Csíkszéki erdőtelepítési tervek a tavaszra
A korábbi évekhez hasonlóan idén is elkezdték a facsemeték ültetését az erdészeti hivatalok. Hargita megyében több millióra tehető az elültetendő fák száma, melyek jelentős részét saját csemetekertekben nevelték. Nemcsak az erdészek vagy megbízott cégek, de a diákok és a területek tulajdonosai is kiveszik a részüket a munkából.
A Hargita Megyei Erdőigazgatóság idén a megyében április első hetében kezdi az ültetést, amely egészen május közepéig tart – tudtuk meg Szabó István mérnöktől. Az erdőigazgatóság illetékese szerint az állami erdészet által kezelt területeken 508 hektár erdő telepítését ütemezték be, ebből 224 hektár a természetes felújulás, amelyet követni és kezelni kell, és 284 hektáron történik új beültetés. Utóbbiból 71 hektár állami terület, és 213 hektár szerződéses alapon kezelt terület – ez közbirtokosságok, helyi önkormányzatok, természetes személyek tulajdona. Az erdőigazgatóság több mint 1,5 millió lucfenyőcsemetét nevelt saját ültetvényeken, ebből 1,1 milliót elültetnek, a többletet pedig igyekeznek értékesíteni. Ugyanakkor más fenyőfajtákból, így erdei fenyőből is még 170 ezer darabot ültetnek, ennek egy része saját termelés, de más erdészeti hivataloktól is szereznek be. Az ültetést közbeszerzési eljárás után cégek végzik, ugyanakkor az igazgatóság alárendeltségébe tartozó öt erdészeti hivatal a helyi iskolákkal együttműködve diákok segítségére is számít. „Ez egy bevált hagyomány, ami jó” – értékelt Szabó István. A Szépvízi Erdészeti Hivatal vezetője, Szabó Mária szerint az általuk kezelt területeken Hargita megyében 70 hektáron végeznek erdőtelepítést, Bákó megyében pedig 12 hektáron. Saját csemetekertjükben mintegy 220 ezer lucfenyőt termeltek, amelyet még tízezer vörösfenyővel egészítettek ki.
Ebben az évben 209,8 hektáros terület erdősítését végzi el a Csíki Magánerdészet, emellett még 30 hektáron hézagpótlás lesz, kiegészítik a korábbi ültetvényeket – tájékoztatott érdeklődésünkre Orbán Zoltán erdőmérnök. A munkálatokhoz összesen 947 ezer facsemetét használnak fel. „Az ültetést a közbirtokosságokkal szerződéses viszonyban lévő, szakmai bizonylattal rendelkező, nagyrészt helyi cégek, esetleg a közbirtokosságok által alkalmazott helyi napszámosok végzik” – részletezte az illetékes. Hozzátette, a lucfenyőt, ami az ültetőanyag legnagyobb részét jelenti, többnyire a közbirtokosságok termelték meg, a csemeték egynegyede helyi termelőtől származik, a kisebb részben felhasznált vörösfenyőt, hegyi juhart, jegenyefenyőt, bükköt, erdeifenyőt pedig egy háromszéki magántermelőtől szerezték be.
Már elkezdték
Március 25-én, az erdők napján a brassói székhelyű Az Erdők Barátai civil szervezet az erdőőrséggel, a Román Erdőgazdálkodók Szövetségével, az állami erdőgazdasággal, valamint a vízügyi és erdészeti minisztériummal partnerségben széleskörű erdőültetési kampányt rendezett. Ehhez a magán erdészeti hivatalok is csatlakoztak. Csobotfalván túl, a Somlyó patakánál a Szépvízi Erdészeti Hivatal erdészeti személyzete és diákok, összesen 77 személy, 7600 csemetét ültettek, a Csíki Magánerdészet részéről pedig 123 résztvevője volt az akciónak, ők 18 100 növendék fát telepítettek.
(szekelyhon.ro)