Szombaton találkoznak a székelyföldi vadászok - Erdő-Mező Interjú
Szombaton rendezik meg a IV. Székelyföldi Vadásztalálkozót az árkosi kastélykertben, amelynek még ma is nagy erőkkel folyik a szervezése. Az esemény múltjáról, jelenéről és jelentőségéről az egyik málnási rendezőt, Benedek Barnát, a Pro Silva Vadászegyesület elnök–igazgatóját kérdezte az Erdő-Mező.
Erdő-Mező: Ez lesz a negyedik Székelyföldi Vadásztalálkozó. Hol és mikor kezdődött el ennek a rendezvények a hagyománya?
Benedek Barna: Hargita, majd pedig Maros megye után Kovászna megye vállalta fel idén ennek a rendezvénynek a megszervezését. A Székelyföldi Vadásznapok le nem védett „brand”-je valamikor a kilencvenes évek elején közvetlen szülőföldemen, Málnás községben született meg. Az évente megrendezett falunap kapcsán körvonalazódott mindez, és szó szerint így neveztük. A cél az volt, hogy településünkre csábítsuk a környék vadászait, a vadászat iránt érdeklődő polgárokat. Később nyilvánvalóvá vált, hogy mindez nagyobb formát érdemel, és ki kell nőnie egy községi ünnep kereteit.
Erdő-Mező: Hogyan került idén Kovászna megyébe a rendezvény?
Benedek Barna: A tavalyi szervezők, Maros megye Tanácsa és a maros megyei vadászegyesületek átadták a vándorzászlót a Kovászna megyei szervezőknek, személyesen Tamás Sándor megyei tanácselnöknek, aki maga is vadász és erdész szakember.
[caption id="attachment_13115" align="aligncenter" width="600"]
Benedek Barna és a pásztorkutyák elől megmentett gida[/caption]
Erdő-Mező: Kik támogatják a programot?
Benedek Barna: A rendezvény fő mecénásai Kovászna Megye Tanácsa és Sepsiszentgyörgy megyei jogú város önkormányzata. De fontos megemlíteni, hogy a szervezés lebonyolításában a megyében tevékenykedő vadászegyesületek mind segédkeznek. A megyei tanácsnak van egy Vadon nevű egyesülete, amelyben a városon és a megyén kívül Gidófalva és Sepsikőröspatak Önkormányzatai is tagok, és ez az egyesület van megbízva főszervezéssel. A Vadon Egyesület igazgatója dr. Demeter János állatorvos, volt parlamenti képviselő és megyei tanácselnök. Ő az összes szervezési kérdést a vadászegyesületek igazgatóiból álló szervezőbizottsággal közösen beszélte meg.
Erdő-Mező: Te hogyan kerültél a szervezők közé?
Benedek Barna: Jómagam a Pro Silva Vadászegyesület elnök–igazgatójaként veszek részt ebben a munkában.
Erdő-Mező: Milyen programokkal várjátok majd az érdeklődőket?
Benedek Barna: A programok a Vadon Egyesület vagy a Pro Silva Egyesület Facebook oldalán megtekinthetőek.
Erdő-Mező: Mi a rendezvény fő célja?
Benedek Barna: A rendezvény fő célja elsősorban a vadászat, a vadgazdálkodás népszerűsítése, megismertetése, illetve a szakmai tapasztalatcsere, a közösségépítés, a vadászati kultúra ápolása. Ebből következik, hogy a rendezvény gyakorlatilag minden érdeklődőnek szól.
Erdő-Mező: Magyarországról is érkeznek majd vendégek, ha jól tudom...
Benedek Barna: Igen, nagyon sok magyarországi kolléga, ismerős és érdeklődő érkezik majd a rendezvényre. Többek között Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is itt lesz.
Erdő-Mező: A rendezvényen szó esik majd a vadászokat érintő legfontosabb problémákról is?
Benedek Barna: Sajnos, nem hiszem, hogy szó esik majd ezekről, amit személy szerint nagyon sajnálok, és noha történt ilyen irányú javaslat részemről, be kellett látnom, hogy sem időben, sem a rendezvény szélesebb rétegeket is érintő ünnepi jellege miatt nem tehetjük meg ezt szervezett keretek között.
[caption id="attachment_13114" align="aligncenter" width="600"]
Székelyföldi vaddisznók[/caption]
Erdő-Mező: Te és általánosságban a székelyföldi vadászok miért tartjátok fontosnak ezt a rendezvényt? A fő cél nyilvánvalóan az, hogy egy évben egyszer együtt legyenek a környék zöldruhásai, találkozzanak, beszélgessenek, ismerkedjenek. De van külön jelentősége annak, hogy Székelyföld helyzete igencsak sajátos Romániában?
Benedek Barna: Ami a fő célt illeti, tökéletesen eltaláltad… És igen, külön jelentősége is van annak, hogy Székelyföld helyzete igencsak sajátos Romániában. Mert másként kezelik a mi problémáinkat, mint az ország többi részét érintő gondokat. Az egyik legjobb példa a medve helyzete, amit a hivatalnokok a valóságot teljesen mellőzve kezelnek. Éppen azért, mert azt a mérhetetlen kárt és veszélyt nem a többségi lakosság életterein okozza, hanem a mi vidékünkön. Magyarul; enné meg a medve a székelyt - mert mi már nem bírunk velük vagy száz éve...
A képek forrása az A.V. Pro Silva Facebook oldala!
(Gribek Dániel - Erdő-Mező Online - www.erdo-mezo.hu)