Jövőképet mutatnának – Készül a székelyföldi faipari ágazat stratégiája
Székelyföld faipari ágazatának és a térség faipari szakoktatásának stratégiáját készíti a Pro Wood klaszter. Az ügy kapcsán a klaszter menedzserével, Kádár Rezsővel beszéltünk.
A menedzser lapunknak elmondta, a Holzindustrie Schweighofer faipari óriásvállalat támogatásával kezdték el kidolgozni a régiós szintű faipari stratégiát, amely Kovászna, Hargita és Maros megyék faipari vállalkozóinak, a három székely megye önkormányzatának, a közbirtokosságok, illetve a szakiskolák képviselőinek bevonásával alakul ki. A stratégia célja, hogy megszabja a székelyföldi faipar irányvonalát, olyan dokumentumot szeretnének nyárig megalkotni, amit a kormány asztalára tehetnek, és amely tartalmazza a térségben tevékenykedő faipari vállalkozók, oktatási intézmények, erdőtulajdonosok igényeit.
Szeretnék, ha a Pro Wood klaszter által készített stratégiát a döntéshozók bekapcsolnák a jelenleg készülő, országos szintű bútoripari stratégiába. A faipari stratégia készítésének első lépéseként február 18-án Tusnádfürdőn gyűlnek össze az érdekelt vállalkozók, a három székely megye önkormányzati vezetői, szakpolitikusok, közbirtokosságok, a szakiskolák és tanfelügyelőségek képviselői. Kádár Rezső elmondta, ekkor szeretnék felvázolni az ágazat helyzetét, az érintettek jövőképét, és megoldásokat találni a problémákra.
Az érintettek körében felmérést is végeznek, hogy mindenki megfogalmazhassa igényeit. A felmérés eredményét bemutatják majd a szakiskolák vezetőségének, mert el szeretnék érni, hogy a szakképzés a vállalkozók igényei szerint alakuljon. Tervek szerint a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Szakközépiskolában létrehoznak egy korszerű faipari képzőközpontot, és hogy az iskolát fel tudják tölteni diákkal, a következő időszakban a faipari vállalkozók felkeresik azokat a vidéki iskolákat, ahol domináns a faipar, így a helybéli fiatalok a szakiskolai diploma megszerzése után el is tudnának helyezkedni.
Kádár Rezső beszámolt arról is, hogy a ProWood faipari klaszter nemrégiben megszerezte az European Secretariat for Cluster Analysis (ESCA) nevű szervezet bronz minősítését. Ez egy európai szintű elismervény, amellyel a szervezet működését, az általuk kitűzött célok elérését értékelték. A minősítés révén a klaszter bekerült egy olyan körbe, amelyet figyelemmel követnek a külföldi szervezetek és vállalatok. Európában 680 bronz minősítésű klaszter létezik, amiből mindössze 7 tevékenykedik a faipar területén.
A Pro Wood klaszter tavaly 200 ezer eurós pályázatot nyert azért, hogy növeljék a versenyképességet, a termelékenységet, az exportot, szervezeteik megerősödjenek, és új tagokat is toborozzanak. A menedzser kifejtette, olyan értékláncot szeretnének kialakítani, amely az ágazat minden szereplőjét, a kitermelőt és a feldolgozót is integrálni tudja, amely révén a társult vállalkozások bővíteni tudnák hazai piacukat, és megpróbálnak kitörni külföldre is.
(Kovács Zsolt - Székely Hírmondó)