Júliusban újabb két erdészeti támogatási kérelmet lehet benyújtani
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja az erdőgazdálkodók figyelmét, hogy júliusban adhatják be az erdőszerkezet-átalakítási, illetve az erdő-környezetvédelmi támogatási kérelmeket.
Az erdőgazdálkodók az idén a megszokottnál korábban, már júliusban igényelhetnek támogatást az erdőszerkezet átalakításához, illetve az erdő-környezetvédelmi intézkedésekhez, így például a nem őshonos, agresszíven terjedő fafajok irtásához. A nem termelő beruházások esetében hektáronként 2.090 eurónak megfelelő forintösszeg – 610 ezer forint – is igényelhető.
A támogatási kérelmeket július 2. és július 31. között elektronikusan, ügyfélkapun keresztül lehet beadni.
Az erdőszerkezet-átalakítási támogatás célja az erdők természetességének, biológiai sokféleségének, egészségi állapotának javításához kapcsolódó nem termelő beruházások támogatása, a leromlott szerkezetű vagy idegen fafajokból álló erdőtársulások tájhonos, adott termőhelynek megfelelő természetes erdőtársulásokká történő átalakítása, a megfelelő elegyesség, illetve több szintes állományszerkezet kialakítása révén. A támogatás részletes feltételeit a 139/2009. (X. 22.) FVM rendelet tartalmazza.
A támogatás normatív, területalapú, vissza nem térítendő, mely a következő tevékenységek elvégzéséhez igényelhető. Az erdőállomány alatti erdősítéssel valamint állománykiegészítéssel történő szerkezetátalakítás esetén a támogatható terület nagysága legalább 1 hektár területű teljes erdőrészlet, a támogatás mértéke pedig az előbbinél 1.400, míg az utóbbinál 496 eurónak megfelelő forintösszeg hektáronként.
A tarvágást követő szerkezetátalakítás történhet fafajcserével; fafajcserével, tuskózással, gyökérfésüléssel; valamint fafajcserével, fainjektálással vagy tuskókenéssel. Ennek megfelelően a hektáronkénti támogatás alakulása sorrendben 1.019 euró; 1.670 euró; valamint 2.090 eurónak megfelelő forintösszeg.
A támogatható terület ebben az esetben is legalább 1 hektár, azonban a tarvágással érintett teljes erdőrészleten túl ebben az esetben részterület is támogatott lehet. Ha egy erdőrészleten belül egyidejűleg több részterületet érint a tarvágás, akkor az erdőrészlethez kapcsolódóan a részterületek együttes területét kell feltüntetni.
Egy támogatási kérelemben többféle szerkezetátalakítási tevékenység elvégzését és azokon belül több erdőrészletet is meg lehet jelölni. A telepítéshez a támogatásra jogosult erdőgazdálkodók kizárólag igazolt származási bizonyítvánnyal rendelkező erdészeti szaporítóanyagot használhatnak fel.
Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) az erdő-környezetvédelmi intézkedésekhez nyújtandó támogatások részletes feltételeit a 124/2009. (IX. 24.) FVM-rendelet ismerteti. Támogatás az alábbi célprogramok elvégzésére igényelhető:
a) agresszíven terjedő, idegenhonos fa- és cserjefajok visszaszorítása célprogram (időtartama 7 év, a támogatás mértéke 274 euró/ha/év);
b) szálaló erdőgazdálkodás célprogram (10 év, 230 euró/ha/év);
c) erdőállományok kézimunka-igényes ápolása célprogram (10 év, a támogatás mértéke az első évben 274 euró/ha, a második évtől 106 euró/ha/év);
d) őshonos erdőállományok tarvágásos felújításának visszaszorítása célprogram, (7 év, 224 euró/ha/év);
e) speciális erdei élőhelyek és természetes erdőfelújítás lehetőségének biztosítása célprogramcsoport:
mikroélőhelyek kialakítása, fenntartása célprogram (7 év, 123 euró/ha/év);
a véghasználat során facsoportok visszahagyása célprogram (7 év, 129 euró/ha/év);
erdőfelújítás sikerességét biztosító cserjeszabályozás célprogram, (5 év, a támogatás mértéke az első évben 274 euró/ha, a második évtől 106 euró/ha/év)
f) véghasználat elhalasztása talaj- és élőhelyvédelem céljából célprogram (7 év, 280 euró/ha/év)
g) közjóléti célú erdők fenntartása célprogram (7 év, 280 euró/ha/év);
h) erdei tisztások kialakítása és fenntartása célprogram, (7 év, a támogatás mértéke az első évben 274 euró/ha, a második évtől 50 euró/ha/év)
i) természetkímélő anyagmozgatási módszerek alkalmazása célprogram (1 év, a támogatás mértéke a kiközelített faanyag után 17,45 euró/m³, de legfeljebb 50 m³-nek megfelelő euró hektáronként).
Ha az erdőgazdálkodó a kifizetési kérelem benyújtásának évében a kifizetési kérelemre hozott határozattal érintett erdőrészlet vonatkozásában az EMVA-ból Natura 2000 erdőterületek esetében folyósítható kompenzációs támogatásban részesül, akkor a támogatás mértéke az adott évben az őshonos erdőállományok tarvágásos felújításának visszaszorítása célprogramban hektáronként 42 eurónak, a speciális erdei élőhelyek és természetes erdőfelújítás lehetőségének biztosítása célprogramban, illetve a véghasználat elhalasztása talaj- és élőhelyvédelem céljából célprogramban hektáronként 37 eurónak megfelelő forintösszeggel csökken.
Egy támogatási kérelem több célprogramra és azokon belül több erdőrészletre is irányulhat. A természetkímélő anyagmozgatási módszerek alkalmazása célprogram igénybe vehető az agresszívan terjedő, idegenhonos fa- és cserjefajok visszaszorítása célprogram; a szálaló erdőgazdálkodás célprogram; az erdőállományok kézimunka-igényes ápolása célprogram és az őshonos erdőállományok tarvágásos felújításának visszaszorítása célprogrammal együtt is.
A szálaló erdőgazdálkodás célprogram továbbá igénybe vehető a mikroélőhelyek kialakításával együtt, de ez esetben a mikroélőhelyek kialakítása, fenntartása célprogramnál a kérelmezett erdőrészlet vonatkozásában a támogatás mértéke hektáronként 61,5 eurónak megfelelő forintösszeg évente.
A fenti célprogramok többsége esetében az erdőrészlet minimálisan támogatható teljes területe 1 hektár. Kivételt képez a szálaló erdőgazdálkodás célprogram, ahol a legkisebb támogatható terület 2 hektár, továbbá az erdei tisztások kialakítása és fenntartása célprogram, 0,5 hektár legkisebb támogatható területtel. Valamint erdőállományok kézimunka-igényes ápolása célprogram esetén a minimum 1 hektár nagyságú erdőrészletek 0,3 hektár nagyságot elérő részterületére is adható támogatás, amennyiben azon a területhatár állandósítást elvégezték.
Fontos szabály, hogy az erdő-környezetvédelmi intézkedésekben részt vevő gazdálkodóknak teljes gazdaságuk területén be kell tartaniuk a kölcsönös megfeleltetés feltételrendszerét.
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara