A „Jó szerencsét!” köszöntés elfogadásának 122. évfordulóján
A Bánya, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete, és az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület szervezésében 2016. április 14-én Várpalotán a Bányász Klubban tartották az emlékező ünnepséget.
Körös Tamás az OMBKE főtitkára az alábbi mondatokkal nyitotta meg a rendezvényét.
„Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Tagtársak!
Immár 122 éve, hogy az ország különböző bányászati, kohászati (erdészeti) létesítményeiben, az Alma Materekben, Selmecen, Sopronban, Miskolcon, Dunaújvárosban vagy Fehérváron illetve, ha bányászok, kohászok (és erdészek is!) egyéb helyeken találkoznak, fel-fel csendül a mindnyájunk által ismert és szeretett köszöntésünk, a Jó szerencsét!
Péch Antal javaslata nyomán, az OMBKE 1894. évi selmeci választmányi ülése egyhangúan elfogadta, hogy az addig szokásos Szerencse fel! (a német Glück Auf! német megfelelője) magyar köszöntésekhez jobban illő Jó szerencsét! alakot használjuk.
És így köszönünk, ma is.
Ma sokan úgy gondoljuk, hogy az egész szakmánkra ráférne a szerencse. De valóban csak a szerencse segíthet rajtunk?
Régi és bölcs mondás, hogy mindenki a maga szerencséjének kovácsa. Mi bányászok sem várhatunk csak a szerencsénkre. Sokkal inkább a ránk jellemző tettre-készségre van ma szükség, mint a szerencsénkre.”
Az ünnepi program szokásos része a „komoly pohár”, mely során Dr. Kovács Árpád egyetemi tanár, a Költségvetési Tanács elnöke tartott érdekfeszítő szakmai előadást, a „Stabilitási és növekedési perspektíváink az évtized második felében” címmel. Beszámolt az utóbbi évek kedvező gazdasági fordulatáról, stabilitásról, melyet folytatni szükséges, egy lassú kibontakozás érdekében. Ezt nem csak a gazdasági tényezők segítik, hanem a lelki tényezők is, melyek meghatározzák egy ország fejlődését. Az egészségüggyel és oktatással kapcsolatosan megjegyezte, hogy csak addig nyújtózhatunk, míg a takarónk ér, csak hitelből van lehetőség a többlet források bevonására.
A Jó szerencsét! emlékfal koszorúzása zárta az ünnepséget. Köszöntötték a Nyugat-magyarországi Egyetemet, majd a 18 szervezet között a Miskolci Egyetem után helyezte el az Egyetem koszorúját Ormos Balázs címzetes egyetemi docens.
A baráti beszélgetések során az OMBKE főtitkára meghívását tolmácsolta ifj. Sarkady Sándor főigazgató úr részére, az Ifjúsági Kör története témakörben, mely barátságunk örök összekötője. Az egykori Bányamérnöki Kar dékán-helyettese (Dr. Mucsi Gábor docens), szakmai, pályázati és a selmeci hagyományok ápolására további együttműködést ajánlott.
(nymepress.hu)