Lőgyakorlat, lővizsga – Egyeztetés a vadászvizsga gyakorlati részéről
Augusztus 12-én az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Vadász és Sportlövő Bizottsága kezdeményezésére a Pest megyei Tatárszentgyörgyön, a Sarlóspuszta Club Hotelben gyűlt össze több vadászvizsgára való felkészítést és vadászvizsgáztatást végző lőtér képviselője. Az egyeztetés célja az volt, hogy az új, 2014 januárja óta hatályos vizsgáztatási rendszer eddigi tapasztalatai alapján közösen javaslatokat állítsanak össze a jogalkotó számára a vonatkozó rendelet finomításához.
A tanácskozást áprilisban már megelőzte egy hasonló megbeszélés, amelyen a tanfolyamszervezők fejtették ki észrevételeiket,
erről részletesen ITT olvashat. A
126/2013. (XII. 17.) VM rendelet, amely a vadászvizsga letételét kötelezően elvégzendő tanfolyamhoz köti, a gyakorlati – azaz lőtéri – vizsgára vonatkozó pontos előírásokat is tartalmaz. Ezekhez fogalmazódtak meg az elmúlt bő egy évben észrevételek a lőtéri tapasztalatok alapján.
Az esemény moderátora Hegyes Zoltán, az OMVK Csongrád megyei Területi Szervezetének és az OMVK Vadász és Sportlövő Bizottságának elnöke töltötte be. Mint mondta, lőtérvezetőként maga is látja azokat az egységesítésre vagy finomításra szoruló mozzanatokat, amelyeket több kollégája is felvetett. Köszöntő beszédében külön üdvözölte Pántya Nórát, aki a jogszabályi háttérért felelős Földművelésügyi Minisztérium (FM) képviseletében vett részt az egyeztetésen, kérve tőle: a szaktárca vegye figyelembe a gyakorlati szakemberek javaslatait a vadászvizsga rendelet készülő módosítása során. Emlékeztetett: a jogszabály elfogadásával 2014-től egy régi igényt elégített ki a minisztérium, hiszen a megfelelő felkészítés és a szigorú számonkérés a záloga a hagyományainkhoz méltó vadásznemzedékek kinevelésének. Így olyan emberek juthatnak vadászjegyhez, akikkel később egy vadászaton is szívesen találkoznánk.
Az egyeztetésen szó esett egyebek mellett a legtöbbek által a kívánatosnál egyszerűbbnek tartott golyós vizsgafeladatokról, a lőterek oktatási és vizsgáztatási gyakorlatának egységesítéséről, a vadászjelöltek vizsgacentrikus hozzáállásának megváltoztatásáról és a lőtéri gyakorlat kötelező óraszámának növeléséről. Az új vadászvizsgáztatási rendszert a jelenlévők összességében pozitívnak értékelték a vizsgázók teljesítményének tükrében.
Hegyes Zoltán reményét fejezte ki, hogy az FM jelenlévő képviselője révén a résztvevők véleménye alapján kialakított OMVK javaslat eljut a döntéshozókhoz. Ez azért lenne különösen fontos, mert ezeket a jobbító szándékú észrevételeket olyan személyek tették, akik valóban le tudják mérni, mely pontokon javíthatók a viszonylag friss vizsgarendszer gyakorlati részletei.
Bíró Gabriella, az OMVK főmunkatársa a tanfolyamok ellenőrzéséről beszélt, lévén ő képviseli az OMVK-t a NÉBIH, az FM és a vadászkamara által delegált tagokból álló ellenőrző bizottságban. Mint mondta, az adminisztratív ellenőrzések segítő szándékúak, és a jövőben is azok maradnak. Üdvözölte a lőterek képviselőinek ezen egyeztetését, mert fontos információmorzsák hangoznak el, amelyek segítik majd a rendelet javítását. A vizsgák egységesítésével kapcsolatban elmondta: korábban OMVK megyei Területi Szervezetei titkárai – akik a megyei vadászvizsga bizottságok elnökei is – felvetették, hogy érdemes lenne rendezni egy bemutató vizsgát. Ezt a lőoktatás és -vizsgáztatás esetében is célszerű lenne tető alá hozni.
A szaktárcát képviselő Pántya Nóra az értekezlet végén biztosította a lőterek képviselőit a szaktárca nyitottságáról. Emellett azt kérte, hogy az FM kapja meg egységes szerkezetben az összes észrevételt és ajánlást olyan szövegezésben, amely mindenki számára egyértelmű és végrehajtható.
Hegyes Zoltán azzal zárta a tanácskozást, hogy 2016 első negyedévében – akkor már az Vtv. készülő módosításának tükrében – egy egész napos továbbképzésen vitathatják meg az érintettek részleteiben az összejövetelen elhangzottakat.
(OMVK)