Karbantartás és szakszerű szervizelés nélkül nincs megbízható gép
Ha a STIHL professzionális vagy hobbi célra fejlesztett gépeiről van szó, akkor a megbízhatóság és a hatékonyság kiemelt tulajdonságokként jelennek meg. Ezekhez azonban rendszeres karbantartás és szervizelés szükséges. Ahhoz, hogyeszközeink mindig tökéletes formájukat nyújtsák a szezonban, törődni is kell velük. Erre kiváló alkalmat nyújt az előttünk álló időszak: a tél vége, illetve a tavasz eleje.
Bár az erdőkben a motorfűrészek éppen ilyenkor zúgnak a legtöbbet, számos más eszköz, például a fűkaszák, fűnyírók, sövényvágók valahol a műhelyben, kamrában vagy a pincében pihennek. Jó esetben megfelelően felkészítve a télre, rossz esetben több hónapos üzemanyaggal a rendszerükben. Akár így, akár úgy, a tavaszi munkák előtti átvizsgálás nem maradhat el, ha tényleg hatékonyan akarjuk kihasználni az időnket, és nem szeretnénk meglepetést az első beindításkor, mikor már dolgoznunk kellene a gépekkel. Adunk néhány tanácsot, hogy mire is figyeljenek kiemelten a STIHL géptulajdonosok.
Nincs tökéletes recept - kivéve a hivatalos szervizeket
A karbantartásigény minden STIHL gépnél más és más, így a legfontosabb, hogy ismerni kell az adott eszközt. Ha ez hiányzik, akkor nem is érdemes otthon belekezdeni a „házi szervizelésbe”, sokkal egyszerűbb felkeresni a legközelebbi STIHL szaküzletet, ahol precízen átvizsgálják a fűnyírót, a motorfűrészt, a lombfúvót, a permetezőt vagy éppen az ágaprítót.
A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a tulajdonosok már csak akkor kérik a hivatalos szervizek segítségét, ha az eszközük már meghibásodott, ám ez sok esetben elkerülhető lenne, ha azokat minden szezon előtt beadnák egy átvizsgálásra. Annak célja ugyanis az állapot megóvása. A benzines gépeknél ilyenkor az olaj- és szűrőcsere, a kések élezése, valamint a gyertya, illetve a forgó-kopóés biztonság technikai alkatrészek ellenőrzése is megtörténik.
Bár a szezon előtti hivatalos átvizsgálás és karbantartás némi költséget valóban jelenthet a géptulajdonos számára, az csak töredéke annak, amit egy tönkrement gép megjavíttatása, esetleg egy új vásárlása jelent, nem beszélve a kieső időről. Ezt mindenképpen érdemes mérlegelni.
Ha mégis magunk kezdünk bele
Sok felhasználó végül maga fog bele a „tavaszi nagytakarításba”, és karbantartásba. Ilyenkor számos részletre érdemes odafigyelni.
A szakemberek nem győzik hangsúlyozni azt az alapszabályt, miszerint a benzinmotoros eszközök üzemanyag-tartályát hosszabb leállás előtt ki kell üríteni. A legjobb, ha ez a hosszabb idejű tárolás előtt már megtörtént. Ha elmaradt, akkor az első beindítást megelőzően pótolni kell,a régi, fáradt üzemanyag ugyanis komoly problémákat okozhat. Ürítsük le a tartályt, majd töltsük fel friss üzemanyaggal.
Attól függ, hogy milyen géppel van dolgunk, lehetőség szerint érdemes minden – szaktudás nélkül levehető, eltávolítható - elemét külön is megvizsgálni. A motorfűrészek esetében például kerüljön le a lánc és a vezetőlemez, amelyeket külön-külön tisztítsunk meg. A fűkaszák és fűnyírók esetében az élezést és kiegyensúlyozástjavasolt minden évben a szakszervizre bízni, ha pedig a kopóalkatrészek elhasználódtak, nem érdemes halogatni a cseréjüket. A tompa kések több energiát igényelnek, ráadásul működés közben akár a gépet is tönkretehetik.
Minden esetben ellenőrizni kell a gyújtógyertyát, ha az ugyanis korrodálódott, elhasználódott vagy megsérült, a motor nem indul el, vagy rendellenesen működik. Ez pedig szintén könnyen az eszköz meghibásodásához vezethet.
Az ellenőrzési listán szerepelnie kell a légszűrőknek. Ha azok piszkosak vagy sérültek, a csere nem halogatható. A burkolatok eltávolításakor puha kefét használva el kell távolítani a port, a kisebb törmelékeket, lerakódásokat. Fontos, hogy bármilyen jellegű tisztítási munkát végeztük, a gépek beindítása előtt ellenőrizzük, hogy minden alkatrész megszáradt-e, és minden elemet megfelelően, biztonságosan visszahelyeztünk, rögzítettünk.
Bár eddig csak a gépek üzembiztonságát emeltük ki a karbantartás kapcsán, fontos megemlíteni, hogy az elhanyagolt, nem megfelelően szervizelt gépek a kezelőre is veszélyt jelenthetnek!
Kora tavasszal egyértelműen könnyebb dolga van azoknak, akik akkumulátoros STIHL gépet választottak, hiszen ebben az esetben jelentősen kisebb a karbantartás-igény. Nem kell például tartani attól, hogy üzemanyag maradt a tartályban, és a gyertyák ellenőrzése is kimaradhat. A legmodernebb, tölthető eszközökkel a felhasználók sok időt és bosszúságot takarítanak meg. Ez persze nem jelenti azt, hogy elmaradhat a tavaszi ellenőrzés! Az akkumulátoros gépek ugyanúgy meghálálják a szakszerű törődést. A kopóalkatrészek cserére szorulhatnak, a por pedig ebben az esetben sem szerencsés, így azt egy nedves kendővel célszerű eltüntetni a gépekről.
A tél végi, kora tavaszi karbantartási munkák nagy része tehát otthon is elvégezhető, ám a STIHL hivatalos szervizeiben olyan szakemberek dolgoznak, akik százas, ezres nagyságrendben foglalkoznak az adott gépekkel. Így nemcsak pontos, precíz munkát szavatolnak, de sok esetben olyat is észrevehetnek, ami sok felhasználónak már csak a gépe meghibásodásakor tűnne fel.
Egy dolog azonban egészen biztos: akár otthon, saját kézzel, akár a szervizben szakemberek segítségével, de a "tavaszi nagytakarítás" a STIHL gépeinél sem maradhat el - legyen az benzines vagy akkumulátoros eszköz. Elvégre mindig a megelőzés a leghatékonyabb gyógymód.
További információkért látogasson el a www.stihl.hu weboldalra vagy nézzen szét online lapozható katalógusunkban. Kérdéseivel természetesen fordulhat a STIHL szakkereskedésekben dolgozó kollégákhoz is. Szakkereskedéseink listáját megtalálja a www.stihl-shop.hu oldalon.
(STIHL)