Emma napja
„Párbeszéd az erdőtulajdonosok, erdőgazdálkodók, szakmai vállalkozások jövőjéért” címmel szinte minden vármegyét, több mint 20 települést érintő országos erdészeti tájékoztató rendezvénysorozatot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
Idén ősszel két témában, két célközönség részére szervez országos erdészeti fórumsorozatot a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara erdészeti szakértői hálózata közreműködésével.
Az „Erdőgazdálkodás és erdőtelepítés támogatási lehetőségei a KAP 2023-27-es időszakában” című rendezvényt működő erdőgazdálkodók – elsősorban a magán erdőgazdálkodók –, valamint az erdőgazdálkodás során közreműködő erdészeti szakirányítók részére hirdeti meg a NAK. A fórumon az elkövetkező években igényelhető erdészeti támogatásokról tájékozódhatnak a résztvevők. Emellett a támogatási kérelmek kezelésének aktuális kihívásai, valamint a NAK falugazdász-hálózata és erdészeti szakértői hálózata közötti együttműködési lehetőségek is napirendre kerülnek.
A másik rendezvény a magánerdők – különösen a rendezetlen magánerdők – tulajdonosai részére nyújt hasznos ismereteket: „Magán erdőgazdálkodás szerveződése, osztatlan közös tulajdon megszüntetése” címmel a tulajdonukban lévő erdők hasznosítási lehetőségeiről kapnak tájékoztatást. Az esemény fontos célja az információcsere. Több mint három évtizeddel a ma már hozzávetőleg 850 ezer hektárnyi magánerdő privatizációját követően még mindig 31 százalék rendezetlen, azaz nem hasznosított magánerdők aránya. Ennek okairól elsősorban az erdőtulajdonosok tudnak beszámolni, ezzel hozzájárulva ahhoz, hogy a NAK eredményesen lássa el érdekképviseleti feladatait.
A szinte valamennyi vármegyében megrendezésre kerülő fórumok ingyenesek, azonban előzetes regisztrációhoz kötöttek. A regisztrációs felület és a rendezvényekről további információ a NAK honapján érhető el.
A NAK 2024 első negyedévében alakította ki erdészeti szakértői hálózatát, melynek célja, hogy általános és személyre szabott tanácsadási szolgáltatás nyújtásával segítse a magánerdők helyzetének rendeződését, valamint az EU Közös Agrárpolitika erdészeti támogatásainak eredményes felhasználását. Az eddigi tapasztalatok szerint az ágazat részéről valós igény mutatkozik az NAK erdészeti szolgáltatásainak bővítésére.