Faipari melléktermékből hőenergiát - Elkezdődnek a mohácsi biofűtőmű építési munkálatai
A többségben önkormányzati tulajdonú Bioenergy-Duna Kft. októberben kezdi meg a modern technológiával működő biofűtőmű kivitelezését. A projekt keretén belül létrejön egy korszerű, megújuló energiaforrásokat hasznosító üzem, amely működése során zöld hőenergiát fog termelni Mohács számára.
A biofűtőmű a környék eddig hasznosítatlan faipari melléktermékéből lesz képes hőenergiát előállítani. A technológiának köszönhetően a fűtőmű nem csak azért környezetbarát, mert általa csökkenthető a földgázfogyasztás, hanem azért is, mert a károsanyag-kibocsátása is elenyésző. A projekt 20 éves élettartama alatt mintegy 70 000 tonna szén-dioxid kibocsátása előzhető meg, emellett évente 1 700 000 köbméter földgáz kiváltására alkalmas hőenergiát termel.
A beruházás célcsoportja a távfűtési rendszer fogyasztói, kiemelten a lakosság, azaz 1969 lakás, de mellettük közintézmények (egy óvoda és egy bölcsőde) és kereskedelmi egységek is (21 db). A 4500 kW névleges teljesítményű kazán évente 6-7 ezer tonna faapríték hasznosítását teszi lehetővé, amellyel éves szinten 60-65 ezer GJ hőenergia termelhető.
A biofűtőmű megépítése egyszerre több környezetvédelmi és társadalompolitikai cél megvalósítását teszi lehetővé: csökkenti a földgázfüggőséget és az üvegházhatású gázok kibocsátását, valamint munkahelyeket teremt a térségben a kivitelezés és az üzemeltetés ideje alatt is. Ezek olyan célkitűzések, melyek az általános európai normáknak is megfelelnek és amelyek szoros összhangban vannak Mohács városfejlesztési koncepciójával,
A beruházás összértéke 672 millió forint, amelyhez a Bioenergy-Duna Kft. 307 milliós KEOP pályázati támogatást nyert.
(Bioenergy-Duna Kft.; Erdő-Mező Online - www.erdo-mezo.hu)