A szlovén BIJOL gépgyártó egy különleges újítást mutatott be a tavalyi AUSTROFOMA kiállításon. A kiváló terepjáró-képességű, moduláris felépítésű MFT Multi-Fire-Truck konstrukciót először Ausztriában láthatták a szakmabeliek. Az alapja jármű egy 5 vagy 10 köbméteres víztartállyal, daruval és vízágyúval ellátott forwarder, amely lehetővé teszi a pontos és biztonságos oltást akár 40 m távolságból is. Az önoltó rendszer és a speciális utastéri szűrőrendszer nagy fokú biztonságot nyújtanak a gépkezelő számára. Ráadásul a géphez különféle bővítő modulokat kínálnak: például tűzpászták készítésére szolgáló szárzúzót. Amikor a gépet az AUSTROFOMA rendezvényen megláttam, az első gondolatom az volt, hogy egy forwarderre emlékeztet, de nem hasonlított semmire, amit korábban már láttam.
A Bijol MFT – Multi Fire Truck 6x6 (multi tűzoltó jármű) innovatív megoldás az erdőtüzek leküzdésére és a természeti katasztrófák egyéb formáinak kezelésére. A szárzúzót olyan tűzpászták készítésére használhatják, amelyek megakadályozzák a tűz terjedését. A darura szerelt vízágyú biztonságosabb, és kevésbé megterhelő tűzoltást tesz lehetővé, ugyanakkor megtartja eredeti használhatóságát, lehetővé téve az akadályok mozgatását.
Az MFT tűzoltó felépítménye rendelkezik víztartállyal, amely 5000-10 000 literes nagyságig választható, önoltó rendszerrel és két 11,5 tonnás csörlővel. Maga a felépítmény műhelyben könnyen lecserélhető másra, például a közelítási feladatokhoz használandóra.
A Bijol cég tevékenységének bemutatása
A Bijol több mint 20 éve gyárt erdészeti felszereléseket Szlovéniában, az osztrák határ közelében található telephelyükön, Vuzencia községben. A vállalat jelenleg kétféle erdészeti alapgépet készít.
Az első a Bijol BWS 160, ami egy négykerék-meghajtású vonszoló 2x8,5 vagy 2x10,5 tonnás csörlővel, rönkfogó tolólappal és azzal a képességgel, hogy szükség esetén felszerelhető a Palfinger Epsilon M70R68 6,8 m-es darujával. Deutz 154 lóerős, négyhengeres motorja AdBlue-val, hidrosztatikus sebességváltóval rendelkezik, és akár 35 km/h sebességgel tud haladni. A gép tömege 9400 kg, a csörlők, a fenéklemez és a lassú sebességű vezetés távolról is működtethető a kabinon kívülről távirányító segítségével.
A második, nagyobb modelljük a BWS 240 forwarder, amely a Fire Combi Machine (kombinált tűzoltó gép) alapegységeként is működik.
Miért van szükség tűzoltógépre?
Az éghajlatváltozás és a világban meglévő általános felelőtlen viselkedés miatt az erdőtüzek száma évről évre növekszik, és ezek az egyik legsúlyosabb tűztípusok, amelyekkel a készenléti szerveknek meg kell küzdeniük. Két különféle típusú tűzzel kell megbirkózni az erdők esetében. Az első a földi tűz, amely az elhalt fű, avar és gyakran a tőzeges talaj elégésével terjed az erdő talaján. Általában a földi tüzet emberi erővel, tűzverőkkel kezelik (nemes egyszerűséggel lapáttal vagy hasonló eszközzel szó szerint elverik a tüzet). Sajnos, szeles és forró körülmények között a tűz, amelyet eloltottak, könnyen újra fellángolhat, és újra meggyulladhat.
A második eset a koronatűz, amely szintén terjed szeles körülmények között - ha a tűz eléri a fa tetejét, akkor fáról fára ugrik, és más irányban is „leszállhat” a földre. Az ilyen tüzek megfékezésének egyik módja a fák kivágása és olyan tűzpászta létrehozása, amelyet nem tud a tűz átugrani.
Amikor fenyőfák gyulladnak ki, az rémisztő látvány; az egész fa szinte azonnal elnyelődik, hiszen a gyanta és a tűk is beggyulladnak. Ez rendkívül veszélyes a földi oltást végző emberekre, és sok bátor erdészeti dolgozó, önkéntes és hivatásos tűzoltó súlyos és halálos sérüléseket szenvedett már erdőtüzek oltásakor. Aki részt vett már az erdőtüzek elleni harcban, elmondhatja, hogy ez az egyik legfélelmetesebb élmény, amellyel valaha is találkozott; nemcsak a hőséggel kell megküzdeni, hanem a füsttel is, ami szó szerint megégeti a tüdőt és a szemet, és figyelmeztetés nélkül ereszkedik le.
Ilyen esetekben az erdútüzek eloltásának egyik módja az volt, hogy vízpumpák sorozatán keresztül vizet juttattak el a helyszínre. Ezek nagyon nehezek, és a tömlőket forró talajra fektetve gyakran kilyukadtak, vagyis nem túl hatékony az eljárás. A másik korlátja a módszernek, hogy csak akkor használható, ha vízforrás van a közelben, és gyakran, mire az egészet felállítják, a tűz már tovább terjedt. A főleg mesterséges környezetre kialakított tűzoltó autók ráadásul sok esetben nehezen tudnak mozogni a burkolat nélküli erdészeti utakon, illetve nyiladékokon. A légi oltást pedig főleg a hatalmas, egybefüggő erdőségekkel rendelkező országokban alkalmazzák.
A BIJOL mindezeket a tapsztalatokat figyelembe vette, és így indult el az MFT 240 Fire Combi Truck kialakításának ötlete.
Az erdészeti tűzoltó paraméterei
A gép alapja egy hatkerék-hajtású forwarder, modern, 5 fokozatú, Tier 4 final, hathengeres, 240 lóerős Deutz motorral, AdBlue technológiával, amelyben a hajtást egy Danfoss, számítógéppel vezérelt terhelésérzékelővel ellátott, hidrosztatikus váltó továbbítja. A tengelyeket a NAF gyártotta, és az összes gumiabroncs acélerősítésű, mivel az teljes tűzoltó felszereléssel együtt a masina 30 000 kg össztömegű.
Erős, terhelésérzékelővel rendelkező hidraulikus rendszerrel rendelkezik, 250 bar üzemi nyomással. Erre azért van szükség, hogy működjön a 2,3 m széles, elülső rúdra szerelt szárzúzó, amely elég nagy ahhoz, hogy tűzpásztákat hozzon létre, teljes fákat is zúzni tudjon, amik már koronatűzzel éghetnek, és megtisztítsa a területet, hogy megakadályozza a földi tűz terjedését.
A gépet egy 11 méteres Palfinger Epsilon daruval szerelték, billenő king oszloppal, amely meredek talajon is szintben tudja tartani a darut. A gém tartalmaz egy tűzoltó tömlőt a precíziós tűzoltáshoz, legfeljebb 60 méteres sugárral; ezen kívül még három nagynyomású tömlő képezi a felszerelés részét, amelyeket a tűzoltók egyidejűleg használhatnak. 5000 vagy 10 000 literes víztartállyal alakítható ki. Hátul két 11,5 tonnás, hidraulikus meghajtású Uniforest csörlő van, ami elektrohidraulikus vezérlésű letekercselő-berendezéssel rendelkeznek a kábel könnyebb kihúzásához. Húzósebessége 0–8 km/h. A Combi Truck-on belül is rengeteg tárolóhely található tűzoltóeszközök, tömlők, gázálarcok, stb. szállításához.
A cég sok időt töltött az erdészeti tűzoltó megtervezésével, hogy hatékony, önálló eszköz legyen, amely képes megközelíteni és megfékezni a tüzet nehéz erdei terepen. A kabin belsejében füstszűrő van, és az egész gép önoltó rendszerrel rendelkezik. További hasznos tulajdonság, hogy a gép távvezérelhető akár 4 km/h sebességgel egy kézi távirányító révén, amely a kábelcsörlőket is működteti. Az eszköz képes elérni a 30 km/h sebességet, ami további előny, ha gyorsan oda kell érnie a területre vagy el kell azt hagynia. A megbízhatóság volt az egyik legfontosabb kérdés, amelyet figyelembe kellett venni a tervezés során, és ennek eredményeként csak a legjobb minőségű, bevált alkatrészeket használták az egész gyártás során.
A változtatható felépítmény és felszereltség további előnyei
A magas kockázatú tűzidény meglehetősen rövid lehet, ezért ez egy speciális, meglehetősen drága gép lenne, ha hónapig csak tétlenül pihenne. Következésképpen a vállalat úgy tervezte meg, hogy a tűzoltó egység leválasztható legyen. Könnyen visszaalakítható erdészeti géppé, vagy különböző modulokkal használható más vészhelyzetben is, például élelmiszer és víz szállítására. A specifikációk természetesen az egyes ügyfelek igényeinek megfelelően változhatnak.
Korábban már sok olyan eset fordult elő, amikor ez a kombinált erdészeti tűzoltó több millió értékű erdőt és ingatlant megmenthetett volna meg, és bizonyos szélsőséges esetekben akár életeket is.
(Éliás Tibor - Erdő-Mező Online)Forrás:
A cikk nagyrészt Rab Easton, a Forest Machine Magazine 2019. decemberi számában megjelent cikkének fordítása.
Az összes kép és videó a Bijol cég tulajdona, beleegyezésükkel használtuk fel őket.