Ezért nem jó, ha bejelentett munkahelyed van
Mielőtt bárki ránk küldené a munkaügyi kommandót, kérem, lapozza fel az értelmező kéziszótárt az I betűnél, és olvassa el az irónia fogalmát. Bár legutóbbi írásom után úgy vettem észre, nem minden közigazgatási szerv könyvtárában található meg eme iromány. (Remélem, ennyit azért enged viccelődni a tisztelt hatóság és nem koppint ismét a fejemre…)
Hogy visszatérjek mondanivalóm lényegéhez összeszedtem néhány pontban azokat az indokokat, hogy miért nehéz felvenni a versenyt azokkal a vállalkozókkal, akik „feketén” foglalkoztatnak munkavállalókat.
A minimálbér összege bruttó 127.500 Ft/hó, a garantál bérminimum (más néven: szakképzett minimálbér) bruttó havi 161.000 Ft. Ebből a munkavállaló havi 84.788 Ft-ot, illetve 107.065 Ft-ot visz haza, ha nem esik útba egy kisbolt, ahol jól be lehet vásárolni. Arról általában nem esik szó, hogy a munkáltatónak nem a nettót, de még nem is a bruttót kell kifizetnie ugyanis a munkát adó cégnek egy munkavállaló havi költsége minimálbér esetén 157.463 Ft, garantált bérminimum esetén pedig 198.835 Ft. Vagyis tulajdonképpen, aki nem jelenti be az embereit, máris majdnem kétszer annyit tudna fizetni a munkavállalónak, mint amennyit egy legálisan működő vállalkozás tud. (A számadatok forrása:
https://www.hrportal.hu/berkalkulator_2017.html)
A másik nagy visszatartó erő a tartozások felhalmozása. Ugyanis, ha valaki nem fizeti ki a telefonszámlát, kommunális adót, tartásdíjat stb. és nincs a nevén semmilyen ingatlan vagy jármű, akkor a tartozását nem tudják behajtani. Kivétel, ha bejelentett munkahelye van. Ilyenkor ugyanis a munkáltató kap egy levelet a végrehajtó irodától, hogy köteles a munkavállaló fizetésének egy meghatározott részét letiltás formájában visszatartani és az illetékesnek átutalni. Rengetegen ilyen letiltások miatt kimondottan kerülik a bejelentett munkát. Vagy ha be is jelentik őket, csak addig maradnak egy helyen, amíg a végrehajtó meg nem találja őket. Ez általában 2-3 hónapig is eltarthat.
Ilyenkor nyáron nagyon sok embert elvisz az útépítés és az építőipar is. Van olyan vállalkozó, aki nyíltan ki meri mondani, hogy „van 50 emberem, ebből 18 van bejelentve”. Hogyan lehetséges ez, hogy senki nem veszi észre? És hogyan tud nyugodtan lefeküdni aludni? Nem tudom… De szerintem mindenki ismer legalább egy vállalkozót, aki sehova nincs bejelentkezve. Legyen az szobafestő, fodrász, vízvezeték szerelő, stb. Ők azok, akiket soha nem ellenőrzi senki, mert nincsenek benne semmilyen adatbázisban. És ők azok is, akik irreálisan olcsó áron tudnak munkát végezni, mert nem adóznak semmi után.
Sajnos, a munkavállalók körében pedig jellemző az a gondolkodásmód, hogy „mire én nyugdíjas leszek, addigra már összeomlik a rendszer, nem fogok semmit kapni”.
Ugyanakkor arra kérek minden embert, aki munkát vállal, gondoljon arra, hogy bármikor közbejöhet egy betegség, amikor a bejelentetlen munkahelyen nincs fizetség. A tartozás pedig egyszer lejár. Nálunk már nem egy embernek sikerült kifizetnie minden hátralékát.
A vásárlóktól pedig azt kérem, hogy aki megteheti, válasszon olyan vállalkozót, aki számlát is mellékel a munka vagy a tűzifa mellé, még ha egy kicsit drágábban dolgozik is az átlagnál. És tessék mellőzni az „én csak fát szeretnék venni, nem pedig áfát” poénokat…
Kiczkó Mónika
Kövesd a Kiczkó – alföldi magánerdő Facebook oldalt minden nap! >>>
Alföldi magánerdő blog >>>