Új, online platformot indított ma útjára az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), ami összegzi az eddig összegyűlt információt a világ erdeinek állapotáról és az aktuális trendekről. Így hatékonyabbá válik az erről az ilyen témájú összesítések készítése, továbbá egységesebbé, megbízhatóbbá és transzparensebbé teszi az erdészeti adatokat.
Az erdőtakaróról és annak területi változásáról szóló információ elengedhetetlen a Fenntartható Fejlődési Célok teljesítéséhez, és általában a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás nyomon követéséhez.
Az új online felületet segítségével készül majd a 2020-as Globális Erdészeti Erőforrások Felmérése is. Létrehozásához pénzügyi támogatást adott az Európai Unió és Finnország.
Ráncba szedett jelentési rendszer
Számtalan újítás segíti a használatot: mint például az egyszerűsített adatbevitel, az adatok képi megjelenítése, vagy az ellenőrző illetve analizáló funkciók. Mindezekkel együtt a felület felhasználóbarátabbá is vált, vagyis adatot hozzáadhatunk, kimásolhatunk a meglévő adatlapokról és dokumentálhatjuk a nemzeti információt.
Távoli érzékelés a Google-lel együttműködésben
Az országok jelentési kötelezettségének teljesítését megkönnyíti – főleg olyan esetben, ahol az erdőkkel kapcsolatos információ nem vagy csak részben elérhető –, hogy a platformon keresztül külső információforrásokhoz is kapcsolódhatunk, illetve távoli érzékelőkből származó térinformatikai adatokhoz juthatunk.
A platform a Google Earth motorját használja, és ez az első alkalom, hogy mind a 171 nemzeti kapcsolattartónak (a jelentésben részt vevő országokban kijelölt erdészeti szervezet) és együttműködő partnereiknek hozzáférést kínál a Google-nél felgyűlt hatalmas adathalmazhoz és elemző eszközeihez.
„Ennek a bejelentésnek a magját a FAO-val három éve elindított együttműködésünk adja, amit még a párizsi klímakonferencián indítottunk útjára” kommentálta Rebecca Moore, a Google Earth, Earth Engine & Earth Outreach igazgatója. „Izgatottan várjuk, hogy ezzel minden ország számára egyenlő hozzáférést biztosítsunk a legújabb technológiákhoz, ami az éghajlatváltozás elleni cselekvést és a fenntartható fejlődést támogatják.”
Ez az eszköz még olyanok is számára is könnyűvé teszi a szatellit képekhez és a térinformatikai adatokhoz való hozzáférést az erdővel borított területek elemzéséhez, akiknek korábban nem volt tapasztalatuk távoli érzékelőkkel a szatelit képek használatában.
70 éves jubileum
Idén 70 éves a FAO erdészeti erőforrásokat felmérő jelentése. Az ebből az alkalomból megjelentetett kiadvány bemutatja ennek történetét és az elért eredményeket. Ezen felmérés, ami a legátfogóbb elemzés a világ erdészeti erőforrásairól és azok változásáról, ötévente készül országos jelentések alapján.
A korábban inkább csak a faanyag-készletekről szóló kiadvány mára kinőtte magát egy átfogó felméréssé, ami a fenntartható erdőhasználat minden aspektusát lefedi. A következő, 2020-as jelentésben összesen 236 ország és terület vesz részt, közülük már 171 ki is jelölte nemzeti összekötőjét.
(FAO)