és ismereteinek bővítését az új technológia vonatkozásában. Nagy érdeklődés övezte a jogi szabályozás kérdését. Az előadók részletesen bemutatták a drónos repülés történelmi fejlődését, a hazai jogszabályi hátterét, egészen a kategóriánkénti jogosítvány megszerzésétől a légtér-engedélyek beszerzéséig. Számos gyakorlati példán keresztül szemléltették az RGB kamerák felhasználhatóságát az erdei vadkár felmérésben, a multispektrális gyomosodás vizsgálatokat és a hőkamerán keresztüli vad megfigyelés és vadszámlálás lehetőségét.
Aszályos időszakot élünk meg, mely az utóbbi években, évtizedben egyre inkább trendekben is nyomon követhető. A víz, – mint az élet minden területén – az erdőben is létfontosságú tényező. Ha kevés van belőle, az erdő is megszenvedi. A jövőre is gondolva fontos szempont, hogy a mezőgazdaságban felhasznált precíziós eszközök az erdőgazdálkodásban is teret kapjanak. A vegyszeres kezeléseknél a drónok jelentősen elősegíthetik – jelentős vízmennyiség és élőmunkaerő megtakarításával -, hogy célzottan és kevésbé jól megközelíthető helyekre is magas hatásfokkal kijuttatható legyen az adott hatóanyag, csökkentve a környezet terhelését is. A kollégák különböző megoldásokat láthattak az erdőket fenyegető betegségek megelőzésére és elhárítására.
A terepi bemutatón monitoring drón (feladata a kívánt terület felmérése, un. ortomosaic kép készítése) és permetező drón (a monitoring drón által felmért terület kiértékelése után megtervezett útvonalon dolgozó gép) repülését követhette figyelemmel a közel 50 főt számláló erdészeti szakemberekből álló hallgatóság.
A Nemzeti Földügyi Központnál is akkreditált szakmai nap elsődleges célja volt, hogy az erdészeti szakszemélyzet megismerje és gyakorlatban is helyesen alkalmazza a drónokra vonatkozó szabályokat, az általános és alapvető elvek mellett tájékoztatást kapjon a munkavégzés során felhasználható legfrissebb információkról.
(Vérteserdő Zrt.)