Nemzetközi tanácskozás a fekete nyárfa védelme érdekében
A konferencián elhangzott és megvitatott adatok remélhetőleg segíteni fognak a fekete nyárfa természetes élőhelyének megkímélésében, a fafajta megóvásában és számának növelésében. Ha nem is mi leszünk azok, akik mindezt megvalósítjuk, akkor a bennünket követő generációk – fejtette ki Zoran Tomović, a Vajdasági Erdőgazdaság Közvállalat informatikai és fejlesztési részlegének vezetője a Fekete nyár védelme elnevezésű, csütörtökön Újvidéken megtartott tanácskozáson, amelyet a nemzetközi Danubeparks 2.0 projekt keretében rendeztek meg.
A konferencián ismertették azokat a kutatási eredményeket, amelyek a fekete nyár (Populus nigra), egy folyó menti ritka fafajta populációjának jelenlegi állapotát prezentálják.
Tomović a közvállalat igazgatója, Takács Márta nevében köszöntötte a résztvevőket. Nyitóbeszédében elmondta, hogy kétéves projektum eredményeit gyűjtötték össze a tanácskozásra, amelynek felállításában 17 intézmény vett részt, összesen nyolc országból. Megjegyezte, hogy a munkából a Vajdasági Erdőgazdaság is kivette részét, a rájuk bízott feladatok kivitelezésében további tizenkét intézményt vontak be, hogy munkájukat minél hatékonyabban végezhessék.
Az erdőgazdaság részlegvezetője arról is szót ejtett, hogy a konferencián bemutatásra kerültek mindazok az adatok, amelyek a fekete nyár genetikai és egyéb jellegű változásait jegyzik. Emellett nyilvánosságra kerültek a famegjelölés eredményei is. Kiemelte, hogy fontos ennek a fafajtának a megőrzése, továbbá azt is, hogy a projekt résztvevői mindent megtesznek annak érdekében, hogy megvédjék a fekete nyárfát és növeljék egyedszámát. Rámutatott arra, hogy az utóbbi nehéz feladatnak is bizonyulhat, hiszen a folyamatos emberi terjeszkedés már rég elérte a folyópartokat, ahol a fekete nyárfa honos, ám megfelelő eljárásokkal és problémamegközelítéssel nem lehetetlen. A tanácskozáson összesen kilenc előadást hallgathattak meg a több országból érkezett résztvevők.
(Magyar Szó, Országos Erdészeti Egyesület)