GVH: Megvannak a faipari ágazati vizsgálat eredményei
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által a fa építőanyagok magyarországi piacán lefolytatott gyorsított ágazati vizsgálat tapasztalatai szerint a fenyőfából készült építőanyagok 2021 során tapasztalt, jelentős mértékű áremelkedése mögött elsősorban világgazdasági folyamatok állnak, amelyeknek nagymértékben ki van téve hazánk, hiszen a fa építőanyagok döntő többsége importból származik - olvasható a GVH napokban közzétett jelentésében, amiben a faipari ágazat kapcsán tettek fontos megállapításokat.
A piaci szereplőktől beszerzett mennyiségi- és áradatok elemzése alapján az ágazatban nem volt jellemző gyakorlat, hogy a belföldi építkezéseket faanyaggal kiszolgáló kereskedők a világszinten megfigyelhető drágulásra hivatkozva még tovább növelték volna az értékesítésük során alkalmazott árréseket. Ugyanakkor a jelentős áremelkedés a lakosság és a vállalkozások széles körét hátrányosan érinti.
A világgazdasági folyamatok közül a legjelentősebb tényező a megnövekedett amerikai és kínai kereslet az európai fa alapanyagok iránt. Az egyesült államokbeli és az ázsiai szereplők magasabb árakat ajánlottak az európai fűrészárukért, így irányukba növekedett az export.
Emellett az áremelkedéshez hozzájárult még az is, hogy a 2017–2020-as időszakban Európában bekövetkezett egészségügyi fakitermelés nagy mennyiségű, ámde gyengébb minőségű alapanyaggal látta el a piacot, így éveken át alacsonyan maradt a rönk ára, majd 2021-ben a piaci igényeket már a drágább (bár jobb minőségű) rönkből lehetett csak kiszolgálni. Ezen túlmenően a drágulásban közrejátszottak még a növekvő üzemanyag- és energiaárak, valamint
a munkaerőhiány is.
Az európai kínálati oldal visszaesésével egyidőben a belföldi kereslet növekedése volt tapasztalható, egyrészt a járványidőszakban jellemző lakásfelújítási- és barkácsolási kedv fokozódásának, másrészt az építkezőket segítő állami támogatásoknak, továbbá az állami beruházásoknak köszönhetően. Ezen körülmények miatt értelemszerűen tovább nőtt a fatermékek iránti hazai kereslet, amelyre a piac növekvő árakkal reagálhatott. A magas árak viszont legalább lehetővé tették, hogy a termékek nem tűntek el teljesen a piacról.
A rövidtávú ellátási nehézségek és jelentős áremelkedések következtében ugyanakkor lényegesen megemelkedett a fogyasztói árak szórása, a korábban tapasztaltnál nagyobb áreltérések voltak érzékelhetők az egyes értékesítési helyek között.
Ezzel összefüggésben a GVH és a társhatóságok tapasztalatai szerint a fa építőanyagok tekintetében a kiskereskedelmi árak megismerhetősége és átláthatósága nem kellő mértékű, és az árak nehéz megismerhetősége jelentősen megnehezíti a fogyasztók számára, hogy a számukra legkedvezőbb ajánlatot tudják kiválasztani.
A GVH vizsgálata során külön hangsúlyt fektetett a fenyőből készült építőipari termékek helyettesíthetőségére, a helyettesítő termékek feltárására. A feltárt információk alapján az látszik, hogy a faipari termékek lényegében nem helyettesíthetők az építkezéseken, azonban a fafajok között egyre bővülő helyettesítési lehetőségek vannak. Ezek közül is kiemelkednek azok a kutatások, amelyek célja a rosszabb minőségű fenyőfajok, illetve a lombos fák
alkalmazási lehetőségeinek feltárása az építőiparban.
A hazánkban jobban elterjedt lombos fafajták építőipari alkalmazhatóságához kapcsolódó sikeres kutatások és az eredmények nyilvánosság előtti megjelenítése segíthet oldani a fenyő jelentőségét, egyeduralmát az építkezéseken, ami hosszabb távon kedvező folyamat az építkezőknek, kivitelezőknek.
A GVH tapasztalatai szerint a fa építőanyagok forgalmazásával foglalkozó vállalkozások készletnyilvántartási és ügyviteli rendszerei több esetben elavultak, nem felelnek meg a mai kor követelményeinek. Ez akadályozhatja a vállalkozások belső működését, és kedvezőtlen hatással lehet a vevők, fogyasztók kiszolgálására, a gyors és precíz árajánlatok megtételére.
A gyorsított ágazati vizsgálat eredményei alapján a GVH négy pontból álló, részletes javaslatcsomagot dolgozott ki.
A GVH teljes jelentése IDE kattintva olvasható el >>>
(GVH nyomán Erdő-Mező Online)