Országos vadásznapot tartottak Rákóczi városában (+KÉPEK)
Idén a Nógrád megyei Szécsényben, az önkormányzattal együttműködve rendezte meg az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Nógrád megyei Területi Szervezete az Országos Vadásznapot, amely egyben a megyei vadásznap és horgásznap is volt. A szeptember 12-ei esemény helyszínének apropóját az adta, hogy pontosan 310 évvel korábban ugyanott tartották az országgyűlést, amelyen vezérlő fejedelemmé választották II. Rákóczi Ferencet. A rendezvényre a becslések szerint legalább 6-7000 ember volt kíváncsi.
KÉPGALÉRIA >>>
10.00-kor Dani Attila és Veress Zoltán tárogatózene hívta a színpadhoz a vadásznap látogatóit. A díszvendégek között köszönthette Andó Ákos műsorvezető többek között dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest, az Országos Magyar Vadászati Védegylet (OMVV) elnökét, dr. Jámbor Lászlót, az OMVK elnökét, dr. Bitay Márton Örsöt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) állami földekért felelős államtitkárát, Stayer Lászlót, Szécsény polgármesterét, dr. Dérer Istvánt, a Magyar Országos Horgász Szövetség alelnökét, dr. Bognár Lajos Leventét, az FM élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkárát, Tibor Leboczkyt, a Szlovák Vadászati Kamara elnökét, Felix Kropét, a Szlovén Vadászszövetség elnökét és Szabó Zsoltot, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkárát.
Miután huszárok kíséretében, fogaton hozták be a terítéken elhelyezett szarvasbikát, a Vadászkamara Kürtegyüttes szignálját követően Stayer László polgármester üdvözölte az egybegyűlteket, megköszönve, hogy ilyen szép számmal érkeztek Rákóczi városába.
A városvezető után dr. Semjén Zsolt lépett a mikrofonhoz. Arról tájékoztatott, hogy a Vadászati törvény tervezett módosításának normaszövege elkészült, jelenleg tárcaközi egyeztetése zajlik. Ezt majd társadalmi vita követi, amely után az országgyűlés tárgyalhatja a jogszabályt. Kiemelte: igen ritkán folytatnak egy-egy jogszabályról olyan széleskörű és részletes egyeztetést, mint amilyen a Vtv. módosításának különböző fázisait kísérte, és ennek megfelelően precíz volt a kodifikációs munka is. Ezért az OMVV elnöke köszönetet mondott a jogszabályt érintő munkákat koordináló dr. Bitay Mártonnak és munkatársainak.
A miniszterelnök-helyettes elmondta: az utóbbi évek során olyan változtatásokat sikerült véghezvinni a vadászatot és vadgazdálkodást érintő szabályozásban, amelyet egy emberként támogatott minden vadász és vadgazdálkodó. Ilyen volt egyebek mellett a fegyvertörvény egyszerűsítése. A Vtv. esetében azonban árnyaltabb a kép, hiszen például másképp fog vélekedni a vadkárról egy vadásztársasági tag és egy olyan vadász, aki egyben földhasználó is. A vadászati érdekképviseletek ezért kikérték az érintettek – vadászok, vadgazdálkodók – véleményét, összesítették a beérkezett többségi javaslatokat, az így elkészült anyagot még egyszer eljuttatták a vadászokhoz, majd az újbóli visszajelzéseket is figyelembe véve elkészített, ajánlott törvényszöveget tavaly nyáron megkapta a szaktárca. Mindeközben egyeztetés zajlott az összes érintett ágazattal, így az agráriummal, az erdőgazdálkodókkal, a természetvédőkkel és a horgászokkal is. Az FM a törvénymódosítás kidolgozása során ezt az anyagot is szem előtt tartotta.
A főbb sarokpontokról szólva dr. Semjén Zsolt kiemelte a területkialakítás menetének módosítását. Nem cél, hogy a jelenleg jól gazdálkodó vadászatra jogosultak elessenek a területtől, ezért őket megilleti az előhaszonbérlet joga. A földtulajdonosi gyűléseken a jövőben senki – sem a jelenleg illetékes jegyző, sem a korábban felmerült Területi Agrárgazdasági Bizottság képviselője – nem szavazhat azok helyett a földtulajdonosok helyett, akik nem rendelkeznek maguk a területük vadászati jogának hasznosításáról és meghatalmazottat sem küldenek. A területeket az ökológiai szempontokon alapuló tájegységekhez igazodva alakíthatják ki, amelyek vadgazdálkodását egy-egy tájegységi fővadász segítheti. Az ő fizetésüket, felszerelésük költségeit az állam állhatja, munkájuk a hatóságéval nem függ össze, és a hivatásos vadászok munkáját segíthetik. A vadőrök alkalmazásának szabályai is változnak: minden megkezdett 4000 hektáronként kell egy hivatásos vadász. Fontos momentum továbbá, hogy a következő vadgazdálkodási ciklus a minőségi, tervezhető gazdálkodást elősegítendő nem 10, hanem 20 éves lehet. Kardinális kérdés a vadkár. A vad természetes jelenlétére való tekintettel a gazdálkodó a bekövetkezett kár 10%-át lesz köteles eltűrni az 5 helyett, azonban ennél is fontosabb, hogy a törvény a megelőzésre és a védekezésre helyezi a hangsúlyt. Így pontosan meg lesz határozva, mik a kötelességei a gazdálkodóknak és a vadászatra jogosultaknak. Az előbbi köteles lesz egyebek mellett egyeztetni a különösen veszélyeztetett területeken vetett kultúrákat a vadgazdálkodóval, akinek pedig előre kell majd kifizetni a haszonbérleti díjat.
Végezetül a miniszterelnök-helyettes emlékeztetett: 2021-ben a magyar vadászat az egész világnak bemutathatja hagyományait, különleges értékeit, hiszen Budapesten az 1971-es vadászati világkiállítás 50. évfordulóján ismét megrendezik a grandiózus eseményt.
Dr. Semjén Zsolt köszöntője után Szabó László, az OMVK Nógrád megyei Területi szervezetének elnöke nyitotta meg az országos vadásznapot. Mint fogalmazott, a vadászoké és a horgászoké zárt közösség, de ilyenkor lehetőségünk nyílik bemutatkozni, megismertetni ezt az életformát a kívülállókkal. Úgy vélekedett, ezáltal elszakíthatjuk az ifjabb nemzedékeket a virtuális valóságtól, és megmutathatjuk nekik: a városokon kívül is van élet. Emellett a szécsényi rendezvény látogatói a vad- és halgasztronómiából és a palóc népi kultúrából is ízelítőt kaphattak.
A megnyitó után Kardos Csongor plébános celebrált Hubertus misét, majd a kitüntetések átadása következett. Tibor Leboczkyt, a Szlovák Vadászati Kamara elnökét Áder János köztársasági elnök a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével tüntette ki, az elismerést dr. Semjén Zsolttól vehette át. A Vadászkamara Aranyérmét a 60. életévét aznap betöltő Ambrózy Árpádnak, a Magyar Vadászíjász Egyesület és az OMVK Hagyományos Vadászati Módok Bizottsága elnökének adta át dr. Jámbor László. Nimród Vadászérmet vehetett át dr. Semjén Zsolttól Páris István és Faragó Zoltán. A Vadászati Kulturális Egyesület Hubertus Kereszt Oláh Csaba elnöktől kapták a kitüntetettek, Hegyes Zoltán, az OMVK Vadász és Sportlövő Bizottságának elnöke pedig a hazai lövészsportban jeleskedők teljesítményét elismerő díjakat adott át.
Az országos vadásznap alkalmából nyílt meg a megye első állandó vadászati kiállítása a rendezvény helyszíne mellett álló Forgách-kastélyban, ahol aznap Valaczkai Erzsébet és Prihoda Judit grafikus-festők valamint Csengődi Ottó faszobrász munkáit is megtekinthették a látogatók. A nap folyamán színpadi előadások, délután és este koncertek szórakoztatták az országos vadásznapra látogatókat, este pedig tűzijáték koronázta a rendezvényt.
(OMVK Sajtóközlemény)