Digitalizáció és vadászat - Digitális vadásztérkép a hagyományok őrzésével
A vadászat és vadgazdálkodás napi gyakorlatában használt térképek és az ehhez kapcsolódó adminisztráció jellemzően még mindig papíralapú, pedig a digitalizáció hatékonyabbá, pontosabbá és átláthatóbbá tenné a feladatok elvégzését. A Huntengo ezeket a modern megoldásokat próbálja elterjeszteni a vadásztársadalomban - természetesen a hagyományok megtartása mellett. A digitalizáció véleményük szerint nemcsak a vadászat hatékonyságát, de annak biztonságát is növelné.
„A Huntengo rendszere két részből áll. Egy weboldalból és egy mobil alkalmazásból. A weboldal biztosítja a vadásztársaságoknak és vadászoknak a regisztrációhoz és a rendszer kezeléséhez szükséges felület, illetve itt találhatók a Huntengot bemutató információk is. Az applikáció alapját pedig egy digitális térkép adja, amihez számos hasznos funkció kapcsolódik. Ezek a vadászat biztonságát növelik és a vadásztársaságon belüli kommunikáció hatékonyságát javítják” – kezdte a
digitális vadásztérképük bemutatását Virányi Kristóf, akivel egy korábbi vadászati kiállításon beszélgettem.
[caption id="attachment_71125" align="aligncenter" width="601"]
Virányi Kristóf - Fotó: Gribek Tímea[/caption]
Körzethatároktól a szórókig
Az egész rendszer alapját tehát egy a speciális, digitális térkép adja, amelyen megjelölhetők a körzethatárok, a magaslesek, az etetők, a szórók, de akár a kerítések is. Ehhez pedig kapcsolódik egy távolságmérő funkció, amelynek segítségével gyorsan meghatározható a különböző tereptárgyak távolsága. De emellett is számos funkció segíti a felhasználókat.
„A nyomvonal-követés aktiválásával a természetjárók visszatalálhatnak a kiindulópontjaikra. A vadászat során fontos időjárási információk szintén megtalálhatók az alkalmazásban, illetve megjelölhetünk számunkra fontos helyeket, és vezethetünk vadásznaplót. A szerződött vadásztársaság tagjainak elérhetőek a „vadőrértesítés” és a "vadásztársaság tagi üzenetek" funkciók is, amivel a kommunikáció gyorsítható, javítható” - fogalmazott Virányi Kristóf.
Mint azt megtudtam, a felsorolt lehetőségek közül az egyik legnépszerűbb a távolságmérés. Saját pozíciónk körül koncentrikus körök segítségével határozhatjuk meg a tereptárgyak távolságát. 100, 200, 300, 500, 1000 és 1500 méteres körök láthatók, amelyek biztonsági és kényelmi funkcióként is használhatóak.
Érkezik a digitális hajtástérkép-kezelő
A Huntengo csapata további fejlesztéseket is tervez, amiknek célja szintén a vadászok és természetjárók biztonságának növelése, illetve az adminisztráció megkönnyítése, pontosabbá tétele. Hamarosan például egy hajtástérkép-kezelő rendszert mutatnak be, amellyel a hajtó és terelővadászat résztvevői digitális térképen láthatják az adott vadászat részletes, pontos térképét. Emellett terveznek egy offline térképet, aminek segítségével olyan helyeken is használhatók a szolgáltatások, ahol az internet lefedettsége korlátozott. Az első egy év egyébként minden vadásztársaság számára ingyenes, tehát tesztelni is lehet a digitális rendszert.
„2021-ben kiállítóként jelen voltunk az „Egy a Természettel” Vadászati és Természeti Világkiállításon, azon belül is a FeHoVa Plusz vásáron. Az ország minden részéről érkeztek érdeklődő vadászok és természetjárók. Valamennyi visszajelzésünk pozitív volt, hiánypótlónak, érdekesnek, izgalmasnak és innovatívnak találták a Huntengot, mint digitális rendszert” - zárta beszélgetésünket Virányi Kristóf.
Gribek Dániel
(Erdő-Mező Online)