Erdészeti és faipari gépektől az ISPM15 szabványig - Sikeres volt a Hunnia Fagép első szakmai rendezvénye
Október 19-én Mezőkövesden tartotta első kapcsolatépítő szakmai rendezvényét a Hunnia Fagép, ahol a szakmai előadók a faipar és erdészet aktualitásait, lehetőségeit mutatták be. A nap során előadást hallhattunk többek között az jelenlegi és tervezett pályázati lehetőségekről, feldolgozáshoz kapcsolódó megoldásokról, gyakorlati megoldásokról.
Kapcsolódó cikkeink:
GINOP pályázatok erdészeti és faipari vállalkozásoknak is
KÉPGALÉRIA - Hunnia Fagép kapcsolatépítő rendezvény Mezőkövesden
"Az embernek kell, hogy legyen egy álma. Gondolom, egyetértenek velem abban, hogy ha egy álom megvalósul az egy fantasztikus dolog. Én úgy döntöttem, hogy most jött el az a pillanat, hogy megvalósítsam az enyémet" – nyitotta meg a rendezvényt Tóth Lajos, a Hunnia Fagép ügyvezetője.
Az ISPM15 szabvány szerinti fahőkezelő
Az ISPM15 a fa csomagolóanyagok nemzetközi forgalomba hozatalát szabályzó rendelet. Ezt a szabványt a világ számos országában bevezették, a határon dolgozó hatósági szervektől megkövetelik az ellenőrzését.
Bevezetésének célja az volt, hogy a fűrészáruban előforduló biotikus (főleg fonalféreg fajok és az ő hordozóik) fertőzések globális elterjedését megakadályozzák. Vírusokra, baktériumokra, gombákra nem vonatkozik – ismertette a faipari vállalkozások számára különösen aktuális szabályozást
Dr. Kovácsvölgyi Gábor, a Nyugat-Magyarországi Egyetem tudományos munkatársa.
Az IPPC által kidolgozott szabványt minden uniós vállalkozásnak alkalmaznia kell, akik csomagolóanyagot exportálnak más országokba. Az ISPM15 fenyő és lombos alapanyagok esetében is alkalmazható, de nem vonatkozik a kompozit alapú faanyagokra (pl. OSB, rétegelt lemez, MDF).
A rendszer háromféle fertőtlenítési módszert különböztet meg, a konvenciós melegítést, a mikrohullámos fertőtlenítést és a metil-bromidos fertőtlenítést. Az első van jelen hazánkban, a mikrohullámosra nincs igény, a metil-bromidos pedig be van tiltva.
A vizsgálati szabványhoz szükség van kamrára megfelelő szigeteléssel és megfelelő légkeringetéssel ellátott fűtőberendezésre, mérőberendezésre és egy adminisztráló berendezésre, ami vagy a faanyag belső hőmérsékletét vagy a kamra hőmérsékletét fogja regisztrálni – tette hozzá Dr. Kovácsvölgyi Gábor.
Hatékony hőkezelési és szárítási technológiák
A következőkben a Kenobi Hungária Kft. ügyvezetője,
Bartalis Csaba tartotta meg előadását a Kenobi által gyártott, alumíniumból készült kamrákról. A gyártás során a födémbe és a falakba kőzetgyapotot tesznek, szárítókamráik teljes egésze rozsdamentes anyagokból készül. Az alumínium profilok képzik a váz alapját. Trópusi tömítésű Siemens motorokkal és nyomás alatt öntött axiál ventilátorokkal szerelik fel, a hőcserélők teljes egésze is szintén alumíniumból készül.
A szellőztetőre igény szerint tudnak szerelni hangtompítót. A szellőztetés alkalmával felmerülő hőveszteséget egy beépített hővisszanyerővel tudják visszaforgatni.
A cég tapasztalata szerint a jó szárítást csak egy jó szabályzóval lehet elvégezni. A Delphi típusú szabályzó könnyen programozható rendszer, amely folyamatosan megfelelő szinten tartja a légnedvességet és a hőmérsékletet. A szárítási menetrendek egyszerűen betölthetők és menthetők, nem függ operációs rendszertől ezáltal nem omlik össze, nem lesz vírusos. Minden kamrának külön szabályozója van, amely akár egy adott rendszeren belül is összeköthető, és távolról, mobiltelefonról is követhető.
Néhány éve a termékpalettájukon megjelentek az automata kazánok is, amelyhez aprított fahulladék száraz vagy nyers állapotban is felhasználható fűtőanyagként.
Az égési folyamat vezérlése az egyszerű vízhőmérséklet termosztatálásától a lambda szondás komplex automatikáig mindent lefed. A Kenobi által forgalmazott termékek telepítését követő fél évben folyamatosan kapcsolatban állnak ügyfeleikkel, ezzel is elősegítve a hatékony munkavégzést és a betanulást.
Rakodni is csak hatékonyan érdemes
Az Inter-Mix Kft. 2009 óta hivatalos importőre a Giant márkának. A 36 típusú, 20 és 76 lóerős, 2-től 5 méter 30 centis emelésmagasságú rakodógép-család többségének az alvázait a 2014-ben elindított egri gyárban készítik.
A vállalat nyitott az egyéni elképzelésekre, így minden érdeklődő saját konstrukcióban vásárolhatja meg a neki legmegfelelőbb terméket. A rugalmasságukat az bizonyítja legjobban, hogy a munkaeszközök többsége egyedi elképzelésből eredően alakult át szériagyártássá. 20 és 50 LE között 3-4 hengeres Kubota szívó- és turbó dízel motorral szerelt, míg 50 LE felett Deutz turbó dízel erőforrás működteti. Az erdészeti vállalkozásoknak a cég termékpalettáján megtalálható erdészeti tuskó maró, farönk hasogató, hidraulikus rönkhasogatók – tudtuk meg
Tornyi Tamás, műszaki vezetőtől.
Európa piacvezető termékei magyar kézből
A
Bálint András által vezetett, vonyarcvashegyi központú Forest Power Kft. többek között a Ponsse, a Jenz, az Alucar, a Westtech, az Atlas és a Kesla márkák magyarországi forgalmazója.
A 70-es évek óta gyártott 26 tagú Ponsse termék családnak két fő termékcsoportja van: fakitermelők (harvesterek) és kihordók (forwarderek). A fakitermelő gépek esetében 50-80 centis vágáslap átmérőig képes kezelni a gép a fákat. A kisebb gépek önsúlya 16-17 tonna, a nagy 8 kerekű gépek akár a 24 tonnát is elérik. A Mercedes motorokkal felépített forwarder termékcsaládban 10 -20 tonnáig terjed a terhelhetőség.
Egy új fejlesztés a gyár részéről a Ponsse Scorpion, ami a szokásos két váz helyett három vázból áll aminek nem csak a domborzat lekövetése a célja, hanem a középső (a képen piros) váz folyamatosan vízszintesen tartja a vázat, ezáltal függőlegesen a kabint és a daruoszlopot. A daru forgásának függvényében az ellenkező oldalakra vezérelt nyomásoknak köszönhetően a gép stabilitása sokkal jobb, mint az eddigi gépeknek. Az új kabinkialakításnak köszönhetően a daru fakitermelés közben nem lóg be a látómezőbe.
A cég másik fő termékcsoportját alkotják a Jenz aprítógépek. A késes gépekkel törekszenek viszonylag tiszta alapanyag feldolgozására, aminek köszönhetően jobb minőségű apríték érhető el, elsősorban termikus hasznosításra. A kalapácsos gépek lényegében a komposztáló gépekből fejlődtek ki, ahol a cél a bevitt zöld hulladék minél nagyobb felroncsolása, hogy a baktériumok minél nagyobb felületen érjék. Az igények változásával ezek a berendezések is alkalmasak termikus alapanyag előállítására. Az elektromos gépek családjában 160-400 kW-os elektromotorral felszerelt gépek akár 70-80 cm átmérőjű rönk befogadásáig is használhatók.
Az előadások végén egy állófogadáson lehetőség nyílt a szakmai tapasztalatok megosztására, megvitatására. Az előadók készséggel álltak rendelkezésre minden résztvevőnek. A kötetlen beszélgetés alkalmával értesültek a jelenlévők arról a nagyszerű hírről is, hogy a Hunnia Fagép támogatója lesz hazánk egyik legeredményesebb fakitermelő testvéreinek, a klasszikus szériában versenyző Bakó Lászlónak, valamint a STIHL Timbersports-ban is látható Bakó Andrásnak és Bakó Norbertnek.
(Rákóczi Ágnes - Erdő-Mező Online - www.erdo-mezo.hu)