Mátrai áramkimaradás: Az ELMŰ szerint az erdőgazdák a hibásak
Egyeztetést kezdeményez az áramszolgáltató, a helyi önkormányzatok, illetve a mátrai sípályákat és szállodákat működtető vállalkozások bevonásával a téli idegenforgalmi csúcsszezonban a Felső-Mátrában előforduló áramszünetek miatt Balázs József fideszes országgyűlési képviselő.
A politikus vasárnapi, Máraszentistvánon tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az áramkimaradások Sástótól felfelé gyakorlatilag a teljes Mátrát, Mátraházát, Galyatetőt, Kékestetőt, a felső-mátrai településeket, Mátraszentistvánt, Mátraszentimrét, Mátraszentlászlót egyaránt érintik.
Az elmúlt időszakban több milliárd forint értékű turisztikai beruházás valósult meg a Mátrában, a sorozatos áramszünetek pedig veszélyezteti ezek működését - tette hozzá.
Mint mondta: az áramkimaradások miatt technikai eszközök sora megy tönkre, illetve súlyos presztízsveszteséget okoz a helyzet a térségnek a vendégek fokozatos elmaradása miatt.
Elképzelhetetlen helyzet, hogy a XXI. század elején Magyarország egy területén rendszeresen kimaradjon az áram. Az hogy télen hó esik, nem vis maior - fogalmazott.
A térség fideszes országgyűlési képviselője közölte, hogy az ügy megoldása érdekében azonnali kérdést kíván feltenni a nemzeti fejlesztési miniszternek a parlamentben.
Boros Norbert,
az ELMŰ-ÉMÁSZ sajtószóvivője az MTI-nek korábban azt mondta, hogy a Mátrában az idén tetemes mennyiségű hó esett. Emiatt
rendszeresen fák zuhannak a villanyoszlopokra, megszakítva a terület áramellátását. Szerinte a kialakult helyzetért nem felelős a cég.
Az erdőtörvény ugyanis előírja a gazdák számára, hogy a vezetékek közelében ritkítsák, gallyazzák a fákat, azonban ezt nem teszik meg.
A vasárnapi sajtótájékoztatón
a környék erdőbirtokosai nevében Kaszala Judit tagadta, hogy ez kizárólag a gazdák feladata volna. Amennyiben
a szolgáltató megmondja, hogy mit, hol vágjanak ki, akkor azt a gazdák végrehajtják - tette hozzá.
Kőrösi Péter, a mátraszentistváni Sípark sportigazgatója hangsúlyozta, hogy az elmúlt évben már tetemes káruk keletkezett, egyrészt a tönkrement technikai eszközök miatt, másrészt több alkalommal kártalanítaniuk kellett a hoppon maradt síelőket. Ugyanakkor sokan azon hírek hallatán mondanak le a mátraszentistváni síelésről, amelyek az áramszünetekről szólnak.
Előházi Péter, Mátraszentimre független önkormányzati képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy a település lakosságának 80-90 százaléka az idegenforgalomból él, így az áramkimaradások közvetlen anyagi kárral járnak.
Emellett áramszünet idején nincs oktatás az iskolában, az óvodában, és közvetlen károk is érik a családokat az áramkimaradás miatt tönkremenő kazánok miatt. Ráadásul ilyenkor se mobil-, se vonalastelefon-szolgáltatás nincs a térségben - tette hozzá.
(MTI)