Tízezreket spórolhat, aki már most megveszi a tűzifát - Jász-Nagykun-Szolnok megyei körkép
Akadnak, akik még most, nyáron megvásárolják a tűzifát. Akik így döntenek, akár több tízezret is spórolhatnak.
– Ha friss fáról van szó, megéri mielőbb beszerezni a télire szükséges faanyagot, a tüzelő ugyanis annál nagyobb fűtőértékkel bír, amennyivel kevesebb nedvesség van benne – mondta a szolnoki Csató István, aki öt éve építtetett cserépkályhát.
– Ráadásul most még viszonylag olcsóbban lehet beszerezni a tüzelőt. Ahogy közeledik a fűtési időszak, az árak úgy fognak fentebb és fentebb kúszni. Tavalyról még maradt némi fám, de idén még tizenöt mázsát veszek. Az árakról még nem érdeklődtem, de úgy gondolom, hogy ilyenkor olcsóbb a fa, mint a fűtési szezonban. Jövőre előrelátóbb leszek és már tavasz végén beszerzem a tüzelőt – jegyezte meg.
Bodó János, a szandaszőlősi Bodó Tüzép vezetője elmondta: március 16-tól augusztus elsejéig volt a legérdemesebb tüzifát vásárolni, akkor még a jelenleginél is kedvezőbb áron lehetett hozzájutni.
– Ha valaki akkor vette meg az egész télre való fát, bizony húsz-harminc százalékot biztos spórolt az előrelátásával – mondta Bodó János.
– A fa árának későbbi alakulása elsősorban nem a telepeken múlik. Attól függ, hogy mennyiért tudjuk beszerezni, valamicskét biztosan emelkedni fog az ár a tél közeledtével, a kereslettel párhuzamosan.
Az utánpótlással mostanában gondok is akadnak. Szigorították a behozatalt, Erdélyben pedig próbálnak gátat vetni az esztelen erdőpusztításnak – jegyezte meg.
– A manapság divatos brikettet azonban borsos ára miatt nem igazán viszik. Pedig a fából, szénből, papírból és növényi anyagokból préselt tüzelőanyag fűtőértéke általában nagyobb a legtöbb fáénál. Az ára miatt azonban nem vonzó, ellentétben a nyáron mindig olcsóbban beszerezhető fával – tette hozzá.
Egy tiszaföldvári fakereskedő elmondta: aki igyekszik, még húsz százalékkal olcsóbban tud tűzifát vásárolni.
– Véleményem szerint a gáz árának növekedésével párhuzamosan egyre többen állnak át fatüzelésre – mondta.
– Legkeresettebb az akác- és a tölgyfa, bár a szezon kezdetéig az emberek többsége nem vásárol. Persze aki előrelátó és van egy kis, e célra félretett pénze, az már a nyári hónapok alatt beszerzi a tűzifát – tette hozzá.
Egy másik megyebeli tüzépen is hasonló tapasztalatokról számoltak be.
– Egyre inkább tendencia, hogy az emberek nyáron vásárolják meg a tüzelőt – számolt be.
– A nagyobb tételeket ilyenkor viszik. Nem azért, mert olcsóbb, hanem mert a vegyes keményfa még eléggé nedves, így érdemes kiszárítani a tüzelőt a fűtési idény kezdetéig – mondta.
Gönczi Iván, a szolnoki Gönczi Tüzép Kft. vezetője is megerősítette a fentieket.
– Minden évben egyre többen belátják, hogy érdemes már jóval az ősz beállta előtt megvásárolni a tüzelőt, ha friss vágású fáról van szó – mondta.
– Amennyiben augusztus végén, szeptember elején szerzik be a fát, akkor az már nem tud fűtési szezon kezdetéig rendesen kiszáradni. Változtak a vásárlói szokások is: egyre többen aprítva kérik a fát, mert rájöttek, hogy nem éri meg vesződni vele otthon vagy ha külön embert fogadnak rá, akkor annyival fizetnek többet, mintha aprítva kérnék – fűzte hozzá.
A víziakácot ingyen adja az önkormányzat
A téli tüzelőnek valót nem csak a Tüzép-telepekről lehet beszerezni, több esetben a helyi önkormányzat segíti a lakosokat különböző lehetőségekkel. Nagyréven például víziakácot hizlalnak a település közelében lévő több hektáros szántóföldön, melyen a község nem kíván gazdálkodni. A pár éves, de már komolyabb fűtőértékkel bíró növényt tavaly ajánlotta fel az önkormányzat a segítségre szoruló lakosoknak, onnan bárki vághatott ki és vihetett haza tüzelőnek valót.
Rákócziújfaluban hasonló a helyzet. A Hortobágyi Nemzeti Parktól év elején kapta meg a község az engedélyt: a lakosok kitermelhetik a község határában, de nem önkormányzati területen növő víziakácokat. A helyiek március legvégéig vihettek előzetes bejelentés után, de ingyenesen haza a növényekből.
(szoljon.hu)