Hortenzia, Gergő napja
Augusztus 7-én és 8-án ismét megrendezik a Szentlőrinci Mezőgépnapok eseményt, melynek fókuszában a megszokott módon a mező- és agrárgazdasági gépek bemutatása fog állni.
2024. augusztus 7.
2024. augusztus 8.
A Szentlőrinci Mezőgépnapok mindkét napján a szervezők olyan tanulási, továbbképzési lehetőséget biztosítanak, amely a növénytermesztés aktuális és sokszor fájó problémáit érintik. A talaj-növény rendszer működését és megfelelő működtetését bemutató program a szabadtéri kiállítás egyik olyan látványosságának ígérkezik, ahol a téma ismert és elismert szakembereivel találkozhatnak az érdeklődők. Az élményszerű és szemléletes módon, gyakorlati példák segítségével megtartott ismertetők mellet szakmai konzultációra is lehetőség nyílik, tehát érdemes a kérdéseket is magukkal hozni azoknak, akik ellátogatnak a rendezvényre!
A Szentlőrinci Gazdaképző Program négy fontos témakört mutat be egy, a helyszínen feltárt, több méter hosszú, kiállítási talajszelvényben:
1. TALAJTAN – Félegyházi Fruzsina, a Magyar Talajtani Társaság és Talajtérkép Kft. munkatársa bemutatja Szentlőrinc talajföldrajzi környezetét, leírja a feltárt talajszelvényt, beszél a talajképződés és a talajpusztulás folyamatairól. Választ kapnak az érdeklődők arra, mi zajlik le a talajban annak művelése során, mi a különbség a forgatásos és a forgatás nélküli beavatkozás között, mit okoz a talajtömörödés, hogyan segíthet a talaj az aszály elleni küzdelemben, mi is az a szervesanyag-gazdálkodás, honnan tudom, hogy pusztul-e a talajom, mit tehetek a talajerózió ellen?
2. TALAJÉLETTAN – Szabó István (Magyar Talajtani Társaság Talajbiológiai Szakosztály, Pro-Feed Kft.) a talaj termékenységét és termőképességét meghatározó tényezőket, a talaj biológiai funkcióit, a talajélet feltételeit és a talaj-növény kapcsolat talajtani vonatkozásait mutatja be, kapcsolódva a talajszelvény korábban megismert sajátosságaihoz, illetve kitekintéssel a környék jellemző talajtípusaira. Kiderül, hogyan védekezik a talaj az erózió (víz) és a defláció (szél) káros hatásai ellen, miben nyújthat segítséget a talajélet az aszályos években, hogyan működik a talajoltás és a szármaradványok bontása, mennyit érnek a baktérium készítmények, érdemes-e eladni a szalmát a biomassza égetőbe?
3. NÖVÉNYÉLETTAN – Dóczi Balázs (Pro-Feed Kft., Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara) elmondja majd, hogyan működnek a termesztett növényeink, mikor dől el a termés potenciális nagysága, mi befolyásolja a betakarított termés mennyiségét és minőségét, hogyan tudjuk segíteni, támogatni a növényeket a környezet káros hatásinak mérséklésében. Előadásából kiderül az is, miért kell a jövőben egyre többet foglalkoznunk a növény egészségével, milyen eszközeink vannak annak megőrzésére és javítására. Szakmai segítséget kapnak a gazdák a növénykondicionáló szerek hatásmódjának megértéséhez, megtanulják, hogyan csoportosítjuk ezeket a készítményeket, és melyek a hatékony felhasználásuk alapjai.
4. NÖVÉNYI STRESSZ ÉLETTAN – Dr. Jakab Gábor tanszékvezető, egyetemi tanár (Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Biológiai Intézet Növénybiológiai Tanszék). Ezen az állomáson szó lesz arról, mit értünk a növényi stressz fogalma alatt, hogyan viselkednek a növények stresszhelyzetben, tudnak-e maguk is hatékonyan védekezni a káros környezeti hatások ellen, és hogyan tudjuk segíteni, felkészíteni a növényeket, hogyan növelhetjük, javíthatjuk a stressz-tűrő képességüket. Miért furulyázik a kukorica, miért okoz minimális termésveszteséget a fiatal szóját ért jégverés, jót tesz-e a hengerezés az őszi búzának tavasszal, miért virágzik az érőfélben lévő repce a művelőnyomokban?
A Gazdaképző program (Talajszelvény bemutató) a rendezvény teljes ideje alatt megtekinthető! A nap programját színesíti még a Baranya Vármegyei Gazdakörök egész napos találkozója.