A Verga Zrt. visszaszerezné a kedvező megítélését - Schumacher István a jövőről
A gazdálkodás, a közjólét, és a honvédségi elvárások közötti egyensúly megteremtését és persze a társaság megtépázott nimbuszának a helyreállítását tartja fő feladatának a Veszprémi Erdőgazdaság (Verga) Zrt. új vezérigazgatója, Schumacher István.
Első munkahelyén a ranglétrát végigjárva a csúcsra ért Schumacher István, akit a közelmúltban vezérigazgatónak neveztek ki a sikkasztási botrányba keveredett Verga Zrt.-nél. Egy megtépázott nimbuszú cég irányítását vette át, pedig korábban jó nevű társaság voltak. A munkájukkal kell bizonyítaniuk, hogy visszaszerezzék a kedvező megítélésüket. Schumacher István hangsúlyozta, a házon belül a sorok összezártak. Mindenki a cég érdekében húzza a szekeret, így van esély bizonyítani, hogy az itt dolgozók tisztességesek. Persze, megtévedt emberek mindenhol vannak, nekik nagy pechjük, hogy épp egy vezető lépett rossz útra. Ráadásul a Verga évek óta igen élénk szereplő volt a közjóléti beruházásoknál, ezért még nagyobb a kontraszt.
A vezérigazgató nyugodt munkakörülményeket szeretne teremteni a kollégáknak. Elvárása, hogy önállóbban dolgozzanak, mint amire az utóbbi években lehetőségük volt. Munkáját Szedlák Tibor termelési vezérigazgató-helyettesként, és Pál Lajos gazdasági vezérigazgató-helyettesként segíti. Kisebb átszervezést is végrehajtott: három hagyományos erdészetük maradt: a kabhegyi, a királyszállási illetve a zirci. A korábbi veszprémi erdészet bánya-és gépüzem lesz, ide tartozik majd a dolomitbánya, illetve a géppark kezelése.
A jövőben hármas szempont: a gazdálkodás, a közjólét, a honvédségi elvárások figyelembe vételével, ezek között az egyensúlyokat megteremtésével kell gazdálkodniuk. Alapfeladatuk a rájuk bízott erdő és a természeti erőforrásvagyon gazdaságos kezelése, így tudják megteremteni a feltételeit annak, hogy a fontos közjóléti elvárásoknak is megfeleljenek.
A vezérigazgató emlékeztetett rá, négy évvel ezelőtt a Vergát természeti csapás érte, a szélvihar mintegy 300 ezer köbméter fát döntött ki - miközben az éves fakitermelési lehetőségük 150 ezer köbméter! A kidöntött famennyiséget két év alatt tudták kitermelni. Ennek köszönhetően az erdőgazdaságnak annyi bevétele volt, mint korábban sosem. Ebből tudták megvalósítani az átlagon felüli közjóléti fejlesztési programot.
A meglévő fejlesztéseket meg kívánják őrizni, figyelnek arra, hogy mi a társadalmi igény. Ennek jegyében Veszprémben a Jutas Vitéz kilátó tőszomszédságában a napokban adták át a szabadtéri fitneszeszközöket. Idén újjáépítik a gulyadombi kilátót is. A jó látogatottságú alsóperei arborétum mellett pedig egy kisebb játszócentrumot alakítottak ki. A szentgáli tiszafásban szintén kilátó adnak át a hozzá tartozó egyéb berendezésekkel együtt. Az éves terveikben két kulcsos bakonyi turistaház kialakítása szerepel, Várpalota, illetve Herend fölött.
Schumacher István kifejtette, az elmúlt évek során háttérbe szorult a honvédségi erdőgazdálkodási szemlélet, pedig a Verga valamikor honvédségi erdőgazdaság volt, és az ország egyik legnagyobb gyakorlótere a működési területükön fekszik. Mindez az erdők megnyitásánál okozott is némi problémát, az emberek nehezen értették meg, hogy maradtak zárt területek. Nekik fokozott figyelemmel a honvédségi igények szem előtt tartása mellett kell gazdálkodniuk.
(veol.hu - Tremmer Tamás)